DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

TEGV Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın temeli atıldı

TEGV Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın temeli atıldı

TEGV, 1999’dan bu yana Van’da faaliyet gösteren eğitim parkını yeniden inşa etmek üzere çalışmalara başladı. 2008’de hayatını kaybeden miras bağışçısı Nirun Şahingiray’ın adını yaşatacak olan eğitim parkının temel atma töreni 27 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 15:12
TEGV Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın temeli atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEGV, 1999’dan bu yana Van’da faaliyet gösteren eğitim parkını yine inşa etmek üzere çalışmalara başladı. 2008’de hayatını kaybeden miras bağışçısı Nirun Şahingiray’ın ismini yaşatacak olan eğitim parkının temel atma merasimi 27 Mayıs’ta gerçekleştirildi.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 1999 yılından bu yana 3 bin 170 gönüllüsünün dayanağıyla faaliyetlerini sürdüren ve 135 bini aşkın çocuğu nitelikli eğitim takviyesiyle buluşturan Van’daki eğitim parkını yenileme kararı aldı. Pandemi nedeniyle aktifliklerine bir müddet orta verilen eğitim parkının yerine orijinal, çağdaş ve çevreci bir eğitim parkı inşa edilecek. 2008 yılında hayatını kaybeden miras bağışçısı Nirun Şahingiray’ın ismini yaşatacak olan TEGV Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı, vakfın benimsediği eğitim anlayışını destekleyen, çocukları çok istikametli bireyler olmaya, sosyalleşmeye, merak duymaya, katılımcılığa ve iş birliğine teşvik etmeyi hedefleyen bir ‘eğitim mekanı’ olarak tasarlandı. Parkın temel atma merasimi Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Jandarma Asayiş Kolordu Kumandanı Tümgeneral Hüseyin Kurtoğlu, Vilayet Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Van Edremit Belediye Lideri İsmail Say, Edremit İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Elif Yörük, TEGV İdare Şurası Lideri Oktay Özinci, TEGV Mütevelli Heyeti Üyeleri, İdare Heyeti Üyeleri, TEGV gönüllüleri ve eğitim dostlarının iştirakiyle 27 Mayıs’ta gerçekleşti. Yılda 5 bin çocuğa nitelikli eğitim takviyesi verebilecek kapasiteye sahip olan TEGV Van Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılması planlanıyor.

TEGV İdare Şurası Lideri Oktay Özinci temel atma merasiminde yaptığı konuşmada: “Kendi tabirimizle bu tesis TEGV’in ‘amiral gemisi’ olacak. Umuyoruz ki Van ve bölge için değil tüm Türkiye için örnek bir eğitim ünitesi olacak. 29 Ekim’de açılışını büyük bir merasimle gerçekleştirmek istiyoruz. İyi olmasını diliyorum.” dedi.

Merasimde TEGV eğitim parkına ismi verilen, 2008’de hayatını kaybeden miras bağışçısı Nirun Şahingiray’ın ailesinden gelen ileti da okundu. İletide, “Bu çok özel günde Nirun Şahingiray’ın ailesi olarak daima birlikte aranızda bulunmayı çok dilek ettik. Fakat birtakım sebeplerden ötürü gelmemiz mümkün olmadı.

O, bizlere takip etmemizi istediği bir yol gösterdi. Hakikat gayeye ilerlememizi sağlayacak bir yol. Onun en güvendiği kurum olan TEGV sayesinde hayallerinin birer birer gerçekleştiğine şahit olmak, ne kadar yanlışsız kararlar alındığını görmek hepimize büyük memnunluk ve gurur veriyor.

Nirun Şahingiray’ın ismini ve ülkülerini yaşatacak olan bu eğitim parkının kuruluş evrelerinde büyük eforlar gösterildi ve bu günlere gelindi. Kendilerine Şahingiray ailesi olarak teşekkür ediyor, Nirun Şahingiray Van Eğitim Parkı’nın herkes için güzel olmasını diliyoruz.” tabirlerine yer verildi.

Belediye Lideri İsmail Say yaptığı konuşmada: “Van’daki hatta bölgedeki tüm çocuklarımıza hitap edecek bu türlü bir yatırımın olması bizleri sevindirdi. Biz de Edremit Belediyesi olarak bu yapının kentimize kazandırılması ismine sürecin bir paydaşı olmaya çalıştık. Bugün temel atma kademesine geldik, 29 Ekim üzere inşallah açılış kurdelesini daima birlikte keseceğiz. Tüm haziruna, dışarıdan gelen konuklarımıza, bu yapının Van’a, Edremit’e kazandırılmasında emeği geçenlere Van ve Edremit halkı ismine teşekkür ediyorum.” dedi.

