DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Prof. Dr. Gülbey Usta, “Sempozyumu Türkiye’de bir ilk olarak yapıyoruz”

Prof. Dr. Gülbey Usta, “Sempozyumu Türkiye’de bir ilk olarak yapıyoruz”

EÜ DTMK’de “1. Uluslararası Çalgı Yapım Tasarım ve Restorasyon Sempozyumu”

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 22:00
Prof. Dr. Gülbey Usta, “Sempozyumu Türkiye’de bir ilk olarak yapıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EÜ DTMK’de “1. Milletlerarası Çalgı İmal Tasarım ve Onarım Sempozyumu”

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (DTMK) tarafından “1. Milletlerarası Çalgı İmal Tasarım ve Onarım Sempozyumu” düzenlendi. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen aktifliğin moderatörlüğünü EÜ DTMK Çalgı İmali ve Tamiri Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Maruf Alaskan üstlendi.

Sempozyumun açılış konuşmaları EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, EÜ DTMK Çalgı İmali ve Tamiratı Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Maruf Alaskan, Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Müzik Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Sağer tarafından yapıldı.

Aktifliğin açılış konuşmasında 1. Memleketler arası Çalgı İmal Tasarım ve Onarım Sempozyumu hakkında bilgi veren EÜ DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Sempozyumumuzun gayesini; çalgı imali tasarımı ve onarımı alanındaki eğitim, sektörel sıkıntılar, yenilikçi yaklaşımlar, dijitalleşeme ve geri dönüşüm ile onarım mevzularının tartışılması olarak belirledik. Alandaki akademisyenler, dal temsilcileri ve öğrencilerin bir ortaya gelerek, bu mevzular üzerinde bilgi alışverişinde bulunmalarını istedik. Çevrimiçi olarak düzenlediğimiz etkinliğimize 6 ülkeden 20’ye yakın akademisyen, çalgı üretimci, kesim temsilcisi ve müzisyen, davetli konuşmacı olarak iştirak sağladı. Programımızda 19 bildiri ve 2 stant yer aldı” dedi.

“İşimizi ve eğitimimizi memleketler arası boyutta yaygınlaştırmalıyız”

Milletlerarası sempozyumların konservatuarlar için büyük değer taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Türk Musikisi Devlet Konservatuarı olsak bile, yaptığımız iş memleketler arası boyutta bir iş. Bu nedenle işimizi ve eğitimimizi memleketler arası boyutta yaygınlaştırmak durumdayız. Bildiğiniz üzere 34 yıllık tarihimizin birinci milletlerarası sempozyumu olan ‘1. Memleketler arası Türk Dünyası Müzik ve Dans Sempozyumu’nu epeyce ağır bir iştirakle gerçekleştirdik. Burada birçok bilim insanlarını ve sanatkarları ağırladık. Lakin 1. Memleketler arası Çalgı Üretim Tasarım ve Onarım Sempozyumumuz başka bir ehemmiyet taşıyor. Ülkemizde çalgı imal alanı ne yazık ki geri kalmış durumda. O nedenle üniversitemiz bünyesindeki bu aktifliği özel bir değer vererek gerçekleştiriyoruz. Zira bu sempozyum, Türkiye’de bir birinci olarak gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Usta, “İzmir’de bulunmamızın bir avantajı olarak, Çalgı Üretim Kısmı hocalarımızla birlikte artık ülkemizde bu alanda bir fuarın da düzenlenmesini istiyoruz. Bu bağlamda da çalışmalar yapacağız. Yalnızca ülkemizdeki çalgı üretim uzmanlarımızı değil; tüm dünyadaki çalgı üretim sanatkârlarını büyük bir fuar kapsamında kentimizde konuk ederek, ağırlamak istiyoruz. Etkinliğimiz bir başlangıç olmakla birlikte, geleneğe dönüşmesini planlıyoruz. Etkinliğimizde bilhassa Çalgı İmal Kısmımız, Doç. Dr. Ali Maruf Alaskan Hocamızın önderliğinde bizlere tam dayanak sağladı. Kendilerine ve tüm Çalgı Kısmı hocalarımıza sizlerin huzurunda teşekkür ederim” dedi.

