DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Tasarımcılar Ezber Bozan Tasarım Yarışması ile dünyanın en prestijli tasarım okullarında okuyor
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Tasarımcılar Ezber Bozan Tasarım Yarışması ile dünyanın en prestijli tasarım okullarında okuyor

Tasarımcılar Ezber Bozan Tasarım Yarışması ile dünyanın en prestijli tasarım okullarında okuyor

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği I. Ezber Bozan Tasarım Yarışması Profesyonel Kategori birincisi Erdener Atasayar, yurtdışı eğitim bursu ödülü ile dünyanın en prestijli tasarım okullarından olan NABA’dan kabul aldı.

ABONE OL
Haziran 16, 2022 04:12
Tasarımcılar Ezber Bozan Tasarım Yarışması ile dünyanın en prestijli tasarım okullarında okuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği I. Ezber Bozan Tasarım Müsabakası Profesyonel Kategori birincisi Erdener Atasayar, yurtdışı eğitim bursu mükafatı ile dünyanın en itibarlı tasarım okullarından olan NABA’dan kabul aldı.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lideri Ali Fuat Gürle, Ezber Bozan Tasarım Yarışması’nın bir yarış olmanın ötesinde aslında dizayncılar için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

“Nakdi ödüllerden fazla yurtdışı eğitim bursu ve fuar ziyaretleri mükafatları onların gelecekleri için çok değerli. Mimar Sinan Hoş Sanatlar Fakültesi Sanayi Eserleri Tasarımı kısmından mezun I. Ezber Bozan Tasarım Yarışı Profesyonel Kategori birincimiz Erdener Atasayar, Ticaret Bakanlığımızın dayanağıyla dünyanın en güzel sanat ve tasarım okullarından Milano’daki NABA Üniversitesi’nde iki yıl müddet ile eğitim hakkı kazandı. Birincimiz, HEALTHY WORK isimli projesiyle kabul aldığı NABA Üniversitesi’nin Product and Service Design kısmında Eylül ayında tahsiline başlıyor.”

Gürle, “Aynı vakitte müsabakanın şartnamesinde belirtilen ödüllerden olan yarış birincilerini memleketler arası mobilya fuarlarına götürme imkanını ikincileri de dahil ederek gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Pandemi nedeniyle iki sene sonra düzenlenen Milano Del Saloni Fuarına yarış ikincisi Gürhan Bilget’in iştiraki sağlanarak fuar ziyareti, dünyaca ünlü tasarımcılarla görüşme ve kentin çeşitli bölgelerinde düzenlenen sanat aktifliklerine iştirak bahtından faydalanmış oldu.” dedi.

Genç ve yetenekli dizayncılar dalla buluştu

Dereceye giren dizaynların sponsorlar tarafından üretildiğini ve fuarlarda sergilendiğini söyleyen Gürle, dizaynların şu anda da Ege İhracatçı Birlikleri binasında sergilenmeye devam edildiğini anlattı.

“Bu sene yarışmacıların dizaynları, pafta ve eser olarak Design Week Turkey haftası, Milletlerarası Modeko 2022 fuarı, EİB’nin Mobilya İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde sergilendi. Böylelikle Ezber Bozan Tasarım Yarışması’nın yalnızca sıradan bir yarış olmadığını net bir biçimde ortaya koyduk. Yarış sonuçlandıktan sonra da genç ve yetenekli tasarımcıların kesimle buluşması için birçok faaliyet sürdürdük, yarışmacıların dizaynlarını onların isimleriyle sergileyerek bu dizaynların tanıtımını yapmış olduk.”

II. Ezber Bozan Tasarım Müsabakası son müracaat tarihi: 10 Temmuz

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı Hikmet Güngör, “2021’de düzenlenen birinci yılında büyük ilgiliyle karşılanan, Ezber Bozan Tasarım Müsabakasını bu sene “SMART FURNITURE” teması ile gerçekleştiriyoruz. Yarışımızın müracaatları 10 Temmuz’a kadar devam edecek. Ön eleme sonuçlarını 1 Ağustos’ta açıklamayı hedefliyoruz. Kıymetlendirme kriterlerimiz içinde sürdürülebilir materyaller kullanılarak tasarlanmış/geri dönüştürülebilir olması da yer alıyor. Geçen sene 70 üniversitenin toplamda 92 tasarım ve mimarlık kısımları öğrenci ve profesyonel toplam 677 müracaat alındı. Rekor seviyedeki müracaatın bu sene katlanacağına inanıyor ve binin üzerinde müracaat hedefliyoruz.” dedi.

Ezber Bozan rekor: Yaklaşık 4 bin 500 öğrenci katıldı

II. Ezber Bozan Tasarım Yarışması’na yeni mükafatlar eklediklerini toplam para mükafatını de 220 bin TL‘ye yükselttiklerini açıklayan Güngör kelamlarına şöyle devam etti:

“Yeni ödüllerimiz var ve toplam nakdi ödülümüzü de yükselttik. Bu sene dereceye giren yarışmacıların staj ve iş bulmalarına aracılık edeceğiz. Müsabakanın tanıtım faaliyetleri kapsamında ülkemizin tanınmış endüstriyel tasarımcılarından oluşan yeni heyet takımımız ile toplantılar gerçekleştirdik. Geçen sene 56 üniversite ile toplantı yapılırken, bu toplantılara yaklaşık 3 bin öğrenci katılmıştı. Bu sene ise 77 üniversite ile toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılara yaklaşık 4 bin 500 öğrenci katıldı.”

