DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Türk öğrenciler ABD’de ‘Sessizliğin Sesi’ projeleri ile yarışacak

Türk öğrenciler ABD’de ‘Sessizliğin Sesi’ projeleri ile yarışacak

16 Türk öğrenci “Voice of Silence-Sessizliğin Sesi” projeleri ile ABD merkezli uluslararası Future Problem Solving Club International yarışmasında ülkemizi temsil edecek.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 05:24
Türk öğrenciler ABD’de ‘Sessizliğin Sesi’ projeleri ile yarışacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

16 Türk öğrenci“Voice of Silence-Sessizliğin Sesi” projeleri ile ABD merkezli milletlerarası Future Sorun Solving Club International yarışında ülkemizi temsil edecek. 10 Haziran’da yapılacak finalde öğrenciler, işitme kayıplı bireylerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirdikleri projeleriyle yarışacak

Gelecek sorunlarına tahlil bulmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiren ABD merkezli milletlerarası Future Sorun Solving Club International (FPSPI) müsabakasının, Toplumsal Sıkıntılara Tahlil Üretme kategorisinin ulusal seçmelerinde, İmtihan Eğitim Kurumları öğrencileri “Voice of Silence- Sessizliğin Sesi” projeleri ile Türkiye 1’incisi oldu. 75 okul ve 109 kadro ortasından 1’inci olan İmtihan Koleji Ankara Merkez Kampüsü’nden 10’uncu sınıfa giden 16 öğrenciden oluşan “Voice of Silence” proje kadrosu, İngilizce öğretmenleri Arda Koç önderliğinde hazırladıkları projeleri ile ülkemizi temsil etmek için müsabakaya katılmaya hak kazandı. Voice of Silence ekibi öğrencileri 10 Haziran tarihinde ABD’nin Massachusetts eyaletinde yapılacak yarışa online katılarak, ülkemiz ismine dünya 1’inciliği elde etmeyi hedefliyor.

Voice of Silence kadrosu öğrencileri, 2021-2022 eğitim öğretim yılı boyunca “We are here to hear you! – Sizi duymak için buradayız!” mottosuyla işitme kayıplılar için farkındalık yaratmak, “Sessizliğin Sesi” olmak için çeşitli proje ve etkinlikler hayata geçirdi. Öğrenciler düzenledikleri projeler ile işitme kayıplı bireylerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmeyi, onlara takviye olmayı ve toplumda bu mevzuda farkındalık oluşturmayı hedefledi. Öğrenciler birinci olarak işitme kayıplı bireylerle bağlantı kurabilmek için işaret lisanı öğrenerek projelerine start verdi. Proje kapsamında öğrenciler; işitme engellilerin yer aldığı okulları ziyaret etti, çeşitli etkinlikler ve sunumlar yaptı, geliri işitme aygıtı almaya gücü yetmeyenlere bağışlanan kermesler düzenledi.

Amaç yeniden dünya 1’inciliği

Grup koçu İngilizce öğretmeni Arda Koç, “FPSPI’da, görmediğimiz bu yüzden de fark etmemizin daha güç olduğu işitme kaybını husus aldığımız projemizle yer alıyoruz” diyerek, şöyle devam etti; “İşitme kaybı, toplumun büyük bir bölümünün göz arkası ettiği fakat birçok insanın hayatını direkt yahut dolaylı yoldan etkileyen bir sorun. Biz de bu kıymetli sorun hakkında farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.” Okullarının daha evvelki FPSPI yarışlarından dereceler elde ettiğini de kaydeden Koç, “Dünya 1’inciliği, dünya 2’nciliği ve dünya 4’üncülüğümüz var. Artık de bu muvaffakiyet zincirini kırmayarak, “Voice of Silence” projemiz ile dünya 1’inciliği elde etmeyi hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

FPSPI ile öğrenciler global problemlere dikkat çekiyor

Yaratıcılık üzerine 1800’ün üzerinde araştırma ve sunumu bulunan Dr. E. Paul Torrance tarafından 1974 yılında kurulan FPSPI (Uluslararası Gelecek Sorunları Çözme Programı), ABD’de ve dünyada öğrenci eğitiminde kullanılan ve olumlu sonuçları ispatlanmış bir program olarak öne çıkıyor. Geleceğe dair sorunları çözme programı olan, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yarıştığı FPSPI; yaratıcı ve global düşünmeyi destekleyerek, günlük ömür için gerekli temel sorun çözme tekniklerini güçlendirmeyi amaçlıyor. Çalışma ile öğrencilerin, global sorun ile hususları vurgulamak ve tahlil üretmek için ileriye gerçek bakmalarının yanı sıra, vakit idaresi, öz denetim, liderlik, toplumsallaşma marifetleri, teknoloji kullanımı, daha geniş zorlayıcı ve ilgi cazibeli akademik tecrübe ve toplumsal hizmet bahislerinde gelişmeleri hedefleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.