DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Tütün kullanımı baş-boyun kanserlerinin en önemli sorumlusu

Tütün kullanımı baş-boyun kanserlerinin en önemli sorumlusu

Daha çok erkeklerde görülen baş boyun kanserlerinin ilk nedeni tütün kullanımı olarak belirtiliyor. Dünya Tütünsüz Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Evren Erkul

ABONE OL
Haziran 1, 2022 19:48
Tütün kullanımı baş-boyun kanserlerinin en önemli sorumlusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Daha çok erkeklerde görülen baş boyun kanserlerinin birinci nedeni tütün kullanımı olarak belirtiliyor. Dünya Tütünsüz Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Anadolu Sıhhat Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Cihan Erkul, “Baş boyun kanserleri erkeklerde daha sık görülse de genetik mirasın ve sonradan gelişen birtakım genetik bozuklukların da tesiri var” açıklamasında bulundu. Türkiye’de baş boyun kanserleri içinde erkeklerde en sık gırtlak kanseri bayanlarda ise en sık tiroit kanseri görüldüğünü belirten Prof. Dr. Erkul, “Listenin ikinci sırasında ağız içi kanserleri var” dedi.

Dünyada en sık görülen kanserler listesinin 6’ncı sırasında baş boyun kanserleri yer alıyor. Boynun alt hududu olan köprücük kemikleri ile üst hududu olan baş tabanına kadar olan bölgede beyin ve omuriliğin dışındaki geniş bir kısmı kapsayan baş-boyun kanserlerinin en kıymetli tetikleyicisinin ise tütün kullanımı olduğu biliniyor. Dünya Tütünsüz Günü’nde hususa dikkat çeken Anadolu Sıhhat Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Cihan Erkul, baş boyun kanserlerinin genel itibariyle 50 yaş üzeri yaşlarda görüldüğünü vurgulayarak, “Daha erken yaşlarda da boynunda şişlik ya da kitle üzere şikayetlerle gelen hastalar da kesinlikle baş boyun kanserleri açısından değerlendirilmeli ve kesin teşhis için ayrıntısı incelenmeli” dedi. Prof. Dr. Erkul, çocuklarda da nadiren genetik yatkınlık, genetik mutasyonlar ve küçük yaşlarda alınan radyoterapilerin tetikleyici tesirleriyle sarkomlar, farklı tümörler ve lenfomaların görülebildiğini de kelamlarına ekledi.

Belirtiler tümörün yerine nazaran değişiklik gösterebiliyor

Baş ve boyun kanserlerinde tümörün yerleştiği yere nazaran belirtilerin farklılık gösterebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Cihan Erkul, “Örneğin en sık karşılaşılan gırtlak ve ağız içi kanserlerinde ses kısıklığı ve ağız içinde geçmeyen yaralar görülüyor. Ya da daha az görülen burun içindeki tümörlerde burun kanamaları, burun tıkanıklığı, yüz ve ağızda yaralar üzere şikayetler ortaya çıkabiliyor. Bunlara ek olarak baş ve boyun bölgesinde şişlik ve kitleler formunda kendini aşikâr edebiliyor” formunda konuştu.

Sigaradan uzak durmak kaide

Tüm kanser çeşitlerinde olduğu üzere baş boyun kanserlerinde de erken teşhisin ehemmiyetini vurgulayan Prof. Dr. Bülent Cihan Erkul, “Bu tümörler bazen net muhakkak olmayan ve geç şikayetler ile karşımıza çıkabiliyor. Erken fark edilmediğinde teşhiste da geç kalınmış oluyor. Baş boyun kanserlerinde erken teşhis için özel, geçerli bir tarama prosedürü yok. Bu yüzden hastanın kendi öz farkındalığı, erken teşhis için kritik kıymet taşıyor. Hastalar kendilerini dinlemeli; bilhassa inatçı ses kısıklığı, inatçı burun kanamaları, güzelleşmeyen yaraları, büyüyen ve yeni çıkan baş boyun kitleleri ve geçmeyen nefes darlığı üzere şikayetlerde kesinlikle bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurmalılar. Korunmak ve riski düşürmek için sigara ve tüm tütün eserlerinden uzak durmak da son derece önemli” dedi.

Baş boyun kanserlerinin tedavisinde multidisipliner yaklaşım değerli

Baş boyun kanserlerinde cerrahinin de ortalarında yer aldığı farklı tedavi modellerinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bülent Cihan Erkul, “Özellikle son 15-20 yıldır cerrahi dışındaki tedavilerin etkinliğinde de kıymetli muvaffakiyetler elde ediliyor. Örneğin ağız içi tümörlerinde birinci müdahale cerrahiyken, gırtlak ya da yutaktaki tümörlerde, hastanın ve tümörün özelliklerine nazaran cerrahiye radyoterapi ve kemoterapi de eklenebiliyor yahut cerrahi dışı tedavi sistemleri olan radyoterapi kullanılabiliyor. Tedavi multidisipliner bir yaklaşımla gerçekleştiriliyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.