DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Rusya’daki Kalinin NGS’de Akkuyu NGS Personeline Yönelik Eğitim

Rusya’daki Kalinin NGS’de Akkuyu NGS Personeline Yönelik Eğitim

Rusya’daki Kalinin Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında AKKUYU NÜKLEER A.Ş. personeline yönelik eğitimler başladı.

ABONE OL
Haziran 27, 2022 23:00
Rusya’daki Kalinin NGS’de Akkuyu NGS Personeline Yönelik Eğitim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’daki Kalinin Nükleer Güç Santrali (NGS) alanında AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanına yönelik eğitimler başladı. Türk nükleer uzmanları, bir aylık eğitim boyunca nükleer santrallerin güvenliği konusunda Rus meslektaşlarının tecrübelerinden faydalanacak.

Kurs, yakıt demetlerini sızdırmazlık denetimi (CFD), çekirdeğin nötron-fiziksel özelliklerinin hesaplanması, reaktör içi denetim sistemlerinin mühendisler tarafından takip edilmesi, işletim tecrübesinden yararlanma, ölçümler, numune alma üzere alanlarda teorik ve uygulamalı dersleri kapsıyor.

Kursta bilhassa, spektrometri ve CFD laboratuvarı ile nükleer fizik laboratuvarında direkt nükleer güvenlik ve güvenilirlik kısmından uzmanların çalışma alanlarında gerçekleştirilecek uygulamalı eğitime ehemmiyet veriliyor. Kursun sonunda öğrenciler, alanla ilgili bir imtihana girerek sertifika almaya hak kazanacak.

Kalinin NGS’nin Nükleer Güvenlik ve Güvenilirlik Kısmı Lider Yardımcısı Sergey Kiselev hususa ait olarak şunları söyledi: “Bir nükleer santralde çalışmak, en üst seviyede sorumluluk ve disiplin gerektirir. Bir nükleer santralin inançlı formda işletilmesinin temeli, asıllı ve kapsamlı işçi eğitimidir. Rus üretim tecrübesini yaymak için bilgi ve tecrübemizi, profesyonel yeterliliklerimizi yabancı meslektaşlarımızla paylaşmaya hazırız.”

Kalinin NGS’deki Türk uzmanların stajı, Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom ve Rosenergoatom Concern’in memleketler arası iş geliştirme stratejisinin hayata geçirilmesi kapsamında düzenlendi. Strateji, nükleer santrallerin inşasından son derece profesyonel çalışanın eğitimine kadar nükleer gücün yaratılması ve geliştirilmesinin ömür döngüsünün tüm basamaklarında yabancı devletlere dayanak sağlamayı kapsıyor.

İnşa edilen nükleer santrali işletecek ulusal çalışanın eğitimi, Rosatom’un yurtdışında nükleer santrallerin inşasına ait yükümlülüklerinin ayrılmaz bir modülünü teşkil ediyor. İşçi eğitimi, ANO DPO “Rosatom Teknik Akademisi” tarafından, Teknik Akademi alanındaki teorik dersleri, VVER-1000 ve VVER-1200 tipi basınçlı su reaktörlerine sahip Rus nükleer santrallerinin işletilmesinde uygulamalı eğitim ve stajları içeren eğitim programlarına nazaran gerçekleştiriliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.