DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sekapark A.Ş. organik tarıma geçiş sürecini başlattı

Sekapark A.Ş. organik tarıma geçiş sürecini başlattı

Büyükşehir iştiraklerinden Sekapark A.Ş., TABİP projesinin ardından organik tarıma geçiş sürecini başlattı

ABONE OL
Haziran 4, 2022 12:12
Sekapark A.Ş. organik tarıma geçiş sürecini başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir iştiraklerinden Sekapark A.Ş., TABİP projesinin akabinde organik tarıma geçiş sürecini başlattı

Tarım konusunda yıllardır destekleyici çalışmalar yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ünite alandan elde edilen randımanı yükseltmeye yönelik siyasetler uygulamaya başladı. Büyükşehir iştiraklerinden Sekapark A.Ş tarafından 2020 sonbahar devrinde başlatılan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi (TABİP) ile biberiye, tıbbi nane, melisa bitkileri ile Organik Tarıma geçiş sürecini başlattı. Yapılan saha kontrollerinde yüzde 100 muvaffakiyet sağlandı. Ecocert organik sertifikalandırma çalışmaları devam edecek.

KATMA PAHASI YÜKSEK ESERLER

Yapılan çalışmalar sonrası organik tarıma uygun tarım toprakları belirlendi. Sekapark A.Ş, Organik Tarıma geçişle birlikte katma pahası yüksek olan eserlerine bir paha daha katmış olacak. Avrupa Birliği mevzuatına uygun uygun olarak başlatılan sertifikalandırma süreci sonunda, çıkacak ekstrakt, uçucu yağlar ve baharat eserleri hem yerli piyasada hem de milletlerarası piyasalarda daha yüksek katma pahaya ulaşacak.

47 KÖYDE DİKİLDİ

TABİP Projesi kapsamında Kocaeli genelinde şimdiye kadar 47 köyde, 1300 dekar civarı alanda Tıbbi Aromatik Bitki dikimleri gerçekleştiridi. Yeni dönem ile birlikte çiftçi müracaatları alınmaya başlandı, tarla hazırlık ve dikim süreçleri organik tarım mevzuatına uygun olarak devam ediyor.

ORGANİK TARIM NEDİR?

Organik tarım; üretimde kimyasal girdi ve ilaç kullanmadan yönetmelikler çerçevesinde müsaade verilen girdilerin kullanımı ile yapılan, üretimden tüketime kadar her etabı denetimli ve sertifikalı ziraî üretim sistemidir. Organik=ekolojik=biyolojik eş manalıdır. Dünyada havayı, suyu ve toprağı kirletmeksizin, erozyonu, toprağın tuzlulaşmasını, öbür hastalık ve zararlıların tesirini en aza indirecek ziraî tekniklerin geliştirilmesine her geçen gün duyulan muhtaçlık artmaktadır. Bu muhtaçlığı karşılayacak, tabiata dost üretim metodu “Organik Tarım” olarak nitelendirilmektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.