DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sektörün lider isimleri ‘Ege Gastronomi Zirvesi-22’de buluştu

Sektörün lider isimleri ‘Ege Gastronomi Zirvesi-22’de buluştu

Ege Üniversitesi (EÜ) Gastronomi Topluluğu tarafından EÜ Su Ürünleri Fakültesi iş birliği ile “Ege Gastronomi Zirvesi’22” gerçekleştirildi.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 19:48
Sektörün lider isimleri ‘Ege Gastronomi Zirvesi-22’de buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi (EÜ) Gastronomi Topluluğu tarafından EÜ Su Eserleri Fakültesi iş birliği ile “Ege Gastronomi Zirvesi’22” gerçekleştirildi. Gastronomi alanında İzmir’de öğrenciler tarafından organize edilen birinci tepe olma özelliği taşıyan aktiflik, EÜ Su Eserleri Fakültesi Binbir Besin Konferans Salonu ve Uygulama Mutfağında düzenlendi.

Aktifliğe Su Eserleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. M. Tolga Dinçer’in yanı sıra; gastronomi kesiminin temsilcileri, çok sayıda akademik ve idari işçi ile öğrenci katıldı. Aktifliğin açılış konuşması Su Eserleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. M. Tolga Dinçer tarafından gerçekleştirildi.

Gençleri sağlıklı beslenmeye yönlendirmeyi vazife edindiklerini tabir eden Su Eserleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. M. Tolga Dinçer, “Fakülte Dekanımız Prof. Dr. Uğur Sunlu’nun bizlere çizmiş olduğu yol haritası doğrultusunda yalnızca kendi fakülte öğrencilerimizin değil; üniversitemizin tüm öğrencilerinin sunmuş olduğumuz imkânlardan faydalanmalarını sağlıyoruz. Zira yaklaşık üç sene evvel çıktığımız bu yolda yalnızca Ege Üniversitesinin değil; tüm İzmir’in marka pahasını artırmayı hedefledik. Hasebiyle tüm gençlerimizi sağlıklı beslenmeye yönlendirmek, su eserleriyle tanıştırmak ve sevdirmek asli misyonumuz. Biz fakülte olarak, üniversitemizi su eserleri tüketimine alıştırdık. Umuyorum ki, sizde bu doruklar sayesinde farklı mutfaklar ve sağlıklı lezzetler ile bu yelpazeyi genişleteceksiniz” dedi.

“Yemek hazırlamak bir sanattır”

“Mise En Place” kavramı hakkında bir sunum gerçekleştiren Roka Mutfak Atölyesi Kurs Eğitmeni Gülsün G. Altunay, “Bu yılın ana teması Fransız kökenli tabak yerleştirme ve sunum yapma sanatı olan ‘Mise En Place’ kavramı. Zira bu kavram bir şef için hayli kıymetli. Düzgün bir Mise En Place’a sahip olmayan tabak, uygun bir yemek olamaz. Bu bir şefin en kıymetli silahıdır. Şefliğin birinci adımı uygun bir Mise En Place hazırlayabilmektir. Hasebiyle iş birinci olarak gereç seçimi ve pişirmeden başlar. Sunum yapılacak olan tabağın duruşu, kullanılan materyal ve pişme müddetinin güzel ayarlanmasıyla tabak sunuma hazır hale getirilir. Bir tabağı hazırlarken bulunduğunuz ortam, dinlediğiniz müzik, ortamdaki ışık ve hatta peçetenin rengi bile çok kıymetlidir. Böylelikle tabakta oluşabilecek olan riskler de azaltılır. Yemek hazırlamak yalnızca bir uğraş değil; tıpkı vakitte bir sanattır” dedi.

Paralel oturumların yer aldığı aktiflikte; “Kahve Atöylesi”, “Pastacılık ve Pasta Şefliği Üzerine”, “Arçelik Mutfak Grubu Sunumu”, “Veganlığa Yeni Bir Soluk: Vegan Kasap”, “Katmer Sunumu & Stant İkramları & Atölyeler”, ve “Gastanomide Girişimcilik” başlıklı programlar gerçekleştirildi.

Faaliyetlerini “Üniversitenin tadı tuzu” sloganı ile sürdüren EÜ Gastronomi Topluğu üyeleri; Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Şaziye Rüçhan Sertöz, Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Kısmı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ferhan Girgin Sağın ve Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Fahri Yemişçioğlu’na katkıları hasebiyle teşekkürlerini sundular.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.