DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Sağlıklı Nesiller için Yeterli İyot Alımı Önemli

Sağlıklı Nesiller için Yeterli İyot Alımı Önemli

Çocuklarda zihinsel gelişim ve sağlıklı büyümenin en önemli temel taşlarından biri olan tiroit hormonlarının üretilebilmesi için yeterli iyot alımı oldukça önem taşıyor.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 13:36
Sağlıklı Nesiller için Yeterli İyot Alımı Önemli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklarda zihinsel gelişim ve sağlıklı büyümenin en kıymetli temel taşlarından biri olan tiroit hormonlarının üretilebilmesi için kâfi iyot alımı hayli ehemmiyet taşıyor. 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası kapsamında bedenimiz için kıymetli minerallerden olan iyotun kâfi alımının değerine dikkat çeken Dr. Elif Pahsa, tiroit işlevinde selenyum ve iyot bağlantısını, iyot eksikliği için risk faktörlerini ve iyot eksikliğinin belirtilerini anlattı.

Kâfi iyot alımı sıhhatimizi sürdürmenin koşullarından biri. Çocuklarda zeka gelişimi, yetişkinlerde tiroit işlevlerinin sürdürülmesi için iyot vazgeçilemez bir mineral.

Tiroit işlevi için selenyum ve iyot birlikteliği değer taşıyor
Kâfi tiroit işlevi için kâfi iyot ve selenyum düzeylerine gereksinim olduğuna vurgu yapan Dr. Elif Pahsa, “Selenyum temel olarak antioksidan işleviyle bilinen esansiyel bir elementtir. Tiroit metabolizmasında iyota ek olarak selenyum da tiroit bezinin düzgün halde çalışması için değerli bir mineraldir. Tiroidin en faal formda hormon üretebilmesi için selenyum yalnızca gerekli olmakla kalmaz, üretilen hormon ölçüsünü düzenlemeye de yardımcı olur. Tiroit bezi, kâfi seviyede tiroit hormonu üretmek için hem selenyum hem de iyota gereksinim duyar, birinde eksiklik olduğunda, bedende tiroit hormon düzeyleri düşer.

İyot eksikliği çocuklarda zihinsel ve gelişimsel sıkıntılara yol açıyor

Bedenin büyüme, gelişim ve güç metabolizmasını yöneten tiroit hormon işlevlerinin sağlıklı sürdürülebilirliği için iyot seviyelerinin kâfi olması ehemmiyetinin altını çizen Dr. Elif Pahsa, “Tiroit bezi tiroit hormonlarını yaparken iyotu kullanır ve bu manada iyot, tiroit işlevlerinin adeta merkezinde yer alır. Bilhassa gebelerde iyot gereksinimi artmaktadır. Zira iyotun bebek beyninin erken gelişimi dahil tüm gelişim ve tahsil evresinde, ayrıyeten kas, kalp ve iç organların gelişimi için gerekli hormonların üretiminde değerli rolü bulunmaktadır. İyot eksikliği çocuklarda zihinsel ve gelişimsel sıkıntıların değerli bir nedeni olup, okul çağındaki çocuklarda üreme işlevleri ve IQ seviyelerinin azalması da dahil olmak üzere birçok tesiri vardır.

İyot eksikliği için risk faktörleri
Gebeler
İyotlu tuz kullanmayan bireyler
Guatrojen Besinler (lahana, karnabahar, turp)
Florür ve klorlu su
Selenyum eksikliği
Sigara
Vejetaryen ve vegan diyet

İyot eksikliğinin belirtileri
İyotun eksikliği temelde tiroit hormonlarının eksikliği ve hipotiroidizm ile emsal belirtiler gösterir.
Guatr
Kilo almak
Yorgunluk, güçsüzlük
Saçlarda dökülme, cilt kuruluğu
Öğrenme ve hafıza sorunları
Kalp suratında yavaşlama
Adet düzensizliği yahut adet periyotlarının daha ağır geçmesi

Günlük önerilen iyot alımı
Konvansiyonel tıp günlük iyot alımının; çocuklarda 1-5 yaş 90 mcg, 6-12 yaş 120 mcg, adölesan ve yetişkinlerde 150 mcg, hamilelerde 220 mcg ve emziren annelerde 290 mcg olduğunu savunurken; bütünsel tıp bakış açısında bu ölçülerin yetersiz olduğu istikametindedir. Bu doğrultuda lugol (iyot damlası) kullanımının doz ayarlaması ve uygulanması kesinlikle hekim denetiminde yapılmalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.