DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Osmangazi Belediyesi, projeleri ile ilham kaynağı oluyor

Osmangazi Belediyesi, projeleri ile ilham kaynağı oluyor

Resmi ziyaret için geldiği Osmangazi’de Başkan Mustafa Dündar tarafından ağırlanan Gana’nın Asokore Mampong Bölgesi Belediye Başkanı Kennedy Kwasi Kankam, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi başta olmak üzere Osmangazi Belediyesi’nin projelerine hayran kaldı.

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 10:24
Osmangazi Belediyesi, projeleri ile ilham kaynağı oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi ziyaret için geldiği Osmangazi’de Lider Mustafa Dündar tarafından ağırlanan Gana’nın Asokore Mampong Bölgesi Belediye Lideri Kennedy Kwasi Kankam, Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi başta olmak üzere Osmangazi Belediyesi’nin projelerine hayran kaldı.

Konuk belediye lideri Kwasi Kankam, “Uzun vakittir kentimize sembolik bir yapı kazandırmayı planlıyorduk. Panorama bu bahiste bize ilham kaynağı oldu. Ben de, İngilizlerden bağımsızlığımızı elde ettiğimiz süreci anlatan bir Panoramik müze yapmayı çok isterim. Döndüğümde, bunun gerçekleşmesi için gerekli çalışmayı başlatacağım” dedi.

Osmangazi Belediyesi’ne resmi ziyaret gerçekleştiren Batı Afrika ülkesi Gana’nın en büyük kentlerinden Kumasi kentinin Asokore Mampong Bölgesi Belediye Lideri ve Ashanti Nhyiaeso Seçim Bölgesi Parlamento Temsilcisi Kennedy Kwasi Kankam, Osmangazi Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelere hayran kaldı. Lider Mustafa Dündar tarafından konuk edilen konuk belediye lider Kankam, Osmangazi ve Asokore Mampong Bölgesi’nin büyük benzerlik gösterdiğini söyledi. İdari ve teknik mevzularda gerçekleştirilen karşılıklı görüşmelerin akabinde, Lider Dündar ile birlikte Osmangazi Meydanı ve Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezen konuk belediye lideri Kankam, “Osmangazi, benim yöneticisi olduğum Asokore Mampong Bölgesi ile gerek coğrafik, gerek ticari manada birbirine çok benziyor. Bu beni çok heyecanlandırdı. Birlikte yapabileceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Osmangazi İle Kardeş Kent Olmalıyız”

Osmangazi Meydanı, Panoramik Müze, Osmangazi Atletizm Salonu, BAREM ve Kentsel Dönüşüm üzere dev projeleri yerinde görmenin kendisi için de çok büyük deneyim olduğunu tabir eden Kwasi Kankam, “Şehri gezip farklı açılardan görme fırsatım oldu. Dağ yamaçlarından kente baktığımda, doğal ve tarihi dokunun korunup, mevcut ekosistem içerisine çok başarılı bir formda uygulandığını gördüm. Ben de kendi kentimde misal projeler uygulamak istiyorum. Bunun için de gerçek yerde, hakikat beşerlerle birlikte olduğumu gördüm. Osmangazi Belediyesi ile birlikte çalışarak deneyimlerinden faydalanmayı da çok isterim. Bizim kentimiz, Batı Afrika’da ticaretin merkezi. Ülkenin, dış bağlarında de kelam sahibi olan bir bölge. Bu kadar benzerliği gördükten sonra şunu söz etmek isterim ki, biz kısa müddet içerisinde kardeş kent olmalıyız. Gelip şahsen gördüğüm bu kente, kralımızı da kesinlikle getireceğim. Hükümdarımızın Türkiye’ye geldiğinde birinci ayak basması gereken yerin, Bursa Osmangazi ve panoramik müze olduğunu düşünüyorum. Bunu sağlamak için de elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

Dündar’dan Deneyim Paylaşımı

Osmangazi Belediyesi’nin yurt içi ve yurt dışından 25 kardeş kenti bulunduğunu söyleyen Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar da, “Türkiye’nin gelişimini takip eden, kendi kenti ile Türkiye’deki gelişime paralel bir gelişim gösteren Osmangazi’yi ziyaret eden konuk belediye liderimiz ile bilgi ve deneyim paylaşımı için bir ortaya geldik. Teknik işbirliği mevzularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Mahallî idarelerin bu diyalogları ülkeler ortası alakaların gelişmesine de katkı sağlıyor. Kendileri, ülkenin Hükümdarını Bursa’ya, Osmangazi’ye getirmeyi çok istediklerini belirtti. Biz de, kendilerini ağırlamaktan büyük memnunluk duyacağımızı tabir ettik. İnşallah bu süreç, ülkeler ortasındaki münasebetlerin gelişmesine de değerli katkı sağlar” diye konuştu.

Lider Dündar, ziyaretin anısına Ganalı heyete Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye ilişkin miğferin replikasını armağan etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.