DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Süt-d Dünya Çevre Günü Çağrısı: Sadece Tek Bir Dünya Var, Unutmayalım

Süt-d Dünya Çevre Günü Çağrısı: Sadece Tek Bir Dünya Var, Unutmayalım

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün bu yıl çok daha önemli olduğunu bildirerek iklim, biyoçeşitlilik ve kirlilik acil durumları için gidişata dur diyelim, doğamızla barışalım çağrısını yaptı

ABONE OL
Haziran 4, 2022 03:48
Süt-d Dünya Çevre Günü Çağrısı: Sadece Tek Bir Dünya Var, Unutmayalım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nün bu yıl çok daha değerli olduğunu bildirerek iklim, biyoçeşitlilik ve kirlilik acil durumları için gidişata dur diyelim, tabiatımızla barışalım davetini yaptı

5 Haziran Dünya Etraf Günü teması bu yıl “Sadece Tek Bir Dünya” olarak seçildi. Cihanda milyarlarca galaksi var. Galaksimizde milyarlarca gezegen var. Lakin “Sadece Bir Dünya Var” diyen İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Lideri Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Dünyamızı daima birlikte onarıp koruyabiliriz. Sürdürülebilir kalkınma için hepimize düşen vazife ve sorumluluklar var açıklamasını yaptı.

Gezegenimiz için 2022 tarihi bir kilometre taşı

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi Eylül 2015’te çok yoksulluğu sona erdirme; eşitsizlik ve adaletsizlik ile uğraş; iklim değişikliği ile gayret kelamlarını vererek,Gündem 2030: BM Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri (SKA) ile 17 Emel ve 169 gayesi 2030 yılına kadar gerçekleştirme yoluna çıkıldı. Bu yolda 2022 tarihi bir kilometre taşı oldu. 28 Şubat-2 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen Beşinci BM Etraf Asamblesi (UNEA) tabiatın hayatımızda, toplumsal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilir kalkınmada oynadığı değerli rolü vurgulayan “SKA’ya Ulaşmak için Tabiata Yönelik Hareketlerin Güçlendirilmesi” temasıyla yapıldı. Akabinde 1972’de kurulan BM Etraf Programı (UNEP) yapılandırılmasının 50. Yıldönümü için 3-4 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen özel oturumun teması ise “2030 SKA Gündeminin Çevresel Boyutunun Uygulanması için UNEP’in Güçlendirilmesi” idi. 2022 yılı Stockholm-İsviçre’de yapılan ve etraf üzerine birinci memleketler arası toplantı olarak kabul edilen BM İnsan Etrafı Konferansı sonunda 16 Haziran 1972’de duyurulanBM İnsan Etrafı Bildirgesi’nin 50. Yılı. Nam-ı öteki Stockholm Konferansı dünya çapında etraf bakanlıkları ve ajanslar kurulmasını, bir dizi global muahedeyi tetikleyerek, en değerlisi de yoksulluğun azaltılması ile etraf müdafaa gayelerinin kontağını ortaya koyarak BM SKA yolunu açmıştı. Dünya Etraf Günü fikri de konferansta resmiyet kazanarak, 1974’teki birinci kutlamada “Sadece Tek Bir Dünya” teması seçilmişti. Üst seviye Stockholm+50 Memleketler arası Etraf Toplantısı 2-3 Haziran 2022 tarihlerinde Kenya dayanağında İsveç konut sahipliğinde yapılıp, 1972 Stockholm Konferansı anılarak, dünyamızın iklim-doğa-kirlilik üçlü krizi için çok taraflılığın ehemmiyeti, SKA için BM Ekosistemi Yenileme On Yılı uygulamasını hızlandırma gereği, iklim değişikliğine ait Paris Mutabakatı, 2020 Sonrası Global Biyoçeşitlilik Çerçevesi çalışmaları ve Covid-19 sonrası yeşil toparlanma planlarının önemli yeri ortaya konarak, harekete geçme vakti, acil hareket vakti açıklaması gündeme taşınıyor. Stockholm+50 bizlere “Herkesin Refahı İçin Sağlıklı Bir Gezegen: Sorumluluğumuz, Fırsatımız” daveti oluyor.” bilgilerini verdi.

Yalnızca Tek Bir Dünya Var

2021’de başlayan BM Ekosistemi Yenileme On Yılı kapsamındaki birinci kutlama olan 5 Haziran 2022 Etraf Günü teması, geçmişten bugüne atıfla “Sadece Tek Bir Dünya” olarak seçilerek, gezegenimizi yenileme ve muhafaza için global ortaklaşa aksiyon daveti ile güçlendiriliyor diyen Prof. Karaosmanoğlu “Çünkü tek bir Dünya var. Dünyamızı birlikte koruyabiliriz. Unutmayalım: Kozmosta milyarlarca galaksi var. Galaksimizde milyarlarca gezegen var. Fakat Yalnızca Bir Dünya var. Şubat 2021’de açıklanan “Doğayla Barışmak: İklim, Biyoçeşitlilik ve Kirlilik Üzere Acil Durumlarıyla Çaba için Bilimsel Plan” isimli UNEP Raporu isminde da yer aldığı üzere bizlere üç acil başlıkta yapmamız gerekenleri bildirdi. 9 Kasım 2021 tarihli UNEP İklim Durumu: İklim Aksiyon Notu’nda da insanlık için kırmızı kod tarifi ile iklim acil durumu sunuluyor. Yok sayamayacağımız, tasa sözünün yetersiz olduğu, korkmak gereken bir durumdayız. Geleceğimizi teminat altına almak, yeni salgınları önlemek için iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve kirlilik problemlerimiz için siyasi, ekonomik ve teknik tahliller bulmalı, daha sürdürülebilir üretim ve tüketim yaparak tabiat ile barışmalı, “Sadece Tek Bir Dünya” var diyerek günlük ve endüstriyel ömrü sürdürülebilir kılmalıyız vurgusunu yaptı.

Sürdürülebilir kalkınma için hepimize düşen misyon ve sorumluluklar var

Prof. Karaosmanoğlu “En âlâ atık-enerji-su idaresi ile kaynak verimli, mevcut en uygun teknolojiyi kullanan sürdürülebilir üretimle endüstride, sürdürülebilir tüketim ile meskende, okulda, işte, yolda, ormanda, tarlada hem akçeli maliyeti hem de güzelim gezegenimiz Dünya için üç acil başlıktaki maliyeti azaltabiliriz. Daima bir arada harekete geçmeli, fikirlerimizi tahlillerle güçlendirmeliyiz. Zira sürdürülebilir kalkınma yolunda, global iştiraki canlandırmak, sürat kazanmak için her birimize, ülkelere düşen misyon ve sorumluluklar var. Umudumuzu yitirmemeli ve çok çalışmalıyız. Hem biz hem de Dünya keyifli olmalı.” diyerek Dünya Etraf Günü’nü kutladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.