DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

onak Belediye Meclisi haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi

onak Belediye Meclisi haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi

Konak Belediyesi’nin haziran ayı meclis toplantısında Konak Belediye Başkanı Abdül Batur son bir ayda belediyenin yaptığı çalışma ve hizmetleri anlattı.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 15:36
onak Belediye Meclisi haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konak Belediyesi’nin haziran ayı meclis toplantısında Konak Belediye Lideri Abdül Batur son bir ayda belediyenin yaptığı çalışma ve hizmetleri anlattı. Uzun müddettir İzmir gündeminde yer alan Şiddetli Holding Gökdelen Projesinin kat yüksekliğiyle ilgili alınan karar ve yapılan itirazlar hakkında açıklama yapan Lider Batur, “Biz hiyerarşiye uyuyoruz. Zati mahkemeye intikal etmiş bir husus. Biz esasen 154 metre kararını uygulayamayız, zira Büyükşehir tarafından verilen 84 metre kararı var. Bizim bu karara uymamızda yarar var. Mahkeme bu kararı verecek. Biz de mahkeme ne karar veriyorsa onu uygulayacağız” dedi.

Konak Belediye Meclisi haziran ayının birinci toplantısını Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un yönettiği oturumu CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, DÜZGÜN Parti Konak İlçe Lideri Coşkun Tatar, UYGUN Parti Mali İşlerden Sorumlu Lider Yardımcısı İbrahim Tansu, MHP Konak İlçe Lider Yardımcısı Kayhan Derya ve Ak Parti Mahallî İdarelerden Sorumlu Lider Yardımcısı Taner Deniz de takip etti. Lider Batur, meclis açılışında Konak Belediyesi’nin geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği çalışmaları ayrıntılı bir sunumla anlattı. Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Toplumsal Yardım İşleri, Bayan Aile, Kültür ve Toplumsal İşler, Ar-ge, Veteriner İşleri üzere faal müdürlüklerin bir aylık çalışmalarını aktaran Lider Batur, her ayın birinci meclisinde belediye çalışmalarının bir sunumunun gerçekleştirileceğini belirtti.

Konak’tan etraf atağı

Lider Batur, 5 Haziran Dünya Etraf Günü öncesi, Konak Belediyesi’nin etraf, geri dönüşüm ve sürdürebilirlik çalışmalarına da değindi. Atık toplayıcılarını tek bir çatı altında toplayan ve daha disiplinli bir çalışma yapılmasına imkan veren protokolün akabinde, uygulamanın süratle devam ettiğini tabir eden Batur, çalışmada taşınabilir araç kullanarak daha süratli, daha faal ve daha disiplinli bir uygulamaya geçtiklerini müjdeledi. Uygulamanın İzmir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’yle birlikte yapıldığını da hatırlatarak güvenlik vurgusu yapan Lider Batur, “Gezici Ambalaj Atığı Toplama Aracı”nın hizmete başladığını duyurdu. Öte yandan “Geri Dönüşüm Meskende Başlar” diyerek, “Kapıda Dönüştür” projesinin pilot bölge olarak belirlenen Alsancak, Kahramanlar, Kültür ve Mimar Sinan mahallelerinde başladığını lisana getirdi. Batur, Etraf Mühendisleri Odası İzmir Şubesiyle birlikte düzenledikleri Sürdürülebilir Güç ve İklim Aksiyon Planı Uygulamaları Sempozyumuna da tüm meclis üyelerini davet etti.

Büyükşehir’le karar birliği

Meclis açılışının akabinde önergelere geçildi. Konak Belediye Meclisi’nde karara bağlanan, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de değişiklikle onaylanarak askıya çıkan kat yükseklikleriyle ilgili itirazların değerlendirildiği önergeler meclisten oy çokluğuyla geçti. Normlar hiyerarşisi ve hususla ilgili davaların devam etmesi gerekçesiyle, itirazlar reddedildi. İzmir gündeminde sıklıkla yer alan Kuvvetli Holding Gökdelen Projesinin kat yüksekliğiyle ilgili alınan karar ve yapılan itirazlar hakkında açıklama yapan Lider Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu karara uyacaklarını söz ederek şunları söyledi:

“Bu parselle ilgili serüven 2008 yılında başlanmış. Daha sonra devam eden mahkeme müddetleri ve 2019 Şubat ayında ilgili firmaya inşaat ruhsatı verilmiş. Biz vazifeye geldikten sonra alan çalışmasına baktığımızda ve çevresel tesirleri değerlendirdiğimizde 154 metrelik siluet tespit ettik. 134 metreye düşürdük. Daha sonra yeni çıkan yönetmelik değişikliğiyle tüm yükseklik tespitlerinin belediyelerce tespit edilmesi ve değiştirilmesi için değişiklik yapıldı. Biz kararı Büyükşehir Belediyemize gönderdik. Biz hiyerarşiye uyuyoruz. Zati mahkemeye intikal etmiş bir bahis. Biz esasen 154 metre kararını uygulayamayız, zira Büyükşehir tarafından verilen 84 metre kararı var. Bizim bu karara uymamızda yarar var. Mahkeme bu kararı verecek. Biz de mahkeme ne karar veriyorsa onu uygulayacağız.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.