DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Nilespit üniversite kampüsünde

Nilespit üniversite kampüsünde

Nilüfer Belediyesi, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde 4 yeni Nilespit istasyonu kurdu. Uludağ Üniversitesi iş birliği ile oluşturulan Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’nde her gün ilk kullanımda yarım saatin ücretsiz olduğunu söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, öğrencilerden bu çevreci ulaşım aracını kullanmalarını istedi.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 17:24
Nilespit üniversite kampüsünde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nilüfer Belediyesi, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde 4 yeni Nilespit istasyonu kurdu. Uludağ Üniversitesi iş birliği ile oluşturulan Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’nde her gün birinci kullanımda yarım saatin fiyatsız olduğunu söyleyen Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, öğrencilerden bu çevreci ulaşım aracını kullanmalarını istedi.

Nilüfer Belediyesi’nin 2016 yılında hayata geçirdiği Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi Nilespit süratle yayılıyor. Toplumda sağlıklı ömür ile etraf şuurunu oluşturmak ve