DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sınava girecek öğrencilere ve ailelere öneriler

Sınava girecek öğrencilere ve ailelere öneriler

Liselere Giriş Sınavı (LGS) için geri sayım başladı. 5 Haziran Pazar günü sınava gireceği tahmin edilen 1 milyon 300 bin öğrenci ve aileleri için stres ve heyecan seviyesi de arttı.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 21:24
Sınava girecek öğrencilere ve ailelere öneriler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Liselere Giriş İmtihanı (LGS) için geri sayım başladı. 5 Haziran Pazar günü imtihana gireceği varsayım edilen 1 milyon 300 bin öğrenci ve aileleri için gerilim ve heyecan düzeyi de arttı. İmtihan öncesinde öğrencilerin telaşlı olmasının olağan olduğunu belirten Anadolu Sıhhat Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Hatta telaş, çok aşırı olmadığı sürece dikkati sürdüren ve motive eden bir histir lakin yüksek dert düzeyi başarısızlık getirecektir. Kimi noktalara dikkat ederek öğrencilerin bu süreci sıhhatle atlatmalarına dayanak olmak önemli” dedi.

Öğrencilerin imtihan öncesi uyku ve beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Sınavdan birkaç gün öncesinde yürüyüş üzere açık havada antrenman ve sakin aktiviteler gerçekleştirilebilir. Uyku ve dinlenmeye de ihtimam gösterilmeli. Gerilim ve telaş düzeyi nefes antrenmanlarıyla birlikte minimize edilebilir. Yavaşça burundan derin nefes alıp vermek imtihan öncesinde sakinleşmeyi sağlayabilir” dedi.

Odaklanamama durumunda öteki soruya geçilebilir

İmtihan sırasında odaklanmanın kıymetli olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Sınav sırasında odaklanma sorunu yaşandığında öğrencilerin farklı bir soruya geçebilir yahut birkaç saniye gözlerini dinlendirip imtihana geri dönmek imtihan muvaffakiyetini etkileyebilir” biçiminde konuştu. Ezgi Dokuzlu, imtihan sonucu ne olursa olsun başarılı bir gelecek için tek bir imtihanın kıymetli olmadığını, bunun için birçok bahtın olacağını unutmamak gerektiğini iletti.

Aileler bu teklifleri dikkate almalı…

Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, veliler için de tekliflerde bulundu:

  • İmtihanın eğitim hayatında yalnızca bir etap olduğu, sadece bir vakit dilimindeki bilgi ve hünerlerimizi ölçtüğü anlatılmalıdır.
  • Konutta imtihan hakkında konuşulduğunda anne ve babalar yorum yapmadan anlayarak, empati göstererek sakince dinlemelidir.
  • İmtihan günü ve evvelki günler rutin sistem devam etmeli.
  • Anne ve baba korkulu olsa bile çocuğa korkusunu yansıtmamaya çalışmalı.
  • Ebeveynler kıyaslayıcı, küçük düşürücü ve suçlayıcı lisandan kaçınmalı, olumlu kelamlar, takdir cümleleri kullanmalı.
  • Ebeveynler çocuklarına emekleri için teşekkür etmeli. Çocuklarına, ellerinden gelen çabayı göstereceklerine inandıklarını söylemeliler.
  • Öğrencinin imtihana hazırlanma süreci ve gayeleri, etrafıyla ve arkadaşlarıyla kıyaslanmamalı.
  • İmtihan sonrası öğrencinin emekleri ve başarısı kesinlikle takdir edilmeli. İmtihan makus geçtiyse çocuğun çalışmadığı yahut gereğince emek harcanmadığı konuşulmamalı.
  • İmtihandan sonra kesinlikle öğrenciler dinlenmeli. Geleceğe dair gayeler, imtihan başarısı, puan sonuçları hakkında bir müddet yorum yapılmamalı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.