DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Türkiye İMSAD: İnşaat atık yönetiminde kendimizi geliştirmeliyiz

Türkiye İMSAD: İnşaat atık yönetiminde kendimizi geliştirmeliyiz

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Önceki yıllarda vurguladığımız ‘enerji verimli, sürdürülebilir binalar ülkelerin önemli gündemi olacak’ tespitlerimiz bugün karşılığını buluyor.

ABONE OL
Haziran 7, 2022 00:48
Türkiye İMSAD: İnşaat atık yönetiminde kendimizi geliştirmeliyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İMSAD İdare Şurası Lideri Tayfun Küçükoğlu, 5 Haziran Dünya Etraf Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada; “Önceki yıllarda vurguladığımız ‘enerji verimli, sürdürülebilir binalar ülkelerin kıymetli gündemi olacak’ tespitlerimiz bugün karşılığını buluyor. Gelecek kuşaklar için sürdürülebilir yapılara odaklanmalı, etraf dostu inovatif gereçler geliştirmeye öncelik vermeliyiz. Bilhassa kentsel dönüşüm sürecinde moloz idaresi ve geri dönüşümle ilgili noktalarda da kendimizi geliştirmeliyiz” iletilerini verdi.

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği) İdare Heyeti Lideri Tayfun Küçükoğlu, her yıl kutlanan Dünya Etraf Günü’nün, Etraf, İklim ve Şehircilik Bakanlığı önerisi ile Türkiye Etraf Haftası’ olarak kapsamının genişletildiğini ve bu yıl ‘Sıfır Atık’ temasıyla kutlandığını hatırlattı. Etrafın korunması, sürdürülebilir ömür etraflarının oluşturulması, iklim değişikliği ile gayret ve ahenk hususlarında Bakanlığın yürüttüğü çalışma ve yönlendirmeleri yakından takip ettiklerini belirten Tayfun Küçükoğlu, “İklim değişikliğiyle uğraş, tek başına bir çaba olmadığından tüm ülkelerin kararlılıkla etraf hassasiyetini gözetmesini bekliyoruz. Ülkemizin Paris İklim Mutabakatına iştiraki ve Türkiye İMSAD olarak bizim de yer aldığımız İklim Şurası’nda atılan adımları yakından izliyor, üyelerimizin farkındalıklarını artırmaya yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

Tayfun Küçükoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yakın vakitte global güç arz istikrarında yaşanan gelişmeler her geçen gün artan güç gereksinimimiz için yenilenebilir kaynaklara daha süratli yönelmemizi, mevcut gücümüzü de verimli kullanmamızı işaret ediyor. Tüm dünya savaşın devam ettiği şu devirde bir taraftan yüksek maliyetler başka taraftan sürdürülebilirlik ortasında kaldı. Güç krizi, besin krizi, su krizi kapımızda! Sürdürülebilir ömür için yapılması gerekenleri, iklim değişikliği ile çabayı dünyamızın geleceği için bir kenara bırakmamız mümkün değil. Evvelki yıllarda vurguladığımız ‘gelecekte güç verimli, sürdürülebilir binalar ülkelerin kıymetli gündemi olacak’ tespitlerimiz bugün karşılığını buluyor. Yaklaşık yüzde 70’ini ithal yollardan elde ettiğimiz toplam gücümüzün yaklaşık yüzde 31 üzere büyük bir kısmı binalarda kullanılıyor. Global sera gazı emisyon kaynaklarının yüzde 75’i güç eldesi, sanayi, ulaşım, ısıtma-soğutma ve binalar nedeniyle oluşuyor. Binalarda güç verimliliğini artırıp, güç ithalatını ve sera gazı salımını azaltarak, iktisada ve etrafa büyük katkılar sağlayabiliriz.”

“Çevreci, inovatif eserler geliştirmeliyiz”

Kaynakların akılcı ve aktif kullanılmasının giderek daha fazla ehemmiyet kazandığını vurgulayan Türkiye İMSAD İdare Konseyi Lideri Tayfun Küçükoğlu, “Dünyada yalnızca son 30 yılda ormanların 5’te 1’i yok oldu. Çevreyi muhafazaya yönelik önlemler, ekolojik dengeyi koruyarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmemizde kıymetli rol oynuyor. Dünyada yeşil bina ve sürdürülebilir gereçlerin kullanımına yönelik talep artarken, inşaat gereci endüstrisinin sorumluluğu da artıyor. Sürdürülebilir yapılara odaklanmalı, bunun için de etraf dostu inovatif gereçler geliştirmeye öncelik vermeliyiz” dedi.

AB Yeşil Mutabakata ahenk sürecinin devam ettiğini hatırlatan Tayfun Küçükoğlu, “Türkiye’yi üretim üssü olarak düşünürsek, bizim üzere güç ağır dalların yüklü olduğu bir ülkede Yeşil Mutabakat ve Hudutta Karbon Vergisi konusunda gerekli dönüşümü sağlamamız ve bu süreci yeterli yönetmemiz gerekiyor” formunda konuştu.

“İnşaat atık idaresinde geri dönüşüme odaklanılmalı”

İnşaat imali sırasında ortaya çıkan molozların geri dönüşümünün sağlanması gerektiğine de dikkat çeken Tayfun Küçükoğlu, “Bugün birtakım bölgelerimizde döküm alanları artık ‘hafriyat dağı’na dönüşmüş durumda. Bilhassa kentsel dönüşüm sürecinde moloz idaresi ve geri dönüşümle ilgili noktaların çözülerek hem manzara olarak hem de etrafa olan ziyanları bakımından tesirleri en aza indirgenmeli. Bu alanlarda gelişmemiz gerekiyor. Gelecek jenerasyonlara daha pak ve sağlıklı bir dünya bırakmak ismine uzun vadeli stratejiyle hareket etmeliyiz” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.