DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Öğrencilerin korkulu rüyası: Sınavlar Uzmanından sınavlarla baş etmenin 5 etkili yolu

Öğrencilerin korkulu rüyası: Sınavlar Uzmanından sınavlarla baş etmenin 5 etkili yolu

Sınavlar, birçok aile için stresli ve endişeyle geçen bir süreç. Çok yoğun geçen sınava hazırlık dönemi sonucunda öğrenciler, öğrendikleri bilgileri sınav sırasında etkili bir biçimde kullanamama kaygısı yaşarken, aileler de onlara nasıl destek olmaları gerektiği konusunda endişeler yaşıyor.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 21:12
Öğrencilerin korkulu rüyası: Sınavlar Uzmanından sınavlarla baş etmenin 5 etkili yolu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İmtihanlar, birçok aile için gerilimli ve kaygıyla geçen bir süreç. Çok ağır geçen imtihana hazırlık periyodu sonucunda öğrenciler, öğrendikleri bilgileri imtihan sırasında tesirli bir biçimde kullanamama tasası yaşarken, aileler de onlara nasıl dayanak olmaları gerektiği konusunda tasalar yaşıyor. Yeni periyoda planlı bir biçimde eksikleri tamamlayarak girmek imtihan gerilimini azaltmada değerli etmen

Online eğitim platformu GoStudent, hem öğrencilerin hem de ebeveynlerin bu korkularına psiko-pedagog ve okul motivasyonu uzmanı Brigitte Prot ile yardımcı oluyor. Prot, birebir özel eğitim ve eğitmen aracılığıyla imtihanlarla baş etme konusunda öğrencilere nasıl yardımcı olabileceğinin 5 altın kuralını paylaşıyor.

1/ Yaşadığı zorluklar karşısında çocuğunuzu rahatlatmaya yardımcı olur

Yalnızlık, günümüz öğrencilerinin en büyük düşmanıdır. Bilhassa zorluklarla karşılaştıklarında ve artık bunlarla nasıl başa çıkacaklarını bilemediklerinde. Dışarıdan koçluk yapan özel bir öğretmenle desteklenen öğrenciler için bu özel öğretmenler, bir kıymetlendirici değil, öğrencilere süreçlerinde eşlik etmek ve onların eksik kaldığı mevzularda onları eğitmek için destekleyicidirler. Öğrenciler özel öğretmenleriyle yargılanma korkusu olmadan, zorlandıkları mevzular hakkında konuşurken daha rahatlar. Öğretmenler, öğrencilerin güçlü yanlarını ortaya çıkarmada ve eksik kaldıkları noktalarda da gereksinimleri belirlemede kıymetli bir rol oynarlar. Bu nedenle birebir eğitim, öğrencilere süreçte eşlik etmek, itimatlarını yine kazandırmak için kıymetlidir.

2/ Uygun bir eksikleri giderme programı oluşturur

Bilhassa yıl boyunca çalışılan kavramların tekrarlanması kelam konusu olduğunda, nereden başlayacağını bilmek çoklukla zordur. Tüm yılın mevzuları aşılamaz görünebilir. Birebir eğitim hem öğrenilenleri pekiştirmek hem de eksik kalınan noktalara odaklanmak için epey tesirli olur. İmtihanlarda ileriye dönük bakmak, bir aksiyon planının birinci adımıdır. Bunun için öğrencinin kendini inançta hissetmesi gerekir. Planlı bir program, gerilim olmadan kademeli olarak ilerlemelerini sağlar. Birinci evvel neyin öğrenilmesi gerektiğini ve neyin gerekli olduğu gözden geçirilmelidir. Eksik olan hususlar giderilmelidir. Birtakım bahisler ise küçük hatırlatmalarla olması gereken noktaya gelir. Birebir özel eğitim, muvaffakiyet için bir çerçeve oluşturmuş olur.

3/ Örneklerle pratik yaparak kolay öğrenmelerine yardımcı olur

Eksikleri tamamlama periyodu için teoriden pratiğe geçmek temeldir. Pratiğe geçildiği vakit öğrenci daha kolay öğrenir ve imtihanın somut sorularıyla temas kurar. Böylece kendilerini daha kolay gözlemleyebilir ve hazırlayabilirler. Bu usul bir eğitim öğrencilere kendilerini daha inançta hissettirir ve motivasyonlarını geliştirir.

4/ Olabilecek bir sorunun önüne geçmeye yardımcı olur

Eksikleri tamamlama periyodunda öğrenci çözemediği bir sorunla karşı karşıya kalabilir ve kendini başarısız hissedebilir. Bir sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmak vakit kaybı ve motivasyon kaybına neden olabilir. Hatta öğrencilerin okuldan uzaklaşmasına bile sebep olabilir. Bu nedenle birebir çalışacağınız özel öğretmen her öğrencinin gereksinimlerine odaklanır ve derslerinde ilerleme kaydetmesine yardımcı olur.

5/ Özgüven kazanmasına yardımcı olur

Bir spor koçu üzere, bir okul koçu da zihni eğitmek için hazırdır. Emniyetli ve ilgili bir üçüncü şahsa karşı desteklendiğini ve çalışmalarından sorumlu olduğunu hissetmek, öğrencilerin özgüven kazanmalarını sağlar. Özel öğretmeninden her an yardım isteyebileceklerini bilmek onları rahatlatır. Buradaki en kıymetli nokta düzenliliktir. Nizamlı olarak alınan dersler öğrencileri bir sonraki adıma ulaştırır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.