DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sigaranın Az Bilinen Zararlarında Dikkat!

Sigaranın Az Bilinen Zararlarında Dikkat!

Sigara ve tütün ürünlerinin sağlık ve hastalıklar üzerine sayısız etkileri bulunuyor. Her yıl dünyada 8 milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine yol açan sigara ve tütün ürünleri kullanımının en bilinen zararları akciğer kanseri, KOAH hastalığı ve kalp damar hastalıklarıdır.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 10:00
Sigaranın Az Bilinen Zararlarında Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sigara ve tütün eserlerinin sıhhat ve hastalıklar üzerine sayısız tesirleri bulunuyor. Her yıl dünyada 8 milyondan fazla insanın hayatını yitirmesine yol açan sigara ve tütün eserleri kullanımının en bilinen ziyanları akciğer kanseri, KOAH hastalığı ve kalp damar hastalıklarıdır. Lakin bunun da ötesinde daha az bilinen tesirlerinin olduğunu vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, akciğer kanseri dışında birçok kanser, infertilite erken yahut düşük doğum hatta etraf felaketleri üzere birçok olumsuz sonucunun olduğunu da sıraladı.

Sigara ve öbür tütün eserleri içenlerde kansere bağlı hayat kayıpları ortasında birinci sırada yer alan akciğer kanser riski 50 kat artıyor. Sigara içen her 4 şahıstan birinde tüm ömür kaybı nedenleri ortasında üçüncü sırada yer alan KOAH hastalığı gelişmekte ve tüm mevt nedenleri ortasında birinci sırada yer alan kalp damar hastalıklarının da yüzde 25-30’u sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sigara ve tütün eserleri kullanımının kamuoyunda bilinen bu tesirlerinin dışında daha az bilinen tesirlerinin de kıymetine işaret eden Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü münasebetiyle değerli açıklamalarda bulundu.

HAMİLELİK PERİYODUNDA SİGARA KULLANIMI GERİ DÖNÜLMEZ SONUÇLARA YOL AÇABİLİYOR!

Hamilelikte sigara kullanımının anne karnındaki bebeklere büyük ziyanları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, doğumdan sonra bebeklerde ani ömür kaybı, bebekte zihinsel ve bedensel gelişim bozuklukları, ileride astım, KOAH ve kan kanseri, beyin tümörü risklerini arttırdığına işaret etti. Sigara içen gebelerde düşük yapma, erken doğum, meyyit doğum, dış gebelik ve düşük doğum tartısı risklerinin de çok yüksek olabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Salepçi, “Hamile bayan sigara içmediği halde babanın sigara içmesinin bile bebekte düşük doğum tartısı ve ileride beyin tümörü riskini arttırdığı bilimsel çalışmalarda gösteriliyor” diye konuştu.

GENÇLERDE İNFERTİLETEYE NEDEN OLABİLİYOR!

On beş yaş altı gençlerde de sigara içme oranları her yıl giderek artığını lisana getiren Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, kelamlarına şöyle devam etti: “Gençlerin sigara kullanması zihinsel ve fizikî gelişimlerini olumsuz etkilediği üzere teneffüs yolu enfeksiyon riskini arttırıyor. Astımı olan gençlerde akut ataklara sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra gençlerde sigara kullanımı infertilite (kısırlık) ye de yol açabiliyor. Bayanlarda yumurtlamayı olumsuz etkilediği üzere erkeklerde iktidarsızlığa ve sperm sayısında azalmaya yol açabiliyor.”

BİRÇOK KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR!

Akciğer kanseri dışında çok sayıda kanserin sigara ve tütün eseri kullanımı ile bağı bulunuyor. Bunlar ortasında gırtlak kanseri, yutak ve ağız içi kanserleri, yemek borusu-mide-bağırsak kanserleri, mesane (idrar torbası) kanseri, pankreas kanseri, bayanlarda göğüs ve rahim kanserinin sayılabileceğini lisana getiren Prof. Dr. Salepçi, “Sigara kullananlarda gırtlak kanseri riskinin çok yüksek olması yanı sıra ses tellerinde bozulma ve nodül gelişimi de yaygın olup ses kısıklığına yol açabiliyor” dedi.

