DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Yerel zincirler Ankara’da bir araya geldi

Yerel zincirler Ankara’da bir araya geldi

Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), altıncı yüz yüze toplantısını Ankara'da yaptı.

ABONE OL
Haziran 27, 2022 09:12
Yerel zincirler Ankara’da bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Organize perakendenin en kıymetli halkası olan mahallî zincir marketlerin çatı örgütü Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), altıncı yüz yüze toplantısını Ankara’da yaptı. Üyeler ortasında birlik ve beraberliği güçlendirmek emeliyle düzenlenen toplantı TPF İdare Şurası Üyeleri, PERDER Liderleri ve lokal zincir üyelerinin iştirakiyle gerçekleşti. Toplantıda, global ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler, market açılış kriterleri ve mahallî zincirlerin 2022 yılı amaçları görüşüldü.

Türkiye genelindeki lokal zincirler ortasında birlik ve beraberliği güçlendirmek, daldaki gelişmeleri kıymetlendirmek için Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde her ay farklı bir vilayette gerçekleştirilen toplantıların yenisi Ankara’da düzenlendi. TPF İdare Heyeti Lideri Ömer Düzgün, TPF İdare Heyeti Üyeleri, bölge liderleri ve mahallî zincir üyeleriyle birlikte 30’u aşkın mahallî zincir market yöneticisi Ankara Crown Plaza’da bir ortaya geldi.

Toplantıda besin perakendesindeki gelişmeler değerlendirilirken, TPF’nin 7’nci Olağan Genel Heyet toplantısı için karar alındı. Lokal zincirlerin ağır rekabet şartları, mağaza açılış kriterlerine bir netlik getirilmeyişi ve artan maliyetler karşısında zorlandığını belirten TPF İdare Şurası Lideri Ömer Düzgün; “Organize perakende kayıtlı istihdam açısından en yüksek bölümlerden biri. Daima istihdamı artırmakta olan dalımız, işsizlik havuzunun eritilmesine her geçen gün katkı sağlıyor. Mahallî zincirler olarak besin perakendesinde en büyük iş veren pozisyonunda olduğumuzu gururla söylemek isterim. Yalnızca 5 bini aşkın mağazamızda 100 bini aşkın hemşerimizle tek yürek halinde çalışıyoruz. Başta ülke ekonomimize, cari açığın kapatılmasına, istihdama olan katkımız her geçen gün artıyor. İçinde bulunduğumuz rekabet ortamı bölümü sıkıntı duruma götürüyor. Bir tarafta Perakende Maddesi’ndeki eksik ayaklar nedeniyle tepe yapan mağaza enflasyonu öbür tarafta güç, besin, eser, su, lojistik, ekipman, kira, akaryakıt başta olmak üzere artan maliyetler yerli işletmecileri gün be gün daha fazla zorluyor” dedi.

Bu topraklarda kazandığını tekrar bu topraklarda yatırıma dönüştüren lokal zincirlerin rekabete karşı olmadığının altını çizen Düzgün; “Üyelerimiz ortasında kuşaklardır bu işi yapan meslektaşlarımız var. Hiçbir vakit rekabete karşı olmadık. Rekabette hudutlar belirlenmediği için her geçen gün daha da zorlanıyoruz. Mağaza açılış kriterleri olmadığı için bugün market sayılarında enflasyon doruğa ulaştı” açıklamasını yaptı.

Perakende Maddesi’nde yer almasını bekledikleri mağaza açılış kriterleriyle yerli işletmecilerin nefes alacağını belirten Ömer Düzgün şöyle konuştu; “Birkaç yıl öncesine kadar yan yana mağaza açılışlarını konuşurken artık yan yana, alt alta, hatta tıpkı binada 2-3 market ile karşılaşıyoruz. Araştırmalara nazaran son 10 yılda şube sayısı en az 5 ve üzeri olan market zincirlerinin mağaza sayısı yüzde 259 artmış. Kelam konusu devirde indirim market zincirlerinin toplam market sayısındaki artışı ise yüzde 366 ulaşmış. Ülkemizde geçen yıl 18 bin yeni market açılışı gerçekleşmiş. Bu gelişmeler ışığında yerli işletmecilerin en kısa müddette desteklenmesi, mağaza açılış kriterlerine en kısa müddette düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü önümüzdeki 7 yıllık süreçte 18 bin yeni market açılışının yapılması öngörülüyor. Bu koşullar altında yalnızca lokal zincirleri değil, üreticileri de güç günler bekliyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.