“Çalgı üretiminde sanayi bakımından gelişmemiz gerekiyor”

Türkiye’deki yerli üretim çalgı sanayisinin oluşturulmasının ehemmiyetinden kelam eden Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu, “Bu çalışmayı çok önemsiyorum. Zira yıllardan beri süregelen konuşmalar var. Kurduğumuz müzik üniversitesinde birinci olarak ele aldığımız mevzu da buydu. Ülkemizi nasıl memleketler arası standartlara çıkarabileceğimizi düşündük ve üzerine birçok toplantı yaptık. Münasebetiyle EÜ bünyesinde yapılan bu toplantıyı duyunca çok heyecanlandım. Benim bildiri pozisyon ve ülkemizdeki ana sorunlardan biri olan, ‘Türkiye’de Yerli Üretim Çalgı Sanayisinin Oluşturulmasına Ait Düşünceler’ hakkında ne yazık ki hayli geri kaldığımızı düşünüyorum. Zira çalgı üretimi konusunda sanayi bakımından gelişmemiz gerekiyor. Ülkemizde müzik sanayisi konusunda büyük bir ithalat faaliyeti var. Örneğin ben bir piyano üretebilmek için çalıştım. Bu üretimin yapılabileceğini öğrendim. Lakin üretemiyoruz ve bu noktada yatırımcıları, Ar-Ge çalışmalarını konuşmamız gerekiyor. Zira epeyce el değmemiş bir alan” diye konuştu.

Ülkemizin mevcut sanayi altyapısını değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Hasan Arapgirlioğlu, “Bir piyano ürettiğimizi düşünelim; şartnameye yalnızca ‘Türk Malı’ yazmanız kâfi. Bu birçok enstrümanda bu halde olabilir; bunun yanı sıra klâsik çalgı fabrikası bile olur. Zira ülkemizde bu sanayinin tabanı ve yapılma imkânı var. Biz üniversite-sanayi iş birliği ile yola çıktığımızda ne üzere bir tabloyla karşılaşacağımızı düşündük. Bu şartta bir fakültenin yalnızca kendi öğrencisine, kendi enstrümanını yaptırması bile çok önemli sayılar doğuruyor. Zira bir kuruma çalgı aletleri alırken çok büyük bütçeler ayırıyoruz. Şayet bir bağlama fabrikası kurulsa, serileri olsa her şey çok daha farklı olur. Hasebiyle temennim, bu istek ve heyecanın kaybedilmemesi. Bu mevzular üzerine konuşuluyor olmasının bile bir adım ve başlangıç olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Çalgı üretimi kadar bakım ve tamiratı da değer taşıyor”

Prof. Dr. Turan Sağer ise, “Ülkemiz için çalgının üretimi kadar bakım ve tamiri da ehemmiyet taşıyor. Zira bakım ve tamirat alanı ülkemizin en çok gereksinim duyduğu alanlardan biri. Herkes çalgı yapamasa da, bakım ve tamirat yapabilir. Bu yüzden bilhassa sanayi meslek liselerinden mezun olan gençler, hoş sanatlar liselerinden mezun olup dört yıllık lisans eğitimine giremeyen gençler için iki yıllık meslek yüksekokulu açılabilir. Ayrıyeten konservatuarlar ya da hoş sanatlar fakültelerinin kendi içlerinde ön lisans programları olabilir. Hasebiyle iki yıllık bir çalgı bakım ve tamirat kısmı açılırsa, birçok genç için istihdam alanı da oluşturulabilir. Bugün bir piyano akordunun fiyatlandırmasının ne kadar yüksek sayılar olduğunu biliyoruz. Bakımları sağlıklı bir formda yapılmadığı için birçok çalgı kullanılamaz hale geliyor. Günümüzde dünyanın birçok ülkesindeki orkestralarda atıklardan yapılmış olan çalgılar kullanılıyor. Bu, bizlere hususun kıymetini gösteriyor” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının akabinde EÜ DTMK Halk Oyunları Kısmı tarafından sempozyuma özel olarak hazırlanmış olan Çalgı İmali ve Anadolu Gelin Başlıkları Canlı Standı görüntüsü iştirakçilere sunuldu. Görüntü sunumunun akabinde yapılan oturumlarda “Çalgı Akustiğinde Kullanılan Titreşim ve Ses Tahlillerine Dair Bir İnceleme”, “Türkiye’de Yerli Üretim Çalgı Sanayisinin Oluşturulmasına Ait Düşünceler” ve “Geçmişten Günümüze Def Çalgısı ve Yapımı” üzere mevzular hakkında bilgiler verildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.