DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sınav Stresini Azaltan 10 Etkili Öneri

Sınav Stresini Azaltan 10 Etkili Öneri

LGS ve YKS’de stresi azaltıp başarıyı artırmak için öneriler!

ABONE OL
Haziran 5, 2022 15:36
Sınav Stresini Azaltan 10 Etkili Öneri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LGS ve YKS’de gerilimi azaltıp başarıyı artırmak için öneriler!

Hem Liseye Giriş İmtihanı (LGS) hem de Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) için geri sayım başladı… 5 Haziran’da LGS, 18-19 Haziran’da da YKS imtihanı öncesi, milyonlarca öğrenci ve aileleri için heyecan dorukta olduğu üzere, pek birçoklarında bu heyecana çok gerilim ve ağır tasa da eşlik ediyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Uzman Psikolog His Kodak, “Sınav telaşı; zihinde kodlanmış yahut öğrenilmiş bilgilerin imtihan sırasında faal biçimde kullanılmasını engelleyen ağır dert durumudur. Lakin bu durumu yönetebilmeniz ve başa çıkabilmeniz için kimi stratejiler var. Böylelikle olumsuz his ve fikirlerden kurtulup, imtihan geriliminizi azaltabilir, motivasyonunuzu ve başarınızı artırabilirsiniz” diyor. Uzman Psikolog His Kodak, imtihan gerilimini azaltmanın 10 yolunu anlattı, hem imtihana girecek öğrencilere hem de ailelerine değerli teklifler ve ikazlarda bulundu.

İmtihanda başarılı olduğunuzu gözünüzde canlandırın

Zihnimiz hayal ettiğimiz olayı sahiden yaşıyormuşuz üzere görselleştirmeye reaksiyon verir. İmtihan sonucunu istediğiniz üzere aldığınızı hayal edin, bu kendinizi daha inançta hissetmenize yardımcı olabilir ve performansınızı artırabilir.

Olumsuz niyetleri bir kenara bırakın

Olumsuz bir niyet zihninizde canlandığında onun hakkında bir kaç saniye düşünün. Olumsuz niyetleri fark ederek bile aslında birçoklarının gerçekçi olmadığını görebilirsiniz. Örneğin, “Bu imtihanı geçemezsem hayatım biter” üzere bir niyetin mantıklı bir açıklaması yoktur. Hasebiyle gerçekçi olmayan bir dehşet deneyimlersiniz. Kendinize bu imtihanın hayattaki başarınızı yahut başarısızlığınızı belirlemeyeceğini hatırlatın.

Gevşeme teknikleri uygulayın

Dehşet, adrenalin salgılayarak vücudu tehlikeyle başa çıkmaya hazırlar. Bu sırada kalp atışı ve nefes alıp verme hızlanır, titreme, terleme ve baş dönmesi hissi oluşur. Bu cins fizikî yansılar karşısında rahatlamak için nefes antrenmanı ve kas gevşeme tekniklerinin uygulanması daha net düşünmeye, sakinleşmeye ve dikkati şimdiki vakte kaydırmaya yardımcı olur. Hakikat bir nefes antrenmanı için; öncelikle diyaframdan nefes alın. Nefesi yavaşça burnunuzdan alırken karnınızı şişirin, nefesinizi tutup hazır olduğunuz vakit yavaş ve uzun biçimde ağzınızdan nefesinizi verin.

Mantıksız fikirleri mantıklı olanlarla değiştirin

Fikirlerinizi bastırmak ve pürüz olmak yerine onların yerini değiştirin. Mantıksız fikirleri mantıklı olanlarla değiştirin. Örneğin; ”Yarın bu imtihanda mutlaka başarısız olacağım” niyeti yerine; “Bütün yıl çalıştım, bir çok deneme imtihanına girdim, nasıl yapılacağını biliyorum ve bu imtihanda başarılı olmak benim elimde” üzere yeni niyet kalıpları gerçeklik algınızı geri getirecek ve kaygılarınızı aşmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinize yönelik olumlu sözler kullanın

Beşerler korkulu olduklarında ekseriyetle “başarılı değilim”, “değersizim”, “yetersizim” üzere olumsuz sözler kullanırlar. Bu cins tabirler korkunuzun basitçe ağırlaşmasına neden olabilir. Kendinize “yeteri kadar çalıştım, başarabilirim”, “değerliyim”, “yeterliyim”, “her şey yoluna girecek” demek için efor gösterin.

Güçlü yanlarınızı hatırlayın

Güçlü yanlarınızı hatırlayın. Yeni zorluklarla karşı karşıya kaldığımızda, ne kadar yol kat ettiğimize ve ne kadar muvaffakiyet elde ettiğimize bakmayı çoklukla unuturuz. Âlâ hazırlandığınıza nazaran endişelenmenize gerek yok.

Yürüyüş yapın

İdman ve fizikî aktivitede bulunmanın dert üzerinde olumlu tesiri vardır. Açık havada yürüyüş yapmak, bisiklete binmek üzere fizikî aktiviteler imtihan öncesinde ruh halinizi yükseltecek endorfin salgılatacak, beyniniz rahatlama ve kendini yenileme talihine sahip olacaktır.

Uygun bir uyku ile zihninizi dinlendirin

Araştırmalar gereğince uyumanın imtihanda daha başarılı olacağınızı göstermiştir. İmtihan öncesi uygun bir gece uykusu çekin. İmtihan öncesinde beyninizin gerektiği üzere dinlenmesini sağlayın ve güne yeni bir zihinle başlayın.

Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun

İmtihan günü kan şekerinizin doruğa ulaşmasına ve akabinde düşmesine neden olabilecek, tasayı artırabilecek şekerli yiyecekler ve içeceklerden kaçının. Sabah meskende kesinlikle kahvaltı yapın.

İmtihan sırasında yanlış kanılara kapılmayın

İmtihanda öteki adayların sizden evvel sayfaları çevirdiğini duyup “ben yavaşım, benden süratli çözüyorlar, daha süratli olmalıyım” niyetine kapılmanız korkunuzu artırabilir. Kimin hangi kısım ve soruyla imtihana başladığını bilemezsiniz. Ayrıyeten kimi kitapçık cinslerinde tesadüfen art geriye birden fazla güç soru denk geldiğinde, imtihana dair genellemede bulunup bütün soruların güç olabileceğini düşünebilirsiniz ama bu sizi yanıltmasın. Sıkışırsanız bir soruyu atlayın, testin geri kalanını yaptıktan sonra sıkıştığınız soruya dönebilirsiniz. Test sırasında yalnızca üzerinde durduğunuz soruya odaklanın; bu halde tüm gücünüzü karşılığı bulmaya odaklayabileceksiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.