Ezber Bozan Tasarım Yarışı genç tasarımcıların çekim merkezi

Geçen sene üç söyleşi yapıldığını ve yaklaşık bin kişinin katıldığını hatırlatan Hikmet Güngör, bu sene “Ezber Bozan Söyleşiler” ismi altında Lider Küçükerman ile başlayarak şimdiye kadar yapılan 10 söyleşiye yaklaşık 2 bin kişinin katıldığını vurguladı.

“Bu sene müsabakayı tüm üniversiteler sahiplenerek yarış afişlerini kendi toplumsal medya hesaplarında paylaştılar. Tıpkı halde dizaynla ilgili sivil toplum örgütleri de paylaştı. Bu durum yarışın itibarını artırdı ve Ezber Bozan tasarım müsabakası genç tasarımcıların çekim merkezi oldu. Heyetimizde kesimlerin endüstriyel ve profesyonel dizayncıları, mobilya dalının kendi alanında kurumsal değerli temsilciler var. Bu kadar değerli isimleri bir ortaya getirmek Ezber Bozan Tasarım Yarışması’na katılmayı düşünen hem öğrenci hem de profesyoneller için kuvvetli bir network sağlamaları ismine çok büyük bir kazanım. Geçen sene yarışmacılarımız hem networklerini genişletti hem de iş teklifleri aldı. Maksadımız müsabaka ile paralel olarak tasarımcıların sanayicilerle en erken ve en sağlıklı formda buluşması. Bu noktada yeni projeler üreteceğiz.”

EİB II. EZBER BOZAN TASARIM MÜSABAKASI TEMASI

Türk mobilya dalında yüksek katma pahalı eser üretebilmesi amacıyla fikir ve hayallerin dizayna dönüştüğü noktada, inovatif eserler ortaya çıkarabilmek hedefiyle II. Ezber Bozan Tasarım Yarışması’ nın teması “SMART” olarak belirlenmiştir.

YARIŞMA TAKVİMİ

Başvuru Tarihleri : 03.01.2022 – 10.07.2022

Proje Son Teslim Tarihi : 10.07.2022

Ön Eleme Sonuçlarının Açıklanması: 01.08.2022

Final Gecesi : Tarih ve Yer ilan edilecektir.

Sergi : İlan edilecektir.

Nakdi Ödüller

Öğrenci Kategorisi Para Mükafatı

Birinci :20.000 TL

İkinci :15.000TL

Üçüncü :10.000TL

EİB Özel Mükafatı (5Adet) : 5.000TL

Toplam : 70.000TL

Profesyonel Kategorisi Para Ödülü

Birinci :50.000TL

İkinci :30.000TL

Üçüncü :20.000TL

EİB Özel Mükafatı (5Adet) :10.000TL

Toplam : 150.000TL

2. Yurtdışı Fuar Katılımı

(Profesyonel ve öğrenci kategorilerinde birincilik mükafatı alan yarışmacılar (grup iştiraki durumunda küme üyelerinin ortak mutabakatıyla temsilci olarak bir kişi) para ödüllerinin yanı sıra masrafları EİB tarafından karşılanmak üzere milletlerarası fuarlara götürülebilecektir.),

3. Yurtdışı Eğitim Bursu Ödülü

(Ticaret Bakanlığının 2008/2 Tasarım Takviyesi Hakkında Bildirim kararları çerçevesinde yarışımızda dereceye giren ve ilgili mevzuat kapsamında gerekli kaideleri taşıyan dizayncılar (grup iştiraki durumunda küme üyelerinin ortak mutabakatıyla temsilci olarak bir kişi) en fazla iki yıl mühlet ile milletlerarası seviyede kabul görmüş yurt dışındaki eğitim merkezlerinde eğitime gönderilebilecek olup, eğitim sarfiyatları ve bu periyoda ait ömür sarfiyatları kelam konusu Bildiri çerçevesinde Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) kaynaklarından karşılanacaktır.),

4. Üniversite Özel Ödülü

En çok iştirak sağlayan üniversite ismine ödül takdim edilecektir.

5. İş yahut Staj Mükafatı

(Yarışmada her bir kategoride birinci, ikinci ve üçüncü olan adaylara mümkün olması halinde Ege bölgesinde faaliyet gösteren mobilya firmaları tarafından fiyatlı staj/ iş imkânı sağlanabilecektir.),

6. Dizaynların Üretimi Ödülü

(Dereceye giren dizaynlardan aşikâr sayıdaki projenin üretimi Ege İhracatçı Birlikleri’nin Yarış Yürütme Şurasının kararıyla gerçekleştirilebilecektir)

Jüri Üyeleri

1 Defne Koz

2 Koray Malhan

3 Ece Yalım

4 F.Doruk Yorgancıoğlu

5 Hasret Yalım

6 S. Korkut Avcı

7 Koray Özgen

8 Gamze Güven

9 Şule Koç

10 Berkay Gürsoy

11 Fulden Dehneli

12 Ümit Çağlar

13 Kerem Aris & Merve Parnas

14 Begüm Tomruk & Mirko Goetzen

15 Mehmet Mehmetalioğlu

Kaynak:

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.