DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Vatandaşlar İçin Zehirsiz Kentlere Doğru Uygulamalar Rehberi Yayımlandı

Vatandaşlar İçin Zehirsiz Kentlere Doğru Uygulamalar Rehberi Yayımlandı

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında “Vatandaşlar İçin Zehirsiz Kentlere Doğru Uygulamalar Rehberi” yayımladı.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 00:12
Vatandaşlar İçin Zehirsiz Kentlere Doğru Uygulamalar Rehberi Yayımlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Buğday Ekolojik Hayatı Destekleme Derneği, Zehirsiz Kentlere Hakikat projesi kapsamında “Vatandaşlar İçin Zehirsiz Kentlere Gerçek Uygulamalar Rehberi” yayımladı.

Oturduğumuz sitenin bahçesinde dinlenirken, parkta çocuğumuz ile oynarken, konutumuzun musluğundan akan suyu kullanırken yavaş yavaş zehirleniyoruz. Tarımda yaygın olarak kullanıldığı için besinler yoluyla soframıza gelen zehirler; parklardan okullara, yol kenarlarından kaldırımlara, mezarlıklardan çöp alanlarına, site bahçelerinden yerleşkelere kadar, hayat alanlarımızda da kullanılarak sıhhatimizi ve doğal varlıkları tehdit ediyor.

Buğday Ekolojik Ömrü Destekleme Derneği, Avrupa Pestisit Hareket Ağı (PAN Europe) iştirakinde, Biyosidal İş ve Etraf Sıhhati Derneği (BİYOSİDER) danışmanlığında ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürüttüğü Zehirsiz Kentlere Yanlışsız projesi ile, Türkiye’de pestisit ve biyosidal eserlerin kullanımına dikkat çekerek belediyelerle birlikte halk ve etraf sıhhatinin korunmasına katkı sunuyor.

Zehirsiz Sofralar Platformu’nun, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu VI Programı kapsamında desteklenen proje doğrultusunda başlattığı “Zehirsiz Kentler için Harekete Geç” başlıklı kampanya ile, hem karar vericiler hem de vatandaşlar tarafından sağlıklı bir gelecek için atılması gereken adımlara dair bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Buğday Derneği tarafından yayına hazırlanan “Vatandaşlar İçin Zehirsiz Kentlere Yanlışsız Uygulamalar Rehberi”, pestisit (tarım zehiri) ve biyosidal eserler ve bunların ziyanları ile birlikte, meskenlerde ve bahçelerde uygulanabilecek alternatif prosedür ve teknikler hakkında vatandaşlara yol göstermeyi amaçlıyor. Kemirgenler, keneler, hamam böcekleri, sinekler, pireler, karıncalar ve otlar ile çabada alınması gereken tedbirleri anlatan Rehber’de, ekolojik ve tabiat dostu tarifler yer alıyor.

Rehber ile dönüşümün fakat katılımcılık ve başarılı örnekler oluşturup onları yaygınlaştırmak ile mümkün olduğuna dikkat çekiliyor.

Zehirsiz Sofralar Platformu, yurttaşları, belediyelerden pestisitler ve biyosidal eserler yerine, zehirsiz alternatifleri kullanmasını ve “Zehirsiz Kentlere Doğru” kararlı bir adım atmasını talep etmeye; ilgili bakanlıklara ve karar vericilere bu tarafta baskı yapmaya; Zehirsiz Kentler Kampanyası’na dayanak (Change.org/ZehirsizKentler) olmaya davet ediyor.

Vatandaşlar İçin Zehirsiz Kentlere Hakikat Uygulamalar Rehberi’ne zehirsizkentler web sitesinden çevrimiçi ve fiyatsız olarak ulaşılabiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.