DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Türk Sanayicisi 4. Nesil Reaktör Teknolojisini İhraç Edebilir

Türk Sanayicisi 4. Nesil Reaktör Teknolojisini İhraç Edebilir

YENİ ENERJİ SİSTEMİNİN İNŞASINDA NÜKLEER ENERJİNİN ROLÜ NPPES’TE TARTIŞILACAK

ABONE OL
Haziran 4, 2022 11:48
Türk Sanayicisi 4. Nesil Reaktör Teknolojisini İhraç Edebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YENİ GÜÇ SİSTEMİNİN İNŞASINDA NÜKLEER GÜCÜN ROLÜ NPPESTE TARTIŞILACAK

KÜÇÜK MODÜLER REAKTÖRLER BU TEPEDE KONUŞULACAK

TÜRK SANAYİCİSİ 4. KUŞAK REAKTÖR TEKNOLOJİSİNİ İHRAÇ EDEBİLİR

NPPESTE 3 KIYMETLİ İŞ BİRLİĞİ MUTABAKATI İMZALANACAK

Türkiyede ve dünyada, iktisattaki yeşil dönüşüm amaçlarına ulaşmak için nükleer gücün artan ehemmiyeti ve güçte dışa bağımlılığın azaltılmasında gelecek 10 yılın en çok konuşulacak konusu 4. jenerasyon reaktörlerin rolü, 4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Doruğunde masaya yatırılacak

Ankara Sanayi Odası Lideri Nurettin Özdebir: “Yerli ve ulusal nükleer teknolojisini üreten bir ülke olmak için bu alandaki birikimimizi en uygun biçimde değerlendirmeye çalışıyoruz. NPPES’te İngiltere ve Rusya’da nükleer alanında çalışan 3 kıymetli kurumla sanayicilerimizin önünü açacak iş birliği mutabakatları imzalayacağız” diye konuştu

Nükleer Sanayi Derneği Lideri Alikaan Çiftçi: “Kanada, ABD, Japonya, Güney Kore ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülke nükleer projelerini hızlandırdı. Dünyada sürat kazanan nükleer güç teknolojisi atağına sanayicilerimizi nasıl entegre edeceğimizi NPPESte iki gün boyunca tartışacağız” dedi

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın dayanaklarıyla Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenlenen 4. Nükleer Santraller Fuarı ve 8. Nükleer Santraller Tepesi (NPPES), 8-9 Haziran 2022 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek. NPPES’te bu yıl sürdürülebilir ekonomik büyümede ve karbon nötr amacını yakalamada tahlil odağında duran nükleer güçteki gelişmeler konuşulacak.

4. jenerasyon reaktör teknolojilerinde Türk sanayicisinin üretici rolü

Güçte dışa bağımlılığın azaltılması için nükleer gücün kural olduğuna dikkat çeken Ankara Sanayi Odası (ASO) Lideri Nurettin Özdebir; “NPPES, Türk sanayicisine nükleer güç üzere katma kıymeti yüksek bir bölümde dünyanın önde gelen oyuncularıyla buluşma ve iş birliği yapma imkanı sağlıyor. Dünyanın gündeminde 4. jenerasyon reaktörler yer alıyor. ASO olarak bir müddettir üzerinde çalıştığımız toryum yakıtlı 4. kuşak nükleer reaktör geliştirme çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyoruz. Türkiye, nükleer güçte yeni kuşak teknolojileri üreten ve ihraç eden pozisyona geçebilir. Bunun için kamu, sivil toplum, üniversite ve özel dalın uyumlu birlikteliği şart” diye konuştu.

Nükleer güç alanında 3 kıymetli iş birliği mutabakatı imzalanacak

Özdebir kelamlarına şöyle devam etti: “ASO Nükleer Sanayi Kümelenmesi – NÜKSAK ile bu alanda kıymetli bir birikim elde etti. Bu kapasitemizi geliştirmek için bu yıl NPPES’te İngiltere ve Rusya’da nükleer alanında çalışan değerli 3 kurumla sektörel bilgi birikiminin transferi ve iş birliği fırsatlarının önünün açılması için iş birliği mutabakatları imzalayacağız. Yerli ve ulusal nükleer güç teknolojisini üreten bir ülke olmak için bu iş birliklerinin çok değerli olacağına inanıyorum.”

Gelecek 10 yılın gündeminde SMRler olacak

Dünyada sürdürülebilir güç siyasetleri inşa etme teşebbüslerinin nükleer güç üzere pak teknolojilere ülkeleri yönelttiğine dikkat çeken Nükleer Sanayi Derneği (NSD) Lideri Alikaan Çiftçi isesözlerine şöyle devam etti: “ABD, Japonya, Kanada, Güney Kore ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülke nükleer güç projelerini hızlandırdı. Ülkelerin güç siyasetlerinin odağına nükleer enerjiyi yerleştirmesi, bu alandaki teknolojik gelişmeleri de hızlandırdı. NPPES’te iki gün boyunca 4. jenerasyon reaktörler başta olmak üzere nükleer güç teknolojilerindeki en aktüel gelişmeleri ve sanayicilerimizi bu süratle artan ivmeye nasıl entegre edeceğimizi konuşacağız. Bu yıl NPPES’teki değerli gündem başlıklarımızdan birini de gelecek 10 yılın gündeminde yer alacak küçük modüler reaktörler (SMR) ve mikro modüler reaktörler (MMR) oluşturacak. Ekonomik olduğu kadar fabrikada üretildikten sonra belirlenen alanda süratlice monte edilebilen SMR’lerin başka çevreci teknolojiler olan yenilenebilir güç kaynaklarıyla hibrit modellerle de çalışabilmesi pak güç geçişinde kilit rol oynayacak bir teknoloji olduklarını ortaya koyuyor. Bu noktada Türk sanayicilerini bekleyen fırsatlar NPPES’te ikili iş görüşmeleri kapsamında da masaya yatırılacak. NSD olarak biz de SMR teknolojisi ve tedarik zincirinin yerli endüstrimiz için oluşturacağı fırsatları, üzerinde çalışmakta olduğumuz hibrit modeller ve memleketler arası iş birlikleriyle realize etmeyi planlıyoruz.”

NPPESte Afrika ve Ortadoğudaki nükleer projeler için iş birliği fırsatı

NPPES’te iki gün boyunca nükleer güç santrallerinin inşaasındaki çağdaş trend ve tecrübeler, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin şimdiki durumu ve Türk firmalarını bekleyen fırsatlar, SMR, MMR, nükleer gücün gelişme potansiyeli olan ülkeler gündeme taşınacak. Fuar alanında ise nükleer güç alanında geleceğe taraf verecek teknolojilerle de ziyaretçiler tanışma fırsatı yakalayacak. NPPES kapsamında gerçekleştirilecek ticari eşleştirme görüşmeleri sayesinde, Türk firmaları Akkuyu NGS’nin yanı sıra Afrika’dan Ortadoğu’ya kadar dünyanın birçok ülkesindeki projelerde yeni iş birlikleri için birinci adımı atacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.