DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Yeşilay 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarasız bir yaşam çağrısı yaptı

Yeşilay 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarasız bir yaşam çağrısı yaptı

“Kendi sağlığımız ve geleceğimiz için sigarayı bırakmalıyız”

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 13:12
Yeşilay 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarasız bir yaşam çağrısı yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Kendi sıhhatimiz ve geleceğimiz için sigarayı bırakmalıyız”

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde açıklama yapan Yeşilay, Dünya Sıhhat Örgütü’nün “Tütün bizi ve geleceğimizi zehirliyor” iletisine dikkat çekti. Tütün kullanımının her yıl dünyada 8 milyon insanın vefatına neden olduğunu hatırlatan Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “İnsan sıhhati için ölümcül tesirleri olan tütün, etraf kirliliğini de kıymetli ölçüde artırıyor. Tütün ekimi global olarak yaklaşık 22 milyar metrik ton su gerektiriyor ve her yıl yaklaşık 600 milyon ağacın kısmına neden oluyor” sözlerini kullandı. Elektronik sigaraların da en az sigara kadar bağımlılık yapan olduğunun altını çizen Öztürk, Yeşilay’ın tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenler için geliştirdiği Bırakabilirsin uygulamasını bugüne kadar 72 bin kişinin indirdiğini söyledi.

Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında yaptığı açıklamada tütün kullanımının hem sıhhat hem de etraf üzerindeki tesirlerine dikkat çekerek herkesi tütünsüz bir yaşama davet etti. Dünya Sıhhat Örgütünün de Dünya Tütünsüz Günü kampanyasında “Tütün bizi ve gezegenimizi zehirliyor” bildirisine dikkat çeken Yeşilay, hem tütün eserlerinin hem de elektronik sigaraların insan sıhhatini ve çevreyi tehdit ettiğinin altını çizdi.

Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerine nazaran her yıl 8 milyondan fazla kişinin tütün kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları tabir etti:

“Sigara; kanser, felç ve kalp krizinin yanı sıra kronik obstrüktif akciğer hastalığı üzere teneffüs yolu rahatsızlıkları dâhil olmak üzere birçok hastalığın önde gelen nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Sıhhat Örgütü, tütün kullanımının her yıl neden olduğu ölümlerin 65 bininin çocuklar ortasında görüldüğünü ve 1,2 milyondan fazlasının pasif içiciliğe bağlı olduğunu kestirim ediyor. İnsan sıhhati için ölümcül tesirleri olan tütün, etraf kirliliğini de değerli ölçüde artırıyor. Tütün ekimi global olarak yaklaşık 22 milyar metrik ton su gerektiriyor ve her yıl yaklaşık 600 milyon ağacın kısmına neden oluyor. Özetle, tütün sanayisi her yıl milyonlarca insanın vefatına neden olurken gezegenimizin kaynaklarına ve ekosistemine de ziyan veriyor. Kendi sıhhatimiz ve gezegenimiz için sigarayı bırakmamız gerekiyor.”

Elektronik sigaralar hem bağımlılık yapıyor hem de çevreyi kirletiyor

Tütün sanayisi tarafından sigaraya alternatif olarak sunulan elektronik sigaraların içeriğindeki kimi kimyasal hususların en az sigaradaki kadar ziyanlı olduğunu ve nikotin bağımlılığını tetiklediğini belirten Öztürk, “Son araştırmalar elektronik sigaraların, kalp suratı ve kan basıncı dâhil olmak üzere kardiyovasküler sıhhat üzerinde olumsuz akut tesirleri olduğunu ve günlük kullanımın kalp krizi riskini artırdığını gösteriyor. Elektronik sigara kullanımının teneffüs sıhhati üzerindeki tesirine ait çalışmalar da organ ve hücre sıhhati üzerinde ölçülebilir olumsuz tesirler ortaya koyuyor. Bu eserler bağımlılık yapan ve sıhhate ziyanlı olmasına ek olarak çevresel ziyana katkıda bulunuyor. Aygıtlarda kullanılan metal ve pil üzere kesimlerin toksik kimyasal içermesinin yanı sıra eser atıkları da biyolojik olarak parçalanamıyor; çoklukla mikroplastiklere ve su yollarını daha fazla kirleten kimyasallara ayrılıyor” tabirlerini kullandı.

Bırakabilirsin taşınabilir uygulamasını 3 ay içerisinde 72 bin kişi indirdi

Tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenler için T.C. Sıhhat Bakanlığı ile birlikte Bırakabilirsin taşınabilir uygulamasını geliştiren Yeşilay; sigara bırakma amacının konulması basamağında yaşanan zorlukların raporlanmasından fiyatsız dayanak müracaatına kadar pek çok kolaylık sağlıyor. Uygulamanın hizmete girdiği şubat ayından bu yana ağır ilgi gördüğünü belirten Öztürk, “Uygulamamızı tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin tüm muhtaçlıklarını gözeterek hazırladık. Kısa vakitte büyük ilgiyle karşılanmasından memnunluk duyuyoruz. 3 ay içerisinde 72 bin kişi Bırakabilirsin taşınabilir uygulamasını indirdi. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü vesilesiyle şimdi uygulamamızı indirmemiş olanları da Yeşilay ve Bırakabilirsin takviyesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Bırakabilirsin uygulaması

Kullanıcılar sigarayı bırakmadan evvel amaç tarih koyarak uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor ve uygulama her gün bırakma hazırlıklarıyla ilgili tekliflerini paylaşıyor. Sigarayı bırakma anından itibaren ise sigara kullanımını tetikleyici hisler ve içme isteği takip edilerek kullanıcılara uygulamada yer alan grafik özelliği ile sunuluyor. Böylelikle şahıslar en çok hangi durumlarda sigara içme isteği duyuyorsa, o doğrultuda teklifler alabiliyor. Uygulamada sigarasız geçen gün sayısı ve sigara içmeyerek sağlanan ekonomiktasarruf bilgileri de yer alıyor. Kullanıcılar, sigarayı bırakarak kazandıklarını taşınabilir uygulama üzerinden istatistiksel olarak takip edip, muvaffakiyet günlüğü tutarak kat ettikleri evreleri toplumsal medyada paylaşabiliyor. Dayanağa muhtaçlık duyanlar ise fiyatsız 115 Müracaat Hattı’na kolay bir halde ulaşabiliyor. Yeşilay, Türkiye Bağımlılıkla Çaba Eğitim Programı (TBM) ile her yıl 10 milyon öğrenciye ve 3 milyon yetişkine ulaşıyor; yeterli ve sağlıklı hayat alışkanlıklarının kazanılmasını destekliyor. Yeşilay Ömür Maharetleri Eğitim Programı (YYBE) ile okul temelli, hami ve güçlendirici eğitimler veriyor.

Sigara kullananlara fiyatsız takviye

Yeşilay Danışmanlık Merkezi bünyesinde tütün danışmanlığı hizmeti de sunuluyor; burada vazife yapan uzmanlar tarafından oluşturulmuş “Tütün Bağımlılığı Müdahale Programı” çerçevesinde sigara kullananlara fiyatsız takviye sağlanıyor. 115 Müracaat Çizgisi ve Bırakabilirsin taşınabilir uygulaması üzerinden Yeşilay Danışmanlık Merkezine çarçabuk ulaşılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.