DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Yüksek girdi maliyetleri ve yavaşlayan yatırımlarla inşaat sektörü daraldı

Yüksek girdi maliyetleri ve yavaşlayan yatırımlarla inşaat sektörü daraldı

TÜİK’in açıkladığı 2022 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, “Türkiye ekonomisinin yüzde 7,3 büyümesi sevindirici olmakla birlikte istihdama büyük katkı veren ve 200’ün üzerinde alt sektöre talep yaratan inşaat sektöründe aynı dönemde yaşanan 7,2’lik daralma önemli mesajlar içermektedir.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 22:48
Yüksek girdi maliyetleri ve yavaşlayan yatırımlarla inşaat sektörü daraldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜİK’in açıkladığı 2022 yılı birinci çeyrek büyüme sayılarını kıymetlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri M. Erdal Eren, “Türkiye iktisadının yüzde 7,3 büyümesi sevindirici olmakla birlikte istihdama büyük katkı veren ve 200’ün üzerinde alt dala talep yaratan inşaat kesiminde tıpkı periyotta yaşanan 7,2’lik daralma değerli bildiriler içermektedir. Dalda büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez seviyede artan girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun tahliline gereksinim duyulmaktadır” dedi.

Türkiye’nin en esaslı sivil toplum örgütlerinden biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri M. Erdal Eren, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2022 yılı birinci çeyrek büyüme sayılarını yazılı bir açıklama ile kıymetlendirdi:

“Ülkemiz iktisadının global çapta içinden geçilen bu kuvvetli süreçte yüzde 7,3 oranında büyüme kaydetmesi son derece sevindiricidir. Bununla birlikte her zamankinden çok muhtaçlık duyduğumuz istihdama büyük katkı veren ve 200’ün üzerinde alt kesime talep yaratarak iktisatta lokomotif vazifesi üstlenen inşaat kesiminde, tıpkı periyotta yaşanan 7,2’lik daralma değerli iletiler içermektedir. Ayrıyeten inşaat kesimi kelam konusu çeyrekte daralan tek kesim olmuştur.

Bölümde büyümeye dönüş için inşaat yatırımlarında canlanmaya ve öngörülemez seviyede artan girdi maliyetlerinin yarattığı sorunun tahliline gereksinim duyulmaktadır. Bu kapsamda kamu yatırım programında bir önceliklendirme yapılarak, daha fazla ekonomik ve toplumsal katma paha yaratacak projeler bir an evvel hayata geçirilebilir. Girdi maliyetleri konusunda tahlil için ise çeşitli adımlar atılmış lakin iç ve dış dinamiklerle yaşanan maliyet artışı kapsamında firmaların yarasına merhem olmanın çok uzağında kalmıştır.

Yılın geri kalanı için en büyük yansıması emtia fiyatlarındaki yükseliş olan Rusya-Ukrayna savaşı dalın hem yurt içi hem de yurt dışı projeleri üzerinde belirsizlik ve riskler oluşturmuş durumdadır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.