DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Türkiye’de İlk: İzmir İl Emniyet Müdürlüğü “Kaza Analiz Ekibi” Kurdu
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Türkiye’de İlk: İzmir İl Emniyet Müdürlüğü “Kaza Analiz Ekibi” Kurdu

Türkiye’de İlk: İzmir İl Emniyet Müdürlüğü “Kaza Analiz Ekibi” Kurdu

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, Radyo Trafik İzmir’de İzmir trafiğine yönelik önemli açıklamalar yaptı.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 11:48
Türkiye’de İlk: İzmir İl Emniyet Müdürlüğü “Kaza Analiz Ekibi” Kurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, Radyo Trafik İzmir’de İzmir trafiğine yönelik kıymetli açıklamalar yaptı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, Radyo Trafik İzmir’de “Ulaşıma Dair” programına konuk oldu. Radyo Trafik İzmir Yayın Sorumlusu Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan Özsagulu çarpıcı açıklamalarda bulunurken, Türkiye’de birinci sefer Vilayet Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bünyesinde “Kaza Tahlil Ekibi” kurduklarını söyledi. İzmir’de motosiklet kullanımının hayli fazla olduğuna da vurgu yapan Şamil Özsagulu, buna bağlı olarak da motosikletlilerin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı kazaların oranının yaklaşık yüzde 50 olduğunu söyledi, bu oranın azaltılması için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

“KAZA TAHLİL TAKIMI MEYDANA GELEN KAZALARIN TÜM AYRINTILARINI İNCELİYOR”

2021’in son çeyreğinde Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bünyesinde ‘Kaza Tahlil Ekibi’ kurduklarını belirten Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Özsagulu, “İlimizde meydana gelen trafik kazalarının tüm ayrıntılarını inceliyoruz. Kazaya sebebiyet veren ihlaller, kazaların oluş hali ve saati üzere tahliller sonucunda ortaya çıkan datalar doğrultusunda kontrol planlarımızı yapıyoruz. Tüm kontrollerimizi anlamlandırmaya çalışıyoruz. Üniversitelerle de işbirliği içindeyiz. Hem trafiğin farkındalığını artırmak, hem de teknik manada farklı projeler yürütüyoruz.” dedi.

“ANALİZLER DOĞRULTUSUNDA KONTROLLERİMİZİ ARTIRIYORUZ”

Şamil Özsagulu, vilayet merkezinde tespit ettikleri, Anadolu Caddesi Serinkuyu Kavşağı, Yeşillik Caddesi, Gazi Bulvarı, Şair Eşref Bulvarı, Mürselpaşa Bulvarı üzere yaklaşık 11 noktanın kaza kara noktası olarak ön plana çıktığını, bu noktalarda 2021 yılında yaralanmalı ve ölümlü kazaların sıklıkla görüldüğünü bildirdi. Özsagulu, kaza tahlil takımının raporuna nazaran bu bölgelerde kontrolleri artırtıklarını kaydetti.

ÖLÜMLÜ-YARALANMALI KAZALARIN YÜZDE 46’SINA MOTOSİKLETLİLER KARIŞTI

2022’nin birinci 5 ayında polis sorumluluk bölgesinde 4 bin 257 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana geldiğini hatırlatan Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı, “Bu kazaların yüzde 46’sına motosikletliler, yüzde 22’sine yayalar karıştı. Buna yönelik tedbirlerimizi alıyoruz. Geçen yıla oranla ölümlü trafik kazalarında yüzde 20’lik bir düşüş oldu. Hedeflediğimiz noktada değiliz lakin uygun bir yerdeyiz. Bunun artarak sürmesini diliyoruz.” açıklamasını yaptı.

ANKARA’DA 35, İSTANBUL’DA 11, İZMİR’DE 5 ARAÇTAN BİRİ MOTOSİKLET

Özsagulu, İzmir’de motosiklet kullanımının çok fazla olduğuna dikkati çekerek, “3 büyük kenti kıyasladığımızda; Ankara’da 35 araçtan, İstanbul’da 11 araçtan biri motosikletliyken, İzmirimizde 5 araçtan biri motosiklet. Mevcut yaralanmalı ve ölümlü kazaların neredeyse yarısına motosikletliler karışıyor. Tedbir almazsak sonuçlar daha dramatik olabilir. Buna yönelik tedbirleri almalıyız. Kentimizin geometrik yapısı motosiklet ve bisiklet kullanımına çok uygun. Kazalarda yalnızca motosiklet şoförleri kusurlu değil. Birtakım şoförler motosikletlileri olağan bir araç olarak görmüyor. Öbür şoförlerin motosikletin araç olduğunu kabul etmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“İZMİR’DE KAYITLI 300 BİN MOTOSİKLET VAR, 250 BİN MOTOSİKLET DENETLENDİ”

Motosikletlilerin İzmir’de kask takma oranının yüzde 95 olduğunu lakin bu oranın yüzde 100’e çıkmasını hedeflediklerini söyleyen Şamil Özsagulu, “İzmir’de kayıtlı 300 bin motosiklet var, denetlediğimiz motosiklet sayısı ise son 5 ayda 250 bin… Kontrollerimiz artarak devam edecek, motosikletlilerin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısını önemli oranda azaltmayı arzuluyoruz.” dedi.

