DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Rosatom Teknik Akademisi, Akkuyu NGS sahasında lisanslı personele eğitim vermeye başladı

Rosatom Teknik Akademisi, Akkuyu NGS sahasında lisanslı personele eğitim vermeye başladı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Türkiye'de nükleer santral inşasına yönelik projesi çerçevesinde yürütülen Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) personel eğitimi devam ediyor. Daha önce Rus üniversitelerinde uzmanlık eğitimi almış olan ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’de çalışan ilk grup, 2019’da eğitime başlamıştı.

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 00:12
Rosatom Teknik Akademisi, Akkuyu NGS sahasında lisanslı personele eğitim vermeye başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’un Türkiye’de nükleer santral inşasına yönelik projesi çerçevesinde yürütülen Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) işçi eğitimi devam ediyor. Daha evvel Rus üniversitelerinde uzmanlık eğitimi almış olan ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’de çalışan birinci küme, 2019’da eğitime başlamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan (NDK) 2020 yılında müsaade (lisans) alan Akkuyu NGS’den yaklaşık 40 uzman da, Rosatom Teknik Akademisi tarafından geliştirilen operasyonel işçi durumları için eğitim programları kapsamında eğitime başladı.

Eğitim programının birinci ayağında Akkuyu NGS’nin referans santrali olan Novovoronej NGS’nin faaliyet halindeki güç ünitesinin sistem ve ekipmanlarını inceleyen Türk nükleer uzmanlar, Mayıs’taki programın ikinci ayağında birinci defa Türkiye’de eğitime başladı.

Yürütülen eğitim programına ait bilgi veren Rosatom Teknik Akademisi Proje Yöneticisi Natalya Shulepova, “Şu anda Rosatom Teknik Akademisi eğitmenleri, Türkiye’deki uzmanlara referans santral ve kontratlı santral ortasındaki farklılıklara ait ders veriyorlar. Akabinde Mayıs ayının sonunda tam ölçekli bir simülatörde eğitim verilmeye başlayacak. Bu kıymetli adımlar işçinin, Akkuyu NGS’nin devreye alınmasına kadar ünite denetim paneli lisansı almasını sağlayacak. 6 aydır AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve Rusatom Service A.Ş.’den meslektaşlarımızla bu kademeye hazırlanıyoruz” dedi.

2021’de kontratın hayata geçirilmesindeki en kıymetli olay, Türkiye’deki nükleer santralin eğitim merkezinin yeni eğitim gereçleri ve bilgisayar eğitim sistemleriyle donatılmasının yanı sıra, Akkuyu NGS alanının başarılı biçimde entegre bilgi sistemlerine erken erişiminin sağlanmasıydı. Rosatom, 2022’de Akkuyu NGS alanındaki lisanssız nükleer santral işçisine de eğitim vermeyi planlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.