DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Şiddete Karşı Medya İletişim Projesi Buca’da

Şiddete Karşı Medya İletişim Projesi Buca’da

‘Nar Elçileri’ Buca’da dayanışmayı büyütüyor

ABONE OL
Haziran 5, 2022 21:48
Şiddete Karşı Medya İletişim Projesi Buca’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Nar Elçileri’ Buca’da dayanışmayı büyütüyor

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), ‘Şiddete Karşı Medya İrtibat Projesi-NAR’ mahalle buluşmalarında sıradaki durak Buca Yeşilbağlar Mahallesi oldu. Buca Belediyesi’nin konut sahipliğinde gerçekleşen toplantıya mahallelinin ilgisi büyük oldu. Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç, projenin bir kesimi olmaktan memnun olduğunu söz etti.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC) ‘Şiddete Karşı Medya İrtibat Projesi-NAR’, medyadaki şiddet lisanını dönüştürmek ve toplumsal farkındalık yaratmak gayesiyle tüm süratiyle devam ediyor. Proje farkındalık çalışmaları kapsamında bu kere Buca’nın Yeşilbağlar Mahallesi’ne ayak basan Nar Elçileri, şiddete karşı yapılması gerekenleri uzman sosyolog, psikolog ve avukatlar, Yeşilbağlar Mahalle halkına ve mahalledeki kanaat liderlerine anlattı. Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç, CHP Buca İlçe Lideri Hacer Taş ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Lideri Dilek Gappi’nin de katıldığı Yeşilbağlar’daki mahalle buluşmasında “Mahallemizi Şiddete Kapattık” denildi.

KILIÇ: PROJELER FARKINDALIK YARATIYOR

Nar Projesi’ne takviye vermekten ve projenin sacayaklarından biri olmaktan memnunluk duyduğunu aktaran Buca Belediye Lideri Av. Erhan Kılıç, bu stil projelerin farkındalık yarattığını lisana getirdi. Şiddetin önlenmesi ve şiddet mağdurlarının korunması emeliyle Buca Belediyesi olarak hayata geçirdikleri projeleri paylaşan Lider Kılıç, Özgecan Aslan Bayan Dayanışma Merkezi’ndeki ruhsal ve tüzel danışmanlık hizmetlerini anımsattı. Projeleriyle bayanların yanında olmaya devam edeceklerini belirten Kılıç, belediyedeki müdürlüklerin büyük çoğunluğunun da bayanlardan oluştuğunu lisana getirdi. Lider Kılıç, bayanların ekonomik yaşama iştiraki için meslek edindirme kursları düzenlediklerini belirterek, “Şiddete maruz kalan herkese hayata geçirdiğimiz projelerle yalnız olmadıklarını gösteriyoruz” dedi. Öte yandan belediye çalışanı olan erkeklerin konutta eşlerine şiddet uygulaması durumunda iş akdinin feshine kadar önemli yaptırımlar getirdiklerini aktaran Kılıç, “Bu yalnızca bayan erkek ortasında şiddet değil. Hiçbir insanın şiddete maruz kalmasını haklı gösteremeyiz. Burada şiddet olduğunda resen harekete geçmek gerekiyor, o nedenle beyan temel alınıyor” diye konuştu.

ŞİDDETİ İZLEYEN OLMAYALIM

Projenin hayata geçmesinde öncülük eden İGC Lideri Dilek Gappi, şiddetin önlenmesi için “Herkesin bir sorumluluğu var” anlayışıyla yola çıktıklarını vurgulayarak, şiddete karşı uğraşın yalnızca medyadaki lisanı düzeltmekle bitmediğini, bunun için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini aktardı. Şiddeti önlemek için birlik olmanın ehemmiyetine değinen Lider Gappi, “Şiddeti izleyen olmamamız lazım. Şiddeti mahallelerimizde yaşatmamak için uğraş etmemiz gerekiyor. Çabucak bir şeyler değişmese bile, gelişen süreçte bir şeyler değişir” kelamlarını kaydetti. Projenin ismini aldığı narın manasına da dikkat çeken Gappi, “Nar, şiddet gören bireyin aslında yalnız olmadığını simgeliyor. Bundan sonra nar elçileri sizlersiniz” diye konuştu.

SORUMLULUK SİZLERDE

Şiddete maruz kalan olmasanız dahi şiddet görüldüğünde harekete geçen olunması gerektiğinin altını çizen Psikolog Sevgi Türkmen, bayanın ve erkeğin üzerindeki toplumsal baskılara dikkat çekerek şiddeti tetikleyen ögelere dikkat çekti. Fizikî şiddet kadar ruhsal şiddetin de insan üzerinde ağır tahribata yol açtığını aktaran Türkmen, şiddete sessiz kalınmaması gerektiğini ve bu nedenle mahalledeki herkese büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti.

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

İstanbul Kontratının devamı niteliğinde olan 6284 sayılı yasanın değerine dikkat çekerek, şiddete karşı türel çabanın yollarını paylayan Avukat Birgül Değirmenci, “6284 sayılı kanun şiddetin önlenmesi için kimi düzenlemeler barındırıyor. Şiddete maruz kaldığınız andan itibaren bu kanundan yararlanabilirsiniz. Ayrıyeten KADES uygulaması da sizin ve etrafınızdakilerin şiddetten korunması için anında takviye takımın gelmesine yarayan bir uygulama. Bunun dışında şiddete uğradığınız andan itibaren belediyelerden, kolluk kuvvetlerine barolara kadar herkes bu durumun bir daha yaşanmaması için canla başla uğraş veriyor” biçiminde konuştu. Ayrıyeten Nar projesinin değerine vurgu yapan Değirmenci, “Şiddetsiz bir gelecek bizim elimizde” dedi. Şiddete maruz kalan kişinin hakkını aramak ve kendisini korumak için fiyatsız bir halde isimli yardım hakkından faydalanabileceğini lisana getiren Avukat Mürüvvet Suatoğlu Balcılar da, “Şiddete maruz kalıyor iseniz hiçbir fiyat vermeden 81 vilayetteki tüm barolardan yardım alabilirsiniz. Şiddeti tedbire ve izleme ünitelerine müracaatta bulunabilirsiniz. Beyanınız kafidir. Bunun için illa evli olmanız da gerekmiyor. İmam nikahlıysanız da bu yasa kapsamında müdafaa altındasınız” formunda konuştu. Öte yandan şiddete karşı duyarsız olunmaması gerektiğinin altını çizen Balcılar, “Şiddete şahit olduğunuzda bir telefon etmekten imtina etmeyin. Şiddete maruz kaldığınızda ya da bu ihtimal doğduğunda çabucak kolluk kuvvetlerine başvurun. Şiddetle ilgili beyanlarınızı tutanak altına geçirilmesini isteyin” dedi.

ERKEKLER KENDİLERİNİ DÜZELTMELİ

Bilhassa bayana yönelik şiddet ögelerinde daima bayanların uğraş verdiğini aktaran “Şiddetsiz Erkek” eğitmeni Murat Göç Alım, “Kadına yönelik şiddette bayanla daima çaba ediyor ancak asıl erkekleri de bu işin içine katmak gerekiyor. Zira bayanlara şiddet uygulayanlar erkekler. Erkekleri bu işin içine katmadan bayana yönelik şiddeti bitirmek mümkün değil. Evvel erkekleri eğiteceğiz ondan sonra bayanlarla konuşacağız” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.