“MOTOSİKLETLİ KURYELERİ EĞİTİME TABİ TUTACAĞIZ”

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu, motosikletli kuryeleri çalıştıran büyük şirketlerle temas halinde olduklarını belirterek, “İlerleyen periyotta kuryeleri muhakkak periyotlarda eğitime tabi tutmayı planlıyoruz. Pandemi öncesi motosikletli kuryelere bu kadar talep yoktu. Yeni olan bu alan çok süratli gelişiyor. Motosikletli kuryelerin önemli bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

“YAYALARIN KARIŞTIĞI ÖLÜMLÜ/YARALANMALI KAZA ORANI YÜZDE 22”

Şamil Özsagulu, yayaların karıştığı ölümlü ve yaralanmalı kaza oranının da yüksek olduğuna vurgu yaptı. Özsagulu, “Kaza tahlil takımımız, yayaların karıştığı kazaların merkezi yerlerin dışında daha çok olduğunu gördü. Trafik polislerimizin görünür olduğu yerlerde kazaların azaldığını tespit ettik. Vatandaşlarımızın polisin olmadığı yerlerde de kurallara uyması gerekiyor. Yüzde 22 olan yaralanmalı ve ölümlü yaya kazalarımızda da büsbütün yayalar kusurlu diyemiyoruz. Yayaların yaya geçitlerini kullanma zaruriliği var. Yayalara da ceza kesiyoruz ve bu mevzuda rastgele bir esneklik göstermiyoruz.” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ VE TEK: BEYAZ KIRLANGIÇLAR

Bisiklet kullanımının Vilayet Emniyet Müdürlüğü olarak çok değerli bir noktada olduğunun altını çizen Özsagulu, “Türkiye’de sırf İzmir’de bulunan ‘Beyaz Kırlangıçlar’ ismi altında bisikletli timlerimiz mevcut. Bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullananlar, bisiklet yollarının ihlal edildiğine yönelik şikayetleri var. Takımlarımız bununla gayret ediyor. Beyaz Kırlangıçlar vazifeye başladıktan sonra bisiklet yollarını yalnızca bisikletlilerin kullanmasını sağladık. Vilayet Emniyet Müdürlüğümüzün talimatıyla bisiklet timlerimizi artıracağız. Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanan vatandaşlarımız artıyor, bu bizi memnun ediyor. Bisiklet yolu olan her yerde Beyaz Kırlangıçlar misyon yapacak.” biçiminde konuştu.

“MİNİ PEDAL” PROJESİ

Şamil Özsagulu, emniyet ünitelerinin verdiği trafik eğitimleri hakkında ise şunları söyledi:

“Bisiklet timlerimiz birebir vakitte Bostanlı’daki trafik eğitim parkımızda, çocuklarımıza eğitim veriyor. 18 farklı okulda 675 öğrencimiz eğitime tabi tutuldu. ‘Mini Pedal’ projemizle de pilot bölge olarak seçilen birtakım okullarda, çocuklarımıza bisiklet kullanımını öğretip, trafikte dikkatli olmaları gereken konuları anlatıyoruz. Veliler ve eğitimcilerden olumlu dönüşler aldık. Çocuklarımız, trafik kültürünün oluşturulmasında çok kıymetli bir nokta. 263 servis şoförüne, 32 bin öğrencimize, 19 bin bin şoföre, toplamda ise 60 bin vatandaşımıza eğitimler verdik. Öncelikli amacımız kontrolden evvel birçok sorunu çözebilmek. Ceza, bizim istek ettiğimiz son nokta.”

