DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

“Yedek Parça” İhracatındaki Rekor Lojistik Sektörünü de Sevindirdi

“Yedek Parça” İhracatındaki Rekor Lojistik Sektörünü de Sevindirdi

Otomotiv yan sanayi ihracatı geçen yıl 11,8 milyar dolar ile rekor kırdı. İhracatın yaklaşık yarısı Avrupa’nın “otomotiv devleri” Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Krallık ve İspanya’ya yapıldı. Yedek parça taşımacılığında da uzmanlaşan Intermax Logistics’in Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Çelikel, “İhracat artışı taşımalarımıza da yansıdı. İthalat ve ihracat seferlerimizde yedek parça taşımalarımız yüzde 22 arttı.” dedi.

ABONE OL
Haziran 4, 2022 12:48
“Yedek Parça” İhracatındaki Rekor Lojistik Sektörünü de Sevindirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomotiv yan sanayi ihracatı geçen yıl 11,8 milyar dolar ile rekor kırdı. İhracatın yaklaşık yarısı Avrupa’nın “otomotiv devleri” Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Krallık ve İspanya’ya yapıldı. Yedek kesim nakliyatında da uzmanlaşan Intermax Logistics’in İdare Heyeti Lideri Savaş Çelikel, İhracat artışı taşımalarımıza da yansıdı. İthalat ve ihracat seferlerimizde yedek modül taşımalarımız yüzde 22 arttı.” dedi.

Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği datalarına nazaran Türkiye’nin otomotiv yan sanayi ihracatı geçen yıl rekor seviyeye çıktı. İhracat, 2020 yılına kıyasla yüzde 26 artarak 11,8 milyar dolara ulaştı. Yedek modül ihracatının yüzde 45 ile yaklaşık yarısı, Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticileri olan Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Krallık ve İspanya’ya gerçekleşti. Otomotiv yan sanayi ihracatının neredeyse dörtte biri ise 2,7 milyar dolar ile Almanya’ya yapıldı.

“Yedek modül taşımalarımız yüzde 22 arttı”

Intermax Logistics İdare Şurası Lideri Savaş Çelikel, “yedek parça” ihracatının lojistik firmalarının da yüzünü güldürdüğünü belirtti. Intermax Logistics olarak yedek modül nakliyatında da uzmanlaştıklarının altını çizen Çelikel, “Tedarik ve çip krizi nedeniyle üretiminde meselelerin yaşandığı yedek kesim eserlerinin ihracatındaki artış, taşımalarımıza da yansıdı. İthalat ve ihracat seferlerimizde yedek kesim taşımalarımız yüzde 22 arttı.” dedi.

Çelikel, otomotiv bölümünde eser çeşitliliğinin ve hareketliliğin çok fazla olduğunu, bu nedenle otomotiv eserlerinin lojistiğinin, firmaların gereksinimlerine yönelik özel tahliller gerektirdiğini vurguladı.

“İhtiyaç halinde minivan araçlarla da hizmet veriyoruz”

Yedek kesim lojistiğinin, sürat ve maliyet açısından aktif bir biçimde yönetilmesi gerektiğine dikkati çeken Çelikel, “Yoğun bir gayret ve uzmanlık gerektiren otomotiv eserleri taşımalarımızda müşteri beklentilerini en uygun halde karşılayabilmek için profesyonel takımımız ve geniş operasyon ağımız ile süratli ve emniyetli hizmetler veriyoruz. Özel donanımlı araçlarımızla tam ve parsiyel nakliyeciliğin yanında, muhtaçlık halinde minivanlarımızla da ithalatçı ve ihracatçımıza özel tahliller sunuyoruz.” diye konuştu.

“Almanya’da yatırımlarımızı artırdık”

Çelikel, yedek kesim nakliyatının, lojistik kesiminde değerli bir yükü olduğunu belirterek, şunları da kaydetti:

“İhracat yoğunlukla Avrupalı otomotiv üreticilerine, bilhassa de Almanya’ya yapılıyor. Geçen yıl bu ülkeye 2,7 milyar dolarlık yedek modül ihraç edildi. Biz de Almanya’daki yatırımlarımızı artırdık. Mannheim’daki depomuz ile Türk üreticilerinin hizmetindeyiz. Almanya’daki şirketimiz ve ofisimiz aracılığıyla yalnızca Türkiye – Avrupa sınırında değil Avrupa içi lojistik gereksinimlerinde da Türk firmalarını destekliyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.