DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Yenişehir Belediyesi ev ziyaretleriyle aileleri projeye dâhil ediyor

Yenişehir Belediyesi ev ziyaretleriyle aileleri projeye dâhil ediyor

Mersin Yenişehir Belediyesi ekipleri vatandaşları evlerinde ziyaret ederek, Erken Çocukluk Gelişimi Projesi kapsamında yapılan ücretsiz gelişim tarama ve değerlendirme uygulamaları için 0-6 yaş arasında çocuğu olan aileleri Yenişehir Belediyesi Akademiye davet ediyor.

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 00:36
Yenişehir Belediyesi ev ziyaretleriyle aileleri projeye dâhil ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Yenişehir Belediyesi grupları vatandaşları konutlarında ziyaret ederek, Erken Çocukluk Gelişimi Projesi kapsamında yapılan fiyatsız gelişim tarama ve kıymetlendirme uygulamaları için 0-6 yaş ortasında çocuğu olan aileleri Yenişehir Belediyesi Akademiye davet ediyor.

Yenişehir Belediyesi, Türkiye’de bir prensip imza atarak hayata geçirdiği Erken Çocukluk Gelişimi Projesi çerçevesinde çalışmalarına aralıksız bir halde devam ediyor. Bugüne kadar yüzlerce çocuk proje kapsamında yapılan ve gelişimsel sorunların tespit edilmesini sağlayan 0-6 Yaş Gelişim Kıymetlendirme uygulamalarına tabi tutuldu. Klinik psikolog eşliğinde yapılan 0-6 Yaş Gelişim Kıymetlendirme uygulamaları ile Yenişehir Belediyesi çocuklardaki gelişimsel sorunları erken devirde tespit ederek, gerekli yönlendirmeleri sağlıyor. Yenişehir Belediyesi çocukları erken yaşta desteklemek maksadıyla hayata geçirdiği projede uygulamalara tabi tutulan tüm çocukların gelişim süreçlerini de takip ediyor.

Çocukların geleceği ve sağlıklı jenerasyonlar için çalışmalarına devam eden Yenişehir Belediyesi, mesken ziyaretlerinde de bulunarak, ailelere Erken Çocukluk Gelişimi Projesi’ni kapsamlı olarak anlatıyor. Yenişehir Belediyesi takımları ziyaretlerinde 0-6 yaş ortasında çocuğu olan aileleri de Edip Buran Kapalı Spor Salonu güneyinde bulunan Yenişehir Belediyesi Akademiye davet ediyor.

Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’in vazifeye başladıktan sonra hayata geçirdiği Erken Çocukluk Eğitimi Projesi; Yenişehir Modeli ile Yenişehir Belediyesi proje kapsamında Yenişehir Belediyesi Akademiyi, Bebek Kütüphanesi’ni ve Marifet Temelli Eğitim Merkezi(BETEM)’ni de kurarak, aile temelli erken çocukluk gelişimi eğitimleri de veriyor.

*PROJE HAKKINDA EDİTÖRE NOTLAR*

ERKEN ÇOCUKLUK GELİŞİMİ PROJESİ; YENİŞEHİR MODELİ

Türkiye’de kapağı hiç açılmamış olan erken çocukluk eğitimi için harekete geçtik. “Her Aile Bir Okuldur” sloganıyla hayata geçirdiğimiz proje ile Türkiye’de bir unsur imza attık.

Yenişehir Belediyesi Akademiyi kurarak Marmara Üniversitesi iş birliğiyle çocuklardaki gelişimsel problemlerin erken periyotta tespit edilmesini sağlıyor ve verdiğimiz eğitimlerle çocuklara ve ailelere takviye veriyoruz.

Projemiz 7 farklı basamaktan oluşuyor.

  • Aile ve Evlilik Hayatı Eğitimi

Projenin birinci basamağı olan bu eğitimlerle bireylerin evlilik ve aile hayatına şuurlu başlamasını ve karşılaştıkları sorunları çözme yeteneği kazandırmayı hedefliyoruz.

