DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Yerinde ve kaliteli hizmetin adresi Osmangazi

Yerinde ve kaliteli hizmetin adresi Osmangazi

Vatandaşlara daha kaliteli hizmet için mahallelere yeni muhtarlık ve hizmet binaları kazandıran Osmangazi Belediyesi, yerinde hizmetin öncü örneklerinden bir yenisini Yahşibey Mahallesi’nde hayata geçirdi.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 17:00
Yerinde ve kaliteli hizmetin adresi Osmangazi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vatandaşlara daha kaliteli hizmet için mahallelere yeni muhtarlık ve hizmet binaları kazandıran Osmangazi Belediyesi, yerinde hizmetin öncü örneklerinden bir yenisini Yahşibey Mahallesi’nde hayata geçirdi.

Osmangazi Belediyesi, muhtarların çalışma ortamlarını uygunlaştırmak ve vatandaşlara daha sağlıklı ortamlarda hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yahşibey Mahallesi’nde yer alan sivil mimarlık örneği yapı, Osmangazi Belediyesi tarafından rekonstrüksiyon çalışmalarıyla aslına uygun olarak tekrar inşa edilerek muhtarlık binası olarak hizmete sunuldu. Yahşibey Mahallesi’ne bir yandan yeni muhtarlık binası kazandırılırken, tıpkı vakitte tarihi mirasın ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalara da bir yenisi eklenmiş oldu.

Yahşibey Mahallesi muhtarlık binasının açılış merasiminde konuşan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Osmangazi’de muhtarlık binalarına bir standart getirdik ve bu binalarımızla birlikte ilçemize 35 yeni muhtarlık binası daha kazandırdık. Bizim için muhtarlarımız; hemşehrilerimizin ıstırabını, mahallelerimizin problemlerini en yeterli bilen bireylerdir. Birebir vakitte bizim de mesai arkadaşlarımız. Hasebiyle, onların daha yeterli ve kaliteli hizmet üretmeleri için her türlü takviyesi veriyoruz, vereceğiz” diye konuştu.

Bursa’nın tarihi semtlerinden Yahşibey Mahallesi’nde bulunan sivil mimarlık örneği olan yapı, mahallenin tarihi dokusuna uygun halde rekonstrüksiyon projesi olarak hazırlandı. Yapılan kamulaştırmalar ile toplam 75 metrekare alanda aslına uygun biçimde mahalleye kazandırılan taban artı 2 katlı binada, muhtarlık odası, mutfak, tuvalet, iki adet sofa ve mahalle sakinlerinin boş vakitlerini değerlendirmeleri ismine okuma salonu yer alıyor.

Dündar: “Maddi ve Manevi Mirasımızı Ayağa Kaldırıyoruz”

Osmangazi Belediyesi olarak hayata geçirdikleri yapıtlarla Bursa’ya imza attıklarını, Bursa’nın ismini Bursa dışında duyurduklarını belirten Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Tarihi miras çalışmaları denilince akla birinci Osmangazi Belediyesi geliyor. Bizler, tarihi ve manevi mirasa sahip çıkan bu çalışmalarımızla öne çıkan tabiri caiz ise müsemma hale gelen bir belediyeyiz. Bu manada; çalışmalarımız ile sivil mimari örneği yapılar, kültür merkezleri, tarihi konaklar, tarihi mescitler hak ettiği bedele yine kavuştu. Cumhuriyet periyodunun sivil mimari örneği yapıları, 16. yüzyıldan günümüze gelen medreseler, hanlar, hamamlar ve tarihi çarşılar, yaptığımız onarımlar ile tekrar aslına döndü. Mollafenari, Somuncu Baba, Haraccıoğlu üzere manevi mirasımızı koruyan çalışmalarımız, Üftade, Kavaklı, Oruçbey Caddesi ile Kale Sokak’ta yaptığımız cephe düzenleme ve sağlıklaştırma çalışmaları hem maddi hem manevi mirasımızı ayağa kaldırıyor, tarihi pahaları korunmuş bir Bursa’yı geleceğe taşıyoruz” dedi.

Kavaklı Mahallesi’nde Üftade Türbesi ve Camii’nin etrafındaki riskli bölgede kamulaştırma ve yıkım çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Lider Dündar, “Bu bölgede 239 bağımsız kısımda 200 hak sahibi ile muahede yaparak toplam 4 bin 144 metrekare alanı kamulaştırdık. Bölgedeki çalışmalarımızda bugüne kadar 45 milyon 616 bin 250 TL bedel ödedik. Kalan öbür kısımları de en kısa müddette kamulaştırarak riskli binaların yıkımını başlatacağız. 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kalan bu bölgedeki binaların yıkılmasının akabinde elde edilecek alanı ise yeşil alana dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Yahşibey Mahallesi’nin tarihini, kültürünü ve mimarisini yansıtan hoş bir muhtarlık binasının açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Lider Dündar, “Tüm muhtarlarımıza kendi mahallelerinin mimarisine nazaran yeni hizmet binaları kazandırdık. Eski Bursa’mızın hoş mahallelerinden olan Yahşibey Mahallemiz’de de sivil mimari örneği binayı tekrar ayağa kaldırdık. Bu hoş mahallemize başka bir hoşluk katan bir eser ortaya çıktı. Yatırımlarımız ve muhtarlık binamız; mahallemize güzel olsun.

Vali Canbolat: “Muhtarlarımız Vatandaş İle Devlet Ortasında Köprüdür”

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise yaptığı konuşmada, milletin devletine ulaştığı birinci kapı olduğuna vurgu yaptı. “Vatandaşlarımız birinci olarak muhtarlarımıza ulaşıp kapısını çalıyorsa, çaldıkları o kapı evvela devletin kapısıdır” diyen Vali Canbolat, “Vatandaşlarımızın karşılaştığı meseleler ile birinci elden muhatap olan muhtarlarımız, vatandaş ve devlet kurumları ortasında köprü vazifesini üstlenmişlerdir. Demokrasinin vazgeçilmez bir ögesi olan muhtarlarımız, mahallelerde devletin tüm kurumlarını temsil ederek, çok değerli bir vazifesi yerine getirmektedirler. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere verdiği paha ile çalışma şartlarında yaptığı iyileştirmeler ve 19 Ekim’i muhtarlar günü olarak kutluyor olmamız, devletimizin ve hükümetimizin sizlere gösterdiği hüsnüniyetin en bariz göstergesidir. Devleti temsil eden muhtarlarımızın çalışma yerleri de onlara yakışır bir halde olması değer arz etmektedir. Bugün açılışını yaptığımız Yahşibey Muhtarlık Binası, Osmangazi Belediyemiz tarafından aslına uygun formda inşa edilerek mahallemize kazandırıldı. Başta Osmangazi Belediye Liderimiz Mustafa Dündar olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Yeni muhtarlık binasının Yahşibey Mahallesine ve mahalle sakinlerine iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

Yahşibey Mahalle Muhtarı Nejat Yetişir de yeni muhtarlık binasının Bursa’nın en eski mahallelerinden olan Yahşibey’e çok yakıştığını söz ederek, “Mahallemize bu türlü hoş bir eser kazandırdığı için şahsım ve mahalle sakinlerimiz ismine Osmangazi Belediye Liderimiz Mustafa Dündar’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yeni muhtarlık binasının açılış merasimine Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’ın yanı sıra Bursa Valisi Yakup Canbolat, Osmangazi Kaymakamı Ali Partal, Bursa Büyükşehir Belediye Lider Vekili Murat Demir, AK Parti Osmangazi İlçe Lideri Ufuk Cömez, AK Parti Vilayet Yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.