DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Tüpraş’tan “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” Konusunda Yeni Bir Adım

Tüpraş’tan “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” Konusunda Yeni Bir Adım

Tüpraş çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyen iş ortamı oluşturmak amacıyla yürüttüğü faaliyetlerini daha sistematik ve planlı bir şekilde yönetmek üzere hayata geçirdiği “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” yaklaşımını açıkladı.

ABONE OL
Haziran 27, 2022 22:00
Tüpraş’tan “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” Konusunda Yeni Bir Adım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüpraş çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyen iş ortamı oluşturmak hedefiyle yürüttüğü faaliyetlerini daha sistematik ve planlı bir formda yönetmek üzere hayata geçirdiği “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” yaklaşımını açıkladı. Bu kapsamda düzenlenen aktiflikte konuşan Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Hem dalımız hem de şirketimiz ismine pek çok öncü ve örnek uygulamaya imza attık. Uzun yıllardır işe alımlarda, bayan erkek eşitliğini gözeterek hareket ediyoruz. Hatta birtakım projelerde, ünitelerimizde bayan çalışanlarımız çok daha yüklü yer alıyor. Geçen yıl açıkladığımız Stratejik Dönüşüm Planımız doğrultusunda, geleceğin Tüpraş’ını da tekrar tıpkı kapsayıcı yaklaşımla kurguluyoruz. Bu maksatla hayata geçirdiğimiz “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık Komitesi” de tecrübelerimizi geliştirmekte bize yol gösterici olacak” dedi.

Tüpraş çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı destekleyen iş ortamı gayesiyle yürüttüğü faaliyetlere bir yenisini daha ekledi. Şirketin açıkladığı “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” yaklaşımının odağında beşere hürmet, kapsayıcı kültür, fırsat eşitliği hususları yer alıyor.

Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu’nun konut sahipliğinde düzenlenen bir aktiflikte açıklanan, “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” yaklaşımı, şirketin 2050 karbon nötr bir güç şirketi olma vizyonu doğrultusunda etrafa hassas, sürdürülebilir ve kapsayıcı liderliğini geliştirmek emeli taşıyor. Ayrıyeten, fikir çeşitliliğini teşvik ederek yenilikçiliği ve yaratıcılığı artırmak, Tüpraş’ın tüm paydaşlarıyla toplumsal yarar sağlamak, bu alanda en yeterli örnek olmak, maksat odaklı tertip kültürü yaratarak en âlâ yetenekleri kazanmak ve ferdî farklılıkları destekleyecek çalışma ortamı yaratmak amaçlanıyor. Şirket, bu alandaki adımlarını hızlandırmak ve sistematik bir formda takip etmek emeliyle 2021 yılında “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık Komitesi”ni de hayata geçirdi. Komite, kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kültürünün yaygınlaştırılması ve farklı bakış açılarıyla beslenen kapsayıcılık yaklaşımının pratik haline getirilmesi için çalışıyor.

Amaç ve odak alanlarının, amaçların, “Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık” kavramlarının farklı bakış açılarıyla ele alındığı aktiflikte; Gazeteci/Yazar Elif Ergu Demiral, bu alandaki görüşlerini paylaştı. Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesinden (UN Women) HeForShe Türkiye Koordinatörü Sinem Aydın, toplumsal cinsiyet eşitliği lensinden spor alanında Tüpraş ve Fenerbahçe Spor Kulübü ile yürüttükleri iş birliğiyle, ulusal ve milletlerarası farkındalık çalışmaları hakkında bilgi aktardı. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Başkanı, İlayda Eskitaşçıoğlu çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık kavramlarının genç jenerasyonlar için manası ve kıymetinden bahsederken, İrtibat Profesyoneli Aslıhan Begüm Gökçınar Ateşağaoğlu ise hayat seyahatinde manileri aşabilmek konusunda bilgiler paylaştı.

“Organizasyonlar çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık kavramlarıyla harmanlanmış ekosistemler oluşturmak zorunda”

Hızla değişen, dönüşen ve pandeminin yine şekillendirdiği dünyada “insan” odağı eskisinden de daha kıymetli hale geldiğinin altını çizen Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Artık tüm tertipler şirket kültürlerini liderlik bakış açısıyla güçlendirirken çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık kavramlarıyla harmanlanmış ekosistemler de oluşturmak zorunda. Belirlediğimiz yeni yaklaşımımızla bu yıl öncelikli odak alanlarımızı, alanda bayan istihdamı, fikir çeşitliliği ve kültürel çeşitlilik olarak belirledik. Bu kapsamda, İnsan Kaynakları ve Kurumsal Bağlantı gruplarımız birlikte çalışmaya devam edecekler. Çeşitlilik Eşitlilik, Kapsayıcılık Komitemiz de tecrübelerimizi geliştirmekte bize yol gösterici olacak” dedi. Yelmenoğlu bu çalışmaları şu sözlerle anlattı: “2017 yılında Birleşmiş Milletler Bayanın Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayarak bu bahisteki kararlılığımızı gösterdik. Rafineri alanlarımızda bayan operatör ve teknisyenler istihdam ederek hem dalımız hem de şirketimiz ismine öncü ve örnek bir uygulamaya imza attık. Uzun yıllardır işe alımlarda bayan erkek eşitliğini gözeterek hareket ediyoruz. Hatta birtakım projelerde, ünitelerimizde bayan çalışanlarımız çok daha yüklü yer alıyor. Örneğin Ar-Ge kısmında bayan çalışan oranımızı yüzde 63’e çıkardık. Geçtiğimiz yıl toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarımızla milletlerarası arenada kıymetli bir muvaffakiyet göstererek, en kapsamlı toplumsal cinsiyet eşitliği araştırmalarından biri olan Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yerimizi aldık. Tüpraş’ın endekse iştiraki; kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitlik kültürünün yaygınlaştırılmasında kıymetli katkılar sağlayacak. Stratejik Dönüşüm Planımız doğrultusunda, geleceğin Tüpraş’ını da yeniden birebir kapsayıcı yaklaşımla kurguluyoruz. Geleceğe uzanan seyahatimizde her bir çalışma arkadaşımızın özel ve değerli olduğunu biliyor, çeşitliliğimizle ve farklılıklarımızla güçleneceğimize inanıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.