DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Suna’nın Kızları “Türkiye’de Kız Çocukların Eğitimi” araştırmasını yayımladı

Suna’nın Kızları “Türkiye’de Kız Çocukların Eğitimi” araştırmasını yayımladı

Suna’nın Kızları “Türkiye’de Kız Çocukların Eğitimi: Engeller, Müdahaleler ve Olanaklar” araştırmasını yayımladı

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 20:48
Suna’nın Kızları “Türkiye’de Kız Çocukların Eğitimi” araştırmasını yayımladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suna’nın Kızları “Türkiye’de Kız Çocukların Eğitimi: Maniler, Müdahaleler ve Olanaklar” araştırmasını yayımladı

Eğitim, kültür ve sanat alanlarındaki toplumsal yatırımlarıyla tanınan iş insanı Suna Kıraç’ın ismini taşıyan Suna’nın Kızları, Eğitim Islahatı Teşebbüsü ile birlikte “Türkiye’de Kız Çocukların Eğitimi: Mahzurlar, Müdahaleler ve Olanaklar” raporunu yayımladı. Suna Kıraç’ın kızı, iş insanı İpek Kıraç’ın liderliğinde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı çatısı altında çalışmalarını yürüten Suna’nın Kızları, raporda özelde kız çocuklar, genelde ise tüm çocukların önündeki üç büyük manisi toplumsal cinsiyet eşitsizliği, yoksulluk ve yapısal şiddet olarak tanımlıyor. Kız çocukları desteklemeye yönelik çalışmaların eğitime erişim, burs, okullaşma alanlarında ağırlaştığına dikkat çeken rapor, kız çocukların yapabilirliklerinin artırılmasının en kıymetli muhtaçlık olduğunu vurguluyor.

Suna’nın Kızları Kurucusu İpek Kıraç, rapora yazdığı önsözde annesi Suna Kıraç’ın “Planlarımızı önümüzdeki ağır sise nazaran değil, ilerideki parlak ufuklara nazaran yapıyoruz” kelamını parola edindiklerini belirterek şunları söz etti:

“Bu raporda göreceğiniz üzere, Suna’nın Kızları’nın rotasını belirlerken Türkiye’de şimdiye kadar kız çocukların eğitimi üzerine yapılan birçok pahalı çalışmayı inceledik. Tüm çocukların hayata eşit iştiraki için destekleyici bir etraf oluşturmak üzere yola çıkmaya karar verdik. En güç şartlardaki çocukların özgün muhtaçlıklarını gözeten inançlı ve destekleyici imkânlar oluşturabilirsek bu sıkıntıların birçoğunun tahliline katkıda bulunabileceğimize inanıyorum.”

“Eğitime erişim kız çocuklar için tek başına kâfi değil”

Araştırma raporunda eğitim alanında çalışan 127 sivil toplum kurumunu, 243 projeyi incelediklerini, akabinde 2 odak küme ve 3 paylaşım toplantısı düzenleyerek ekosistem haritalamasını tamamladıklarını vurgulayan İpek Kıraç şu sözleri kullandı:

“Araştırmamıza dâhil olan eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının yüzde 62’ye yakını kız çocuk odaklı çalışmalar yürütüyor. Bu projelerin yüklü olarak kız çocukların eğitime erişimi kolaylaştırıcı müdahalelere odaklandığını, burs ve gibisi ekonomik dayanakların yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Okul öncesi periyot ise en az çalışma yürütülen alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Birebir vakitte açıköğretime devam eden ya da eğitim dışında kalmış kız çocuklara özel dayanak düzenekleri da kısıtlı. Okula erişimin desteklenmesi son derece bedelli fakat tek başına kâfi bir müdahale değil.”

“Kolektif tesir yaklaşımıyla büyük bir sivil toplum ekosistemi oluşturuyoruz”

Haritalama çalışmasının akabinde Suna’nın Kızları’nın yol planını sivil toplum kuruluşları, kız çocuklar ve öğretmenlerle bir ortada oluşturduklarını belirten İpek Kıraç, kız çocukların okul dışında da desteklenmesi ve güçlendirilmesine imkan sağlayacak bir sivil toplum ekosistemi oluşmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti::

“En değerli muhtaçlık, kız çocukların baskı altında kalmadan, güvenlikli ve memnun bir etrafta yaşayabilmelerine ve toplumsal ağların içerisinde yer almalarına dayanak olacak bir ortam yaratmak. Bunu da sivil toplum kuruluşları olarak tek tek yapamayız. Bu nedenle ‘kolektif etki’ ismini verdiğimiz yaklaşımla güçlü yanlarımızı ortaya koyduğumuz, eksikleri yeni oluşumlarla desteklediğimiz bir ekosistem yaratmak için çalışıyoruz.”

“Kız çocukların yapabilirliklerinin artırılması tüm çocukları özgürleştirecek”

Suna’nın Kızları, Eğitim Islahatı Teşebbüsü ile birlikte yürüttüğü araştırma kapsamında kız çocuklarının potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve nitelikli eğitime erişimleri için 5 alanda yapabilirlik kriterleri belirledi. Fizikî, entelektüel, ekonomik, toplumsal ve politik yapabilirlik tariflerinin yer aldığı raporun tavsiyeler kısmında kelam konusu kriterlerin oğlan çocuklar için de sağlanamadığına dikkat çekilerek, “Ancak yoksulluğun ve ırkçılık üzere yapısal şiddet sistemlerinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini giderek daha derinleştirdiğini, münasebetiyle en büyük düşünceyi kız çocukların çektiğini görüyoruz. Bu nedenle kız çocukların yapabilirliklerini artıracak sistemsel düzenlemelerin tüm çocukları özgürleştireceğini savunuyoruz”sözlerine yer verildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.