DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sudan’la yapılan tarımsal anlaşmanın suyu çıkmış!

Sudan’la yapılan tarımsal anlaşmanın suyu çıkmış!

Anlaşma var, taahhüt var verilen bir karış toprak bile yok

ABONE OL
Haziran 3, 2022 03:12
Sudan’la yapılan tarımsal anlaşmanın suyu çıkmış!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutabakat var, taahhüt var verilen bir karış toprak bile yok

Türkiye ve Sudan hükümeti ortasında yapılan mutabakat gereği Sudan’da 12 bin 500 hektarlık alanda çiftlik kurulacak, Türk teşebbüsçüler de bu alanda ziraî üretim yapacaktı. Bu gayeyle kurulan Türk Sudan Memleketler arası Tarım ve Hayvancılık A.Ş. isimli şirket 4 yıldan beri faaliyette olmasına karşın Sudan’dan bir karış toprak bile alamadı.

Türk Sudan Milletlerarası Tarım ve Hayvancılık A.Ş’nin bilanço ve hesapları TBMM KİT Üst Kurulu toplantısında görüşüldü. Görüşmelerde Sudan hükümetinin taahhüt ettiği araziyi Türkiye’ye vermediği için üretime geçilemediği vurgulandı. Komitede kelam alan CHP İzmir Milletvekili ve KİT Kurulu CHP kümesi sözcüsü Atila Sertel, “Türk-Sudan Memleketler arası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi, 5 Eylül 2018’de faaliyete başlamış. Ancak dört yıldır de hiçbir faaliyeti yok. ‘Arazi versin bize Sudan.’ dedik, arazi de yok. Kelam verilen arazi verilmemiş öteki bir arazi gösterilmiş ancak o arazi de tarıma elverişli değil. Hasebiyle ortada 4 yıldır yürürlüğe giremeyen meyyit doğmuş bir muahede var” dedi.

“BU PROJENİN KİME HAYRI DOKUNUR?”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı ve Türk-Sudan Milletlerarası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi Genel Müdür Vekili Hasan Gezginç’e yönelik sorular yönelten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şöyle devam etti:

“Bu proje için Türkiye Cumhuriyeti toplamda ne kadar harcama yaptı? Sanki bu Sudan’a yapacağımız harcamayı Türkiye’deki ziraî dayanağa harcasaydık daha mı gerçek olurdu? Yani bu Sudan’a kim dedi ‘Gidin, arazi tutun.’ diye? Ben nitekim akıl sır erdiremiyorum, nasıl olur? Siyasal istikrarın olmadığı ve iç çatışmaların sürdüğü bir ülkede, hükûmetlerin kurulamadığı bir ülkede kiminle ne muahede yapıyorsunuz? Biriyle yaptığınız muahedeyi öbürü rahatlıkla bozabilir, kabul etmeyebilir; istikrar olmayan bir ülke. Taahhüt ettiği araziyi vermediği takdirde siz ne yaptınız ya da ne yapmayı düşünüyorsunuz? Yani diyorsunuz ki: ‘Biz Sudan’dan araziyi istedik, bize verecekler inşallah.’ İnşallah, maşallah, devam ediyoruz yani bu türlü bu. Mutabakatın tek taraflı feshi sizce mümkün mü? Yani mutabakat bizim tarafımızdan ya da Sudan tarafından bozulursa bunun tazminat kararları var mı? Bu türlü bir durumda biz mi ziyana gireceğiz; onlar mı bize tazminat ödeyecek, biz mi tazminat ödeyeceğiz? Buna ait bu mukavelenin ana unsurlarını açıklamanız lazım bize. Bu Hükûmet, yeni kurulan Sudan Hükûmeti bu araziyi artık verse dahi burada üretime ne kadar müddette geçersiniz ve ne ekersiniz, ne biçersiniz? Orada ekilen biçilenin Türkiye’ye ne hayrı dokunur?”

“YÖNETİM HEYETİ MAAŞ ALMAYACAK”

Sertel, şirketin yaptığı hiçbir iş olmamasına karşın idare heyeti üyelerinin 4 yıldır maaş almasını da eleştirirken, daha sonra kelam alan Türk-Sudan Milletlerarası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi Genel Müdür Vekili Hasan Gezginç idare heyeti üyelerinin bundan sonraki süreçte maaş almayacaklarını açıkladı. Türkiye’nin bu mutabakat için şimdiye kadar para harcamadığını öne süren Gezginç, şunları söyledi:

“Bu söylenenlerin tamamı çerçevesinde, bu şirket kapsamında şu ana kadar ülkemiz dışına harcanmış tek bir kuruş yoktur. İkinci olarak da bilinmesini istediğim bir husus şahsım ismine, şirketim ismine: Bakanlığınızda yeni bir değişim kelam konusu, Türk Sudan Milletlerarası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi ismine bu periyotta Tarım Bakanlığı ismine idarede yer alan arkadaşlarımızın hiçbiri rastgele bir huzur hakkı, rastgele bir isim ismi altında para talep etmeyeceklerdir ve almayacaklardır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.