AKCİĞER FİBROZİSİ VE TENEFFÜS YOLU ENFEKSİYONLARI DA SIKÇA GÖRÜLEBİLİYOR

Sigara kullanımı ile çeşitli hastalıklar ortasında bağ olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, halk ortasında akciğer katılaşması olarak bilinen akciğer fibrozisinin de en kıymetli nedenleri ortasında sigara ve tütün eserlerinin kullanımı olduğunu kelamlarına ekleyerek teneffüs yolu enfeksiyonlarının da sigara içenlerde çok sık olarak ortaya çıktığı üzere güzelleşmesinin de uzun süreceğini tabir etti.

AĞIZ VE DİŞ SIHHATİNİ DA ETKİLİYOR

“Sigara içenlerin karşılaşabilecekleri ağız ve diş sıhhati meseleleri da epeyce fazladır” diyen Prof. Dr. Salepçi, ağız ve diş sıhhatine olumsuz tesirlerini şöyle sıraladı: “Diş etinde çekilme, diş çürükleri, dişlerde plak oluşması, yapılan implantların başarısız olması çok yaygındır. Sigaranın tükürük salgısını azaltmasıyla oluşan ağız kuruluğu ve nikotinin ağız boşluğuna yerleşmesi, ağızda ve nefeste berbat kokuya neden olabiliyor. Sigara tat ve koku alma duyularını da baskılayabiliyor. Sigara bırakıldıktan sonra birinci olarak tat ve koku duygusu geri kazanılıyor.”

Sigara kullanan şahısların rastgele bir operasyon geçirmeleri halinde operasyon riskini de arttırdığına değinen Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, “Özellikle baş, boyun, göğüs ve üst karın operasyonlarından sonra sigara içenlerde beklenenden daha yüksek oranda komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Sigara içenlerde yara güzelleşmesinde de gecikme olabiliyor. Ayrıyeten onkoloji hastalarında da kanser tedavisinin yan tesirlerini arttırdığı üzere ilaçların aktifliğini de azaltabiliyor” diye konuştu.

EKONOMİK VE ÇEVRESEL ZİYANLARA DA NEDEN OLUYOR

Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, sigara ve tüm tütün eserlerinin sıhhate olan tesirlerinin yanı sıra ekonomik ve çevresel ziyanlarının da çok fazla olduğuna dikkat çekerek her yıl dünyada 3.5 milyon hektarlık alanın tütün ekimi için yok edildiği bilgisini verdi. Ekilen tütün büyüdükçe her yıl 200 bin hektarlık alanın ağaçsız kaldığı ve toprağın bozulmasına yol açtığını da kelamlarına ekleyen Prof. Dr. Salepçi, “Tütün üretimi ayrıyeten dünyadaki su, fosil yakıt ve metal kaynaklarını da tüketiyor. Dünya genelinde her yıl 4.5 trilyon sigara izmariti düzgün bir halde yok edilemediği için yaklaşık 1.69 milyar poundluk zehirli atık birikmesine ve binlerce kimyasalın havaya, suya ve toprağa karışmasına sebep oluyor” dedi.

BIRAKTIKTAN SONRA TEK BİR NEFES BİLE SİGARAYA TEKRAR BAŞLATABİLİYOR!

Sigara bırakıldıktan sonra asla bir nefes bile çekilmemesi gerektiğini değerle belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu M. Salepçi, bunun nedenini şöyle açıkladı: “Sigara kullananlarda beyinde oluşan nikotin reseptörleri ömür uzunluğu varlıklarını sürdürüyor. Bu nedenle sigarayı bırakmış olan bir kişi 10 yıl sonra bile 1 adet sigara içtiğinde nikotin reseptörleri süratle uyanıp eskisinden de daha süratli çoğalarak eskisine nazaran daha fazla sigara içilmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle sigarayı bırakma günü belirleyip o güne sadık kalmak ve bıraktıktan sonra da asla bir nefes bile çekmemek gerekiyor. ”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.