“İZMİR’DE TRAFİĞE KAYITLI 1 MİLYON 600 BİN ARAÇ VAR, BİRİNCİ 5 AYDA 1 MİLYON 700 BİN ARAÇ DENETLENDİ”

Alanda görünür olmaya başladıklarını lisana getiren Trafikten Sorumlu Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı, “Şerit disiplinini sağlamak suretiyle trafik akışını en üst düzeye çıkardık. Konak bölgesinde yaptığımız parklanma kontrolleri de olumlu sonuçlar getirdi. Denetleme görevlerimizle, trafik kazalarında vefat ve yaralanma oranının azaltılmasını hedefliyoruz. Vilayetimizde kayıtlı 1 milyon 600 bin araç var. 2022 yılının birinci 5 ayında 1 milyon 733 bin aracı denetim etmişiz. İzmir’de her araç neredeyse bir sefer denetim edildi. Bu kontrol esnasında yazdığımız cezaları lisana getirmek istemiyorum. Genel prestijiyle 610 bin cezai süreç uyguladık ancak ceza ile ön plana çıkmak istemiyoruz. Öncelikli amacımız ceza değil, denetlemektir. Asli emelimiz trafik kazalarını en aza indirebilmektir. Vatandaşlarımız çok anlayışlı, İzmirlilere çok teşekkür ediyoruz. Sizlerin de takviyesiyle trafikte yaşanacak aksilikleri ceza ve kontrolden evvel halledebilmeyi hedefliyoruz.” yorumunu yaptı.

MİTHATPAŞA CADDESİ’NDEKİ TEK TARAF UYGULAMASI DEVAM EDECEK Mİ?

Korsan servisler konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını, 2021-2022 eğitim devri içerisinde 571 araca gerekli yasal süreç tatbik edildiğini, ikiz plaka konusunda isimli süreçler yaptıklarını, ağır tonajlı araçların kontrollerine de yük verdiklerini belirten Şamil Özsagulu, 20 Mayıs’ta Mithatpaşa Caddesi’nde başlatılan tek istikamet uygulaması hakkında da kıymetli sözler kullandı:

“Mithatpaşa Caddesi’nin kıyı çizgisine paralel kısmı 7 kilometrelik bir alan. Bir buçuk kilometrelik alanda sahada 3 aylık bir çalışma yaptık. Konak tarafına saatte yaklaşık 400 aracın geçtiğini gördük. Tek istikamete çevirdikten sonra alışma sürecinde muhakkak noktalarda yoğunluk oluştu. Son vakitlerde bu yoğunluk azalmaya başladı. Tek istikamet uygulamasından sonra Depo Kavşağı ile Küçükyalı Kavşağı ortasında Mithatpaşa Caddesi’ni kullanan araç sayısı 2 katına çıktı. Bölgeden saatte ortalama 750 araç geçiyor. Trafik manasında süreç uygun gidiyor, olumlu sonuçlar alıyoruz. Mithatpaşa Caddesi’ndeki tek taraf uygulaması sürecek, yapacağımız müşahedelere nazaran yeni kavşaklar oluşturabilir, kimi sokaklarda da taraf değişikliğine gidebiliriz.”

İZMİR TRAFİĞİNE YÖNELİK SORULARI YANITLADI

Radyo Trafik İzmir dinleyicilerinden gelen soruları da yanıtlayan Şamil Özsagulu, Altınyol-Anadolu Caddesi’nde sabah ve akşam saatlerinde uygulanan ek şerit ile ilgili olumlu sonuçlar aldıklarını, tenkitlere neden olan işaretçiler konusunda daha sağlıklı işaretler kullanılması manasında alternatif çalışmalar olduğunu belirtti. Özsagulu, İkiçeşmelik’te spotçuların olduğu bölgede parklanma ihlalinin olduğunu gördüklerini, kontrollerle yakın vakitte olumlu dönüşler aldıklarını tabir ederek, sıklıkla talep edilen Elektronik Denetleme Sistemi konusunda EDS komitesinin çalışmalarını sürdüğünü, bürokratik sürecin devam ettiğini, sonuçlanmış bir durumun olmadığını söyledi.

WHATSAPP İHBAR SINIRI KURULACAK

Vilayet Emniyet Müdür Yardımcısı Özsagulu ayrıyeten trafik ihlallerinin bildirilmesi için WhatsApp ihbar sınırı kurulması için çalışmalarının olduğunu bildirdi. Korsan otoparkçılar konusunda hassas olduklarını, birçok şahsa süreçler uyguladıklarını anlatan Özsagulu, vatandaşlardan korsan otoparkçılar hakkındaki şikayetlerini 112’ye iletmelerini istedi. Şamil Özsagulu kelamlarını, “Trafik düzenlemesiyle alakalı önemli bir emek sarf ediyoruz, vatandaşlarımız kurallara, levhalara uysunlar ki, biz gücümüzü kazaların azaltılmasına yönelik harcayalım. Bilhassa park ile alakalı bahislerde bize yardımcı olsunlar.” sözleriyle tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.