DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Yeni Yöntem Kadavradan Nakil Başarısını Yüzde 20 Artıracak

Yeni Yöntem Kadavradan Nakil Başarısını Yüzde 20 Artıracak

Yeni yöntem Acıbadem Üniversitesi Simülasyon Merkezi CASE’den naklen yayınla dünyaya anlatıldı!

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 22:48
Yeni Yöntem Kadavradan Nakil Başarısını Yüzde 20 Artıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni sistem Acıbadem Üniversitesi Simülasyon Merkezi CASE’den naklen yayınla dünyaya anlatıldı!

Türkiye’de birinci defa uygulanan

Yeni sistem bilim insanlarıyla paylaşıldı!

Kadavradan karaciğer naklinde 3 yaşamsal yarar sağlıyor!

Karaciğerde hasarı önlüyor, işlevlerini kıymetlendiriyor, ömrünü uzatıyor…

Son devir karaciğer hastalarının yaşama tutunmalarını sağlayan tek usul; organ nakli. Lakin kâfi bağışın olmaması, hastaların umutlarını tüketiyor. Hal bu türlü olunca, bilim dünyası organ nakli başarını artıracak yeni formüller keşfetmeye çalışıyor. Ülkemizde birinci sefer yapılan ‘machine perfusion’ (makine ile organ deveranının sağlanması) çalıştayı da bunlardan biri. Bu yeni sistem uzmanlara, kadavradan bağışlanan karaciğerin nakil muvaffakiyetini artıracak 3 kıymetli imkan sunuyor. Böylelikle, gerek nakil kararında gerekse nakil sonrası karaciğerin hastaya ahenk oranını artırmasıyla hastalara yeni umut oluyor.

Geçtiğimiz günlerde de dünyanın önde gelen uzmanları, Dünya Karaciğer Nakli Kongresi’nde bir ortaya gelerek ‘karaciğer nakli’ konusunu her tarafıyla masaya yatırdılar. Prof. Dr. Yaman Tokat’ın başkanlığını yaptığı kongrede, karaciğer nakli konusunda tecrübeli doktorlar tarafından oluşturulmuş kapsamlı bilimsel programın yanı sıra dünyadaki en yeni gelişmeler aktarıldı. Türkiye’den ve dünyanın pek çok ülkesinden karaciğer nakli konusundaki değerli isimleri bir ortaya getiren kongrede en dikkat çeken metotlardan biri ise ‘machine perfusion’ usulü oldu! Günümüzde başta Amerika’da ve Avrupa’nın birtakım ülkelerinde uygulanan ‘machine perfusion’ prosedürünün sağladığı yararlar sayesinde kadavradan karaciğer nakillerinde başarıyı değerli ölçüde artırması, tıp dünyasında büyük heyecan yaratıyor!

Workshop’da nakil etabına geldi!

Pek çok bilimsel mevzunun aktarıldığı kongrede, tıp dünyasında karaciğer naklindeki problemlerin tahliline yönelik atılan dev adımlardan biri olan ‘machine perfusion’ usulü de tanıtıldı. Dünyada 3 büyük merkezden biri olan ve Acıbadem Üniversitesi bünyesinde yer alan Klinik Simülasyon ve İleri Seviye Endoskopik – Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi (CASE)’de düzenlenen workshop programında, ‘machine perfusion’ prosedürü canlı olarak uygulandı. Dünyanın önde gelen uzmanlarının izlediği workshop’da, kadavradan alınan karaciğer, ‘machine perfusion’da sürece tabi tutularak nakil edilebilir hale getirildi. Kanada’dan Toronto Üniversitesi grubu ve ABD’den Harvard Üniversitesi grubu ile birlikte bu çalıştay muvaffakiyetle gerçekleştirildi.

Nakil öncesi test imkanı sağlıyor!

Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Markus Selzner, tıp dünyasında büyük heyecan yaratan ‘machine perfusion’ tekniğinin karaciğer için adeta bir test sürüşü yapılmasını sağladığını belirterek, “Organ naklinde greftleri yalnızca sayısal yahut tarihi sebeplerle reddedebiliyoruz. Lakin greftlerin fonksiyonları bizim düşündüğümüzden çok daha âlâ olabiliyor. İşte bu formül kadavradan nakil öncesinde karaciğere beden dışında bir test sürüşü yapmamıza imkan tanıyor. Machine perfusion prosedürü sayesinde pek çok karaciğerin düşündüğümüz kadar berbat olmadığını görerek hastalarda itimatla kullanabiliyoruz” diye konuştu.

Nakilde 3 yaşamsal fayda!

Prof. Dr. Yaman Tokat, ülkemizde şimdi uygulanmayan ‘machine perfusion sistemi kullanılmaya başlandığında kadavradan nakil sayılarında yüzde 20-25’lik bir artış beklediklerine dikkat çekerek, “Bu formülün en kıymetli özelliği, organların hastaya yarar yahut ziyan verip vermeyeceğini ayırt etmemize imkan tanıması. Yani organların çalışıp çalışmayacağını bedene nakletmeden evvel bilme imkanını bize sağlaması. Usul sayesinde hastaya fayda sağlamadığını düşündüğümüz için kullanmadığımız pek çok organı artık gönül rahatlığıyla nakledebileceğiz. Böylelikle nakil sonrasında da, karaciğerin hastaya ahengi konusunda bu metodu kullanmadan evvel başımızda oluşan pek çok sorunun cevabını bilmiş olacağız” diye konuştu.

Günümüzde kadavradan bağışlanan karaciğerin süratle hastaya nakledilmesi gerekiyor. Soğuk depolama” yapılarak bekletilen karaciğerde nakil olana kadar vaktin uzaması, karaciğerin işlevlerini kaybetmesine yol açıyor. Prof. Dr. Yaman Tokat, bu metotta, bağışlanan karaciğerin vakit geçse bile işlevlerinde bir sorun oluşmadığına, bir öbür deyişle korunabildiğine işaret ederek, “Ayrıca nakil öncesinde karaciğerin greft kalitesini değerlendirmesi ve daha güçlü hale getirerek karaciğerin ömrünü uzatması da bu sistemin bir başka kıymetli özelliğini oluşturuyor. Bilimsel araştırmalar da, evvelden organ nakli için reddedilen karaciğerlerin bu prosedür sayesinde muvaffakiyetle kullanılabildiğini ortaya koyuyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.