DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Prof. Dr. Metin Balcı, “Atıf manipülasyonu, Türk akademisinin büyük sorunlarından birisidir”
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Prof. Dr. Metin Balcı, “Atıf manipülasyonu, Türk akademisinin büyük sorunlarından birisidir”

Prof. Dr. Metin Balcı, “Atıf manipülasyonu, Türk akademisinin büyük sorunlarından birisidir”

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi ile Kariyer Planlama ve Başarı Koordinatörlüğü iş birliğinde Kariyer Söyleşileri kapsamında “Bilimsel Yayıncılık, Akademik Yükseltmeler ve Etik” konulu konferans düzenlendi.

ABONE OL
Haziran 4, 2022 07:00
Prof. Dr. Metin Balcı, “Atıf manipülasyonu, Türk akademisinin büyük sorunlarından birisidir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi ile Meslek Planlama ve Muvaffakiyet Koordinatörlüğü iş birliğinde Meslek Söyleşileri kapsamında “Bilimsel Yayıncılık, Akademik Yükseltmeler ve Etik” bahisli konferans düzenlendi.

Fen Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen aktifliğe EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz’ın yanı sıra; akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Moderatörlüğünü Fen Fakültesi Kimya Kısmı Lideri Prof. Dr. Yeşim Gül Salman’ın üstlendiği konferansa Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Kısmı Emekli Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Erdem Üyesi Prof. Dr. Metin Balcı konuşmacı katıldı.

Prof. Dr. Metin Balcı, Türkiye’deki üniversitelerin akademik durumları hakkında bilgi vererek, Türkiye Bilimler Akademisi bilimsel çalışmalar ve üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Atıf manipülasyonunun Türk akademisinin en büyük meselelerinden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Metin Balcı, “Akademik muvaffakiyet düzeyi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bu durumu ülkenin içinde bulunduğu mevcut şartlar şekillendirmektedir. Yayın sayısını bilhassa gayri safi ulusal hasıladan araştırmaya ayrılan hisse, özel dalın araştırmaya katkısı üzere faktörler etkilemektedir. Ülkemizde yayınlanan makaleler içerik ve gaye kitlesi açısından uygun mecmualarda yer almalıdır. Ne yazık ki, memleketler arası hakemli mecmualarda yayınlanan makale sayısı da hayli az. Ayrıyeten Türkiye’de birçok mecmuada atıf manipülasyonu yapılıyor. Bu durumun en büyük sebebi, makale sayılarının ve okunurluğunun artırılması oluyor. Atıf manipülasyonu ile uydurma datalar üreten kişi, kurum ve mecmualar, Türk akademisinin en büyük sıkıntılarından birini teşkil ediyor. Yüksek derecede intihal yapılarak yazılan makale ve tezler; bu çalışmaların yayınlandıkları mecmualar, kaliteli bir akademi oluşmasının önüne geçmesinin yanı sıra; mevcut akademisyen kalitesini de düşürüyor” dedi.

“Araştırmaların kalitesi büyük değer taşıyor”

Sunumunda “İyi bir üniversite nasıl olmalıdır?” sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Balcı, “Ne yazık ki, Türk akademisinde birçok akademisyen çeşitli intihal ve atıf manipülasyonlarından faydalanarak titr alıyor. Bu noktada bilim topluluğu ile birlikte ülkemizdeki üniversitelerin meselelerine da değinmek gerekiyor. Öncelikle üniversiteler özgür, akademisyen ve öğrenci ilgilerinin kuvvetli, sanayi ile temaslı vaziyette olması gerekiyor. Bilhassa yapılan araştırmaların kalitesi için bunlar büyük ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

Aktifliğin sonunda iştirakçilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Metin Balcı, Prof. Dr. Salman başta olmak üzere, konferansa katılan akademisyenler ve öğrencilere teşekkür etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.