  • 0-3 Yaş Erken Çocukluk Eğitimi

Projenin ikinci basamağında 0-3 yaş ortasında çocukları olan ebeveynlere fiyatsız ve sertifikalı eğitim veriyoruz.

Yenişehir Belediyesi olarak bu eğitimleri veren Türkiye’deki birinci kurumuz.

Marmara Üniversitesinden uzman akademisyenler tarafından verilen 6 haftalık eğitimlerden yüzlerce hemşehrimiz yararlandı.

Pandemi nedeniyle eğitimlerimizi online olarak verdik.

  • 0-3 Yaş Bebek Kütüphanesi

0-3 yaş ortası çocukların dil-bilişsel ve kavramsal gelişimlerine katkı sağlamak hedefiyle 1200 kitaplık Bebek Kütüphanesi açtık.

Bebek Kütüphanesi ile 0-3 yaş aralığındaki çocuklara ay kümelerine nazaran belirlenmiş kitaplarla dayanak sağlıyoruz.

Çocuklara kitap okumanın beyin gelişimine sağladığı katkı sebebiyle bu periyotta çocukların söz dağarcığı ve algı maharetleri de gelişiyor.

  • 0-6 Yaş Gelişim Kıymetlendirme

Klinik psikolog eşliğinde yaptığımız 0-6 Yaş Gelişim Kıymetlendirme uygulamaları ile çocuklardaki gelişimsel sorunları erken devirde tespit ederek, gerekli yönlendirmeleri sağlıyoruz.

Bugüne kadar binin üzerinde çocuğumuz Yenişehir Belediyesi Akademide gelişim kıymetlendirme uygulamalarımıza tabi tutuldu.

Birçok çocuğumuzda gelişimsel sorunlar tespit edildi. Bu çocuklarımızın birçok güzelleşti yahut düzgünleşme sürecine girdi.

Yaşıtlarından ileri düzeyde olan çocukları da hakikat bir halde yönlendirdik. Tüm çocuklarımızın gelişimlerini takip ediyoruz.

  • 3-6 Yaş Marifet Temelli Eğitim Merkezi (BETEM)

Proje kapsamında Fuat Morel Mahallemizde Maharet Temelli Eğitim Merkezini(BETEM) inşa ederek, Eylül ayında hizmete açtık.

BETEM’de oluşturduğumuz hareket, sanat, bilim, drama, müzik ve tasarım atölyeleri ile her çocuğa özel ferdi ve zenginleştirilmiş eğitim programı uyguluyoruz.

BETEM, şahsa özel sağlıklı yemek menüleri,uyku odası ve narenciye ağaçlarının yer aldığı bahçesiyle çocuklar için hem eğitim ve hem de ömür alanı.

BETEM’de 12 lisans mezunu okul öncesi öğretmeni, psikolog, hemşire ve uzman diyetisyen ile çocukların gelişimlerini yakından takip ediyoruz.

112 çocuk kapasiteli BETEM’i yalnızca etraf dostu binalara verilen LEED Sertifikası’na uygun olarak inşa ettik.

  • 6-8 Yaş Atölye Temelli Eğitim

Atölye temelli eğitimlerle Yenişehirli çocuklarımızı geleceğe bilimle hazırlıyoruz.

Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimlerinden oluşan STEM eğitim modelini uyguluyor ve Robotik kodlama ile satranç eğitimleriyle çocukların gelişimine katkıda bulunuyoruz. Ayrıyeten çocuklarımıza yabancı lisan eğitimleri de veriyoruz.

  • 0-6 Yaş Rehabilitasyon Merkezi

Erken Çocukluk Gelişimi Projemizin bileşenlerinden biri olan 0-6 Yaş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimizin üretimi için protokol imzaladık.

Merkezimizin projesi ve yeri hazır, yakın vakitte Barbaros Mahallesinde temelini atacağız.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF) ve Erken Çocukluk Gelişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (EÇG-P) paydaşlığıyla düzenlenen milletlerarası kongreye davet aldık ve proje tecrübemizi paylaştık. UNICEF yetkilileri projemizi yerinde incelemek üzere Mersin’e gelecek ve UNICEF ile çalışma fırsatı yakalayacağız.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.