DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

TEMA Vakfı: Doğayla Uyumlu Yaşamaktan Başka Çaremiz Yok

TEMA Vakfı: Doğayla Uyumlu Yaşamaktan Başka Çaremiz Yok

TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, bugünün ve gelecek nesillerin yaşamının doğrudan bağlı olduğu doğal varlıklar üzerindeki baskı ve tahribatlara dikkat çekti. Doğanın yükünün her geçen gün arttığını belirten Vakıf, bu yükün azaltılması için tüm insanlara görevler düştüğünün altını çizdi.

ABONE OL
Haziran 4, 2022 06:48
TEMA Vakfı: Doğayla Uyumlu Yaşamaktan Başka Çaremiz Yok
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde, bugünün ve gelecek jenerasyonların hayatının direkt bağlı olduğu doğal varlıklar üzerindeki baskı ve tahribatlara dikkat çekti. Tabiatın yükünün her geçen gün arttığını belirten Vakıf, bu yükün azaltılması için tüm insanlara vazifeler düştüğünün altını çizdi.

Bu yıl #TekBirDünya sloganıyla kutlanan Dünya Etraf Günü’nde Birleşmiş Milletler, “Evrende milyarlarca galaksi, galaksimizde milyarlarca gezegen, fakat yalnızca bir dünya var” diyerek, dünyayı yaşanabilir yapan iklimin ve doğal varlıkların korunması konusunda herkesi hassas olmaya ve adım atmaya çağırdı. TEMA Vakfı bu özel günde, insanların neden olduğu iklim krizi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirliliğin, gelecekte ömrü ve refahı olumsuz etkileyecek en büyük sorunlar ortasında yer aldığını vurguladı.

Doğayı müdafaanın, gezegenimizi ve kendi ömrümüzü korumak manasına geldiğini söz eden TEMA Vakfı İdare Şurası Lideri Deniz Ataç; “Evrende içinde ömür olduğu bilinen tek gezegen dünyamızdır. İnsanların, doğal varlıklar üzerindeki tesirlerini dikkate almayan, daima büyüme odaklı bir ekonomik anlayışla ömür kaynaklarını süratle tükettiği ise artık yadsınamaz bir gerçektir. Bugünkü tüketim anlayışı ve ekonomik talepleri karşılamak için 1.8 dünya gerekmektedir. Ne yazık ki, bilhassa 1970’li yılların başından itibaren bugünün ve gelecek jenerasyonların ömrünü, refahını etkileyen bu gidişin durdurulması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu istikamette memleketler arası teşebbüsler de olmasına karşın, bu adımların, beklenen amaçlara ulaşılması konusunda kâfi olmadığı görülmektedir. Her yıl 10 milyon hektar orman alanı tahrip edilmekte, 12 milyon tarım toprağı çöllleşmektedir. Yıllık karbon salımının fakat 60’ı tabiat tarafından depolanabilmekte, 40’ı atmosferde birikmeye devam etmekte ve dünya giderek ısınmaktadır. İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, kirlilik kaynaklı sıkıntılar bugünün ve gelecek jenerasyonların hayatını ve refahını olumsuz tarafta etkileyeceği üzere, yakın gelecekte ekonomiyi de zora sokacak en büyük sorunlar ortasında yer almaktadır. Bu durum, ülkelerin sürdürülebilir kalkınma konusunda verdiği taahhütleri yerine getirme konusunda başarısız olduklarını göstermektedir. Gerçekten 2050 yılında 1.5°C’de tutulması hedeflenen global ısınmanın, 2040 yılında 1.5°C’yi aşacağı varsayım edilmektedir. Bir milyon tıbbın jenerasyonu tehlike altındadır. Bu son 10 yıl, atılacak adımlar için kritik bir 10 yıl olarak değerlendirilmektedir” dedi.

“Kamu faydası kavramı tekrar tanımlanmalı”

Tabiatın yükünün her geçen gün arttığını belirterek, bu yükün azaltılması için tek bir bireyden tüm insanlara, siyasetçilere ve yöneticilere misyonlar düştüğünün altını çizen Ataç; “Artık tüm hükümetler kalkınmalarını büyüme odaklı halden çıkarmalı, çevresel kıymetleri temel alan göstergeleri kullanmalıdır. Bu manada, maddelerimizde birçok vakit geçen kamu faydası kavramının; ekosistem hizmetlerini dikkate alan, iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybının besin üretiminden tabiat felaketlerine kadar yaratacağı riskleri dikkate alan bir anlayışla tekrar tanımlanması gerekmektedir. Bu tıpkı vakitte tabiat ile dost olmanın ve tabiata dost uygulamaların hayata geçirilmesinin de değerli bir aracı olacaktır. Tabiat ile dost olmak; iklimi korumak, tüm canlıların ömür hakkına hürmet göstermek, ömür alanlarını korumak, tabiat tahribatlarını önlemek, kirliliği ve tabiata olan yükü azaltmak, tabiatta açılan yaraları güzelleştirmek üzere onarım çalışmaları yapmaktır” diyerek, bugün artık dünyanın, tabiat ile dost olmaktan öbür devası olmadığını hatırlattı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.