DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sınav için En Önemli Hazırlık Dinlenmiş Bir Zihin

Sınav için En Önemli Hazırlık Dinlenmiş Bir Zihin

LGS ve YKS sınavları öncesi öğrencilere ve ailelerine önerilerde bulunan Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, “Sınav anına ilişkin en önemli hazırlık sınav kitapçığına ve sorulara odaklanabilmektir. Bu açıdan zihnin iyi dinlenmiş olması önemlidir” dedi

ABONE OL
Haziran 1, 2022 03:48
Sınav için En Önemli Hazırlık Dinlenmiş Bir Zihin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LGS ve YKS imtihanları öncesi öğrencilere ve ailelerine tekliflerde bulunan Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, “Sınav anına ait en değerli hazırlık imtihan kitapçığına ve sorulara odaklanabilmektir. Bu açıdan zihnin düzgün dinlenmiş olması önemlidir” dedi

Bu yıl, 5 Haziran’da, yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS), 3 milyon 200 binden fazla öğrencinin ise 18-19 Haziran tarihlerinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmesi öngörülüyor.

Ağır ve yorucu bir hazırlık sürecinin akabinde imtihan heyecanı yaşayan öğrenciler ve ailelerine, Yeditepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Kısım Lideri Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun tekliflerde bulunuyor.

“Sınav Günü için Ulaşımı Planını Yapın”

Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, öğrencilerin son ders tekrarlarını yapması, varsa ağır dertleriyle başa çıkmanın yollarını araması, velilerin imtihan günü ulaşımına ait plan yapması üzere değerli adımların atılması gerektiğine dikkat çekti. İmtihan vakti yaklaştıkça hem adaylarda hem de ebeveynlerde gerilim ve telaşın artmasının olağan olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Coşkun, “Ancak bunun imtihan performansını olumsuz etkilememesi için tedbirler alınmalıdır. Gerilim, fizyolojik ve ruhsal boyutları olan bir kavram ve bir anda ortaya çıkmaz. Gerilimin oluşma süreci vardır ve korkularımızla direkt bağlıdır. Öğrencilerin telaşlarını fark etmesi gerilimle başa çıkabilmenin birinci adımıdır. Kaygılanmak çok doğal bir histir ve öğrencilerin tasayı yönetebilmek için neler yapabileceğini bilmeleri onlara yardımcı olacaktır” dedi.

İmtihan Performansını Artırmak için…

Öğrencileri en çok imtihanlara ait bilgi eksikliğinin kaygılandırdığına dikkati çeken Coşkun, “Bu manada en yetersiz olduklarını düşündükleri alanlara ait çalışma planı yapmaları korkularını azaltmaya yardımcı olacaktır. İmtihan anına ait alıştırmalar yapmak, müddet ve gibisi şartların benzeştiği denemeleri bu manada kıymetlendirmek, kendilerine ilişkin soru tahlil teknikleri oluşturmak da imtihan performansını artırmada yararlı olacaktır. Öğrencilerin imtihanın kapsamına, soruların tartılarına ait ön bilgi sahibi olması, imtihanda kendine has soru çözme stratejileri oluşturmalarını sağlar” diye konuştu.

“İşin Başı Kitapçığa ve Sorulara Odaklanabilmek”

“Sınav anına ait en değerli hazırlık imtihan kitapçığına ve sorulara odaklanabilmektir. Bu açıdan zihnin güzel dinlenmiş olması önemlidir” diyen Doç. Dr. Coşkun, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Son yıllarda daha uzun soru kökleri ile karşılaşan adayların sorulara ilişkin paragrafları dikkatli biçimde okuması, seçenekleri karşılaştırması ve sonra elemesi, süreç yanılgılarına karşı tahlil sonrası tekrar gözden geçirmesi performanslarını olumlu etkileyecektir.”

“Sınav Bir Meslek Seyahati Olarak Görülmeli”

“Sınava yüklenen mana da çok önemlidir” sözlerini kullanan Coşkun, şunları kaydetti:

“Sınavın kritik bir değeri olduğu gerçeğinin yanında hayatın öteki birçok değerli evresinin olduğunu ve imtihanın tek başına her şeyin önünde olamayacağını anlamaları değerli. Bu mevzuda ailelerin de imtihana olumlu yaklaşmaları ve öğrencilerin eğitim ömürlerinde olağan kademelerden biri olarak görmeleri kıymetlidir. Öğrencilerin imtihana yaklaşımları ailenin tavrı ile direkt alakalı olabilmektedir. Bu manada adayları, imtihana hazırlık, dert, tercihler üzere bahislerde dinlemek ve yeri geldiğinde onlara teklifler sunmak, birlikte tahlil arayışlarına girmek yararlı olacaktır. Başarılı olsun olmasın yalnızca imtihan sonucuna odaklanmak baştan yanılgılı bir yaklaşım. Bu durum, öğrencilerin akademik ve toplumsal birçok muvaffakiyetini gölgeleyerek özgüvenlerini ve verimliliklerini azaltmakta, münasebetiyle ömür doyumunu zedelemektedir. Aslında bu süreci hakikat okul ve meslek tercihiyle desteklenen, öğrencinin potansiyelini en gerçek halde ortaya koyabileceği akademik ve toplumsal bir meslek yolcuğu olarak görmek daha sağlıklı ve muvaffakiyete ulaştıran seçenektir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.