DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

TEGV Bursa Öğrenim Birimi “Tasarım ve Beceri Atölyesi” Ataşehir Golf Club’un desteğiyle açıldı
  • Gazete Haberim
  • Gündem
  • Eğitim
  • TEGV Bursa Öğrenim Birimi “Tasarım ve Beceri Atölyesi” Ataşehir Golf Club’un desteğiyle açıldı

TEGV Bursa Öğrenim Birimi “Tasarım ve Beceri Atölyesi” Ataşehir Golf Club’un desteğiyle açıldı

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), Ataşehir Golf Club’un desteğiyle hayata geçirdiği TEGV Bursa Öğrenim Birimi “Tasarım ve Beceri Atölyesi” açıldı.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 04:00
TEGV Bursa Öğrenim Birimi “Tasarım ve Beceri Atölyesi” Ataşehir Golf Club’un desteğiyle açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa eğitim dayanağı veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), Ataşehir Golf Club’un dayanağıyla hayata geçirdiği TEGV Bursa Tahsil Ünitesi “Tasarım ve Maharet Atölyesi” açıldı.

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), çocukları çağdaş dünyanın ihtiyacı olan nitelikli eğitim ve 21’inci yüzyılın öğrenme maharetleriyle buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda Ataşehir Golf Club ve golf tutkunlarının bağışlarıyla hayata geçen Bursa Tahsil Birimi- Tasarım ve Marifet Atölyesi, 2 Haziran Perşembe günü düzenlenen bir merasimle açıldı. Merasime; TEGV İdare Heyeti Lideri Oktay Özinci, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, TEGV Mütevelli Heyeti Üyeleri Baki Kara ile Ulvi Kocailik ile TEGV çocukları, gönüllüleri ve çalışanları katıldı. Ataşehir Golf Club’ın takviyesiyle hayata geçirilen tasarım ve maharet atölyesinin birincisi olan İstanbul Kartal’daki Semiha Şakir Tahsil Ünitesi Tasarım ve Marifet Atölyesi ise 9 Aralık 2021’de açılmıştı.

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı: “2019 yılıydı daha pandemi yokken bir gün Baki Kara ve Ulvi Kocailik ofisimizi ziyarete geldiler. İki yakın dost, TEGV gönüllüsü, bağışçısı birebir vakitte Golf ile çalışmaları olan iki dost dediler ki biz TEGV için bir turnuva yapmak, gelecek bağışları da atölyeye dönüştürmek istiyoruz. 2020’nin ilkbaharına planlanan aktiflik maalesef pandemi nedeniyle ertelendi. Ekim ayının çok seçkin açılan günlerinde 80’den fazla atlet, golf severin katıldığı 600’den fazla kişinin bağışta bulunduğu olağanüstü bir tertip yapıldı. Sanki bir atölye olur mu dediğimiz aktiflikle TEGV çocuklarına iki atölye kazandırıldı. Birincisinin açılışını Aralık 2021’de Kartal’da yaptık. İkinci içinse burada beraberiz. İyi olsun. ”dedi

TEGV Mütevelli Heyeti Üyesi Baki Kara yaptığı konuşmada, “TEGV benim hayatımda karşılaştığım en hoş şeylerden biri. Eğitim alanında yapılan işler bana çok değerli geliyor. Çocukları daha düzgün eğitimle müsabakasını sağlayan, onları dünya vatandaşı yapmaya, onların vizyonunu açmaya yönelik eğitim alanında yapılan işler çok değerli. O yüzden TEGV’e çok içten, sevgiyle dayanak veriyorum. Ömrüm yettiğince de arttırarak vermeye devam edeceğim. Bu Golf Turnuvası aslında eski dostum Ulvi Kocailik ile hobimiz ve keyifle yaptığımız bir hobi. Bu hobimizle neden TEGV’e bir fayda sağlamayalım diye düşündük. Mütevazi bir gaye koymuştuk fakat baktık ki amaç büyüyebiliyor. Sahiden düzgünlük de bu türlü bulaşıcı bir şey. Biz bir şey söyledik arkadaşlarımız onu alıp değişik bir şeye dönüştürdüler ve turnuva çıktı ortaya. O turnuvadan da bu atölyeyle birlikte bir de Kartal Şemiha Şakir Tahsil Birimi’nde ki atölyeyi yaptık. Bu turnuvaları klasik hale getirmeye çalışacağız. Hatta yeni kulüplere de götüreceğiz. İstanbul Golf Kulübü, Ankara olabilir. Türkiye’ye taşımayı düşünüyoruz bu fikri. 600’ün üzerinde bağışçı, 80’in üzerinde atlet var. Her birine farklı başka teşekkür ediyorum. Güzel uğurlu olsun.” dedi.

TEGV Mütevelli Heyeti Üyesi Ulvi Kocailik konuşmasında; “Maalesef cehalet ve bilgisizlik sonunda açlığa yani sefalete neden oluyor. Bunun panzehri eğitim. Doğal ki bu eğitim hepimizin vazifesi, sizler, bizler ve bu bağışlara yol açan gönüllüler bu eğitimi düzgünleştiren dünyayı daha güzel bir yere götürmek için uğraş gösteren yeterlilik melekleri aslında. Şu anda konuşma yapan siz kıymetli vakıf üyelerine baktığımda ne kadar gönülden ne kadar içten olduğunuzu görüyorum. Bağış yapanlar da kolektif bağışlarla, ellerindeki varlıkların bir kısmını buraya aktarıyorlar. Onun için o bağışçılara da imkanlarını bizler için seferber ettikleri için gönülden teşekkür ediyoruz. Biz yalnızca aracı oluyoruz onlara. Daha da değerlisi Vakıfta çalışanların uğraşları daha pahalı. Buradaki atölyeyi öğrencilerle buluşturuyorlar. Öğrencilerimiz buraya geliyor. Teşekkür ediyoruz güzel ki geliyorlar. Yarınki geleceğimizin teminatı onlar. Onlar yeterli eğitim almaları çok değerli zira bizim önümüzü açacak olan onlar.” dedi.

Çocuklar hem özgüven kazanıyor hem de yeteneklerini geliştiriyor

Tasarım ve Maharet Atölyeleri, 8-14 yaş ortasındaki TEGV çocuklarına kodlamadan robot kitlerine, 3D baskı aygıtından elektronik devre kartlarına kadar birçok farklı alanda yeni jenerasyon öğrenme imkânı sunuyor. “Yap, Paylaş, Ver, Öğren, Donan, Oyna, Katıl, Dayanakla ve Değiştir” sloganıyla çocukları sorun çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve teknolojik irtibat hususlarında geliştiren tasarım ve maharet atölyeleri hem eğlenceli hem de multi-disipliner bir öğrenme modeli olarak kabul ediliyor. Tasarım ve marifet atölyeleri ayrıyeten çocukların katıldıkları etkinliklerle gerçek hayatta karşılaştıkları meselelere tahlil üretebilecek projeler oluşturabilmeleri için bilim, sanat ve bilişim üzere alanları kullanarak hayata daha donanımlı olarak hazırlanmasını da sağlıyor.

Bu etkinliklerle toplumsal ve duygusal yeteneklerini geliştirirken, empati kurma ve grup çalışması hünerlerini yükselten çocuklar, kendilerini tabir ederek özgüven de kazanıyorlar. Farklı hünerlere sahip olarak dünyaya gelen tüm çocuklara kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetme fırsatı veren TEGV, Bursa Tahsil Ünitesi Tasarım ve Maharet Atölyesi’nde gerçekleştirilecek etkinliklere tüm ilköğretim çağındaki çocukları davet ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.