Van Valisi Dr. Ozan Balcı konuşmasında şunlara yer verdi: “Eğitime bilgiye, kültüre dost bir vali olarak çocuklara, gençlere yapılan yatırımları çok önemsiyorum. Onlar bizim en pahalı varlığımız. İrtibat teknolojisinde dünyada büyük değişim, dönüşüm yaşanırken bizim de gençleri en hoş formda hazırlamamız lazım. Buradaki ana amacımız şu, gündelik hayattaki sorunları sıkıntıları hafifletmek, insanların hayatlarını kolaylaştırmak. En değerlisi de uzmanlaşma ve iş birliği içerisinde ana aktörlerimizle toplumumuzun ilerlemesine, Vanlı hemşerilerimizin huzur ve refahına katkı sağlayacak ana aktörlerle bir arada Van’ı geleceğe hazırlayabilmek.”

Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nda Neler Olacak?

29 Ekim’de tekrar Vanlı çocukların buluşma noktası haline gelecek olan Eğitim Parkında 1.850 m² kapalı alan üzerine 120 kişi kapasiteli Çok Gayeli Salon, 2 Tasarım ve Maharet Atölyesi, Bilişim ve Teknoloji Odası, Düşler Atölyesi ve Drama Atölyesi, Okuma Adası, Standart Aktiflik Odaları, Proje Odası ve Kütüphane yapılması planlanıyor.

Bunun yanı sıra 12.900 m² açık alana sahip olacak olan parkta, fizikî aktifliklerine imkan sağlayacak formda; futbol alanı, basketbol alanı, tenis kortu ve çok emelli spor alanını çocuklarımızın hizmetine sunacağız.

Hiçbir ağaç kesilmeyecek

Nirun Şahingiray Eğitim Parkı yerinde yer alan mevcut ağaç dokusunun ve yapılaşma izlerinin korunması tasarım için temel bir çıkış noktası oldu. Kullanım ömrünü dolduran ana binanın büsbütün yıkılmasının akabinde, yapılacak yeni binanın tıpkı pozisyona yerleştirilerek mevcut yeşil peyzaj sonlarının değiştirilmemesi kararıyla dizayna başlandı. Programda yer alan açık alan işlevleri ise; söğüt, akasya, çam ve çeşitli meyve ağaçlarından oluşan varlıklı ve bakımlı ağaç dokusu gözetilerek kalan boşluklara yerleştirildi. Ayrıyeten, hali hazırdaki spor alanlarının yerleri değiştirilmeyip, yalnızca kısmi müdahalelerle güzelleştirilmesine karar verildi. Bu temel yerleşim kararları sayesinde mevcut ağaçların hiçbirinin kesilmemesi sağlandığı üzere, inşaat maliyetinin azaltılması da hedeflendi. PAB Mimarlık tarafından tasarlanan proje, vakfın uzun yıllar muvaffakiyetle yönettiği Van yerleşkesinin yenilenmesi için açılan davetli müsabaka sonucunda seçildi.

Sürdürülebilir yeşil bir yerleşke hedeflendi

Tasarım süreci boyunca ilgili öteki disiplinlerle birlikte çalışılarak sürdürülebilir ‘yeşil’ bir yerleşke elde etme amacı geliştirildi. Bu gaye doğrultusunda yapının çatısında toplanan tüm yağmur suyunun depolanarak bahçe sulamasında tekrar kullanılması, gri su arıtma sistemiyle atık suların ıslak hacimlerde tekrar kıymetlendirilmesi, yıllık elektrik tüketiminin neredeyse tamamını üreten güneş panellerinin sisteme entegre edilmesi, tüm yerlerde doğal aydınlatma, doğal ve birden fazla vakit çift istikametli havalandırma imkânının oluşturulması sağlandı.

Nirun Şahingiray kimdir?

1928 yılında İzmir’de, Kırım Hanları’nın soyundan gelen bir ailede doğan Nirun Şahingiray, 80 yıllık ömrü müddetince birçok muvaffakiyete imza atmış değerli bir iş insanıdır. Kurduğu şirketler Türkiye’de alanlarının öncüsü olmuş, dünya önderleriyle iştirakler oluşturmuş. 10 yıllar boyunca otomotiv yan endüstrisini şekillendirmiştir. 2008 yılında ortamızdan ayrılan Şahingiray, mirasını TEGV’e bağışlamıştır. Bu başarılı iş beşerinin birikimini, Türkiye’nin eğitim konusunda yardıma en çok muhtaçlık duyan çocuklarına takviye olan ve onlara çağdaş bir yaklaşımla, çok taraflı bir eğitim takviyesi sağlayan TEGV’e bağışlaması, Şahingiray’ın uzak görüşlülüğünü, aziz gönüllülüğünü, çocuk sevgisini ve memleket aşkını kanıtlamaktadır

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir küme endüstrici, yönetici ve akademisyenin teşebbüsü ile devlet tarafından verilen temel eğitime takviye olmak emeliyle 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim dayanağı vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Şurası tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Vakıf Türkiye genelinde, 22 vilayette 8 Eğitim Parkı, 29 Tahsil Ünitesi ve 18 Ateşböceği ile toplam 55 aktiflik noktasında çocuklara eğitim takviyesi vermeye devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.