DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Vahim tablo: Uyuşturucu yaşı 9’a indi!

Vahim tablo: Uyuşturucu yaşı 9’a indi!

Mersin Uyuşturucu ile Mücadele Eden Aileler Derneği Başkanı Kamuran Bilen, uyuşturucu ile mücadele kapsamında tedavi merkezlerinin yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Uyuşturucu kullanım yaşı 9’lara indi. Uyuşturucuya karşı yaşam köyleri kurulsun istiyoruz, çocuklar hayata kazandırılsın” dedi.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 06:36
Vahim tablo: Uyuşturucu yaşı 9’a indi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Uyuşturucu ile Uğraş Eden Aileler Derneği Lideri Kamuran Bilen, uyuşturucu ile gayret kapsamında tedavi merkezlerinin yetersiz olduğuna dikkat çekerek, “Uyuşturucu kullanım yaşı 9’lara indi. Uyuşturucuya karşı ömür köyleri kurulsun istiyoruz, çocuklar hayata kazandırılsın” dedi.

“DERTLERİNİ KEDER EDİNDİK”

Mersin Uyuşturucu ile Çaba Eden Aileler Derneği Lideri Kamuran Bilen ile idare heyeti üyeleri, Mersin İnternet Gazetecileri Derneği’ni (MEİGDER) ziyaret ederek, derneğin kuruluş emeli ve faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. MEİGDER Lideri A. Vahap Şehitoğlu ile MEİGDER İdare Şurası üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette Dernek Lideri Kamuran Bilen, Uyuşturucu ile Çaba Eden Aileler Derneği olarak bir halde uyuşturucuya bulaşmış sonrasında istese de tedavi ve terapi merkezlerinin yetersizliğinden ötürü bu bağımlılıktan kurtulmayı başaramamış gençlerin ve ailelerinin kaygılarını keder edindiklerini söyledi. Uyuşturucu satıcılarına yönelik çok başarılı operasyonlar yapan Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne çalışmalarından ötürü teşekkür eden Bilen, “Yerel yöneticilerimizin bağımlı gençlerimizin uzmanlar eşliğinde spor, sanat, tarım ve ülkemizde gereksinim olan çeşitli meslek kısımlarında yetiştirilecekleri ömür köylerini kurarak dayanak vermelerini bekliyoruz” dedi.

“UYUŞTURUCU YAŞI 9’A İNDİ”

Bağımlılık oranlarının artık milyonlarla tabir edildiği, uyuşturucu kulanım yaşının da 9’lara indiği bir devirden geçildiğini vurgulayan Bilen, “Şehrimiz de zati bu paralelde bir oran gösteriyor. Mersin’de 1 tane Alkol ve Husus Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ve 1 adet Çocuk Ergen Unsur Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) var. AMATEM’lerin dünyada muvaffakiyet oranları 5’leri buluyor lakin Türkiye’de oranları 2,5-3, orada yatıp, tedavi olduğunu söylenen uygulamanın nihayetinde yüzde 3’lerin buluyor. Zati sayısı yetersiz olduğundan ötürü sıra bulmak imkansız. En erken 3 ayda yatabiliyor tedavi görecek çocuk. Velev ki talihi yaver gitti yer buldu. 50 yataklı bir yer, yatak sayısı çok düşük. Lakin daha vahimi, orada çoklukla kimyasal kullanan çocuklar tedaviye gidiyorlar. Şu anda uyuşturucu kimyasal üzerine kurulu” diye konuştu.

“ÇÖZÜMLER YETERSİZ”

ÇEMATEM’in bağımlılığa karşı tahlil olamadığına dikkat çeken Bilen, “Çocuk orada 20-25 gün yatıyor, çip takarlarsa onu 3 ay koruyor, değilse de 1 kutu ilaç yazıyorlar ve o ilaçla çocuk kapıya çıkıyor. O çocuk beyninde tedavi olmuyor, çocuk kâğıdına çıktığı anda birinci işi devletin ona yazdığı, uyuşturucu krizleri geldiğinde ağrısını azaltmak için kullanacağı ilacı toptan olarak birine satar, parasıyla uyuşturucuya masraf, o satıcılar da sokaklarda kriz geçirip uyuşturucu bulamayanlara onu yüksek fiyatla satar. Biz diyoruz ki, bu tahliller yetersiz. Aileler ve çocuklar için büyük ancak yere idareler için küçük bir adım atılsın ve ömür köyleri kurulsun, çocuklar hayata kazandırılsın” sözlerini kullandı.

“BAĞIMLI ÇOCUKLAR MESLEKSİZ VE İŞSİZ”

Kırsal alanlarda kurulan, içinde bağımlı çocukların tarımla, sporla, sanatla ilgilenebilecekleri, ilaçsız uzmanlar eşliğinde tedavi olabilecekleri, küme terapilerinin yapılabileceği, gün içinde meşgul olabilecekleri, meşguliyetlerini iktisada çevirebilecekleri, inek beslerlerse süt sağabilecekler, yumurta satabilecekleri bir ömür merkezinin, bağımlılığı gidermede büyük bir rol oynayacağına dikkat çeken Bilen, “En nihayetinde ve en temel isteklerimizden biri, bağımlı çocukların yüzde 80’inin mesleksiz olduğunu görüyoruz. Belediyeler İŞKUR ile mutabakatlı, o çocuk oradan 6 ay yahut 1 yıl sonra ilaçsız tedavisini bitirmiş, mesleksel eğitime olağan tutulmuş ve hayata tekrar merhaba demiş olarak çıkmalı” dedi.

“YAŞAM KÖYLERİNİN MUVAFFAKİYET ORANI YÜZDE 15”

AMATEM ve ÇEMATEM’in yüzde 3’lük muvaffakiyet oranlarına rağmen Ömür köylerinin muvaffakiyet oranının ise yüzde 15 olduğunu söz eden Bilen, “Kurtaracağımız çocuk, genç ve aileler çok önemli sayılara tekabül ediyor. Bu hayat köylerinin maliyetleri de çok düşük. Yapılmaması için hiçbir sebep yok. Bu ülkenin gençleri buna kıymet, belediyeler bunu yapabilir.” diyerek kelamlarını tamamladı.

MEİGDER Lideri A. Vahap Şehitoğlu da, uyuşturucu kullanım yaşının düştüğü günümüzde bu türlü bir derneğin kurulmasını epeyce manalı bulduğunu belirterek dernek Lideri Kamuran Bilen ile üyelerine teşekkür etti. Ziyaret, Lider Bilen’in Lider Şehitoğlu’na çiçek takdiminin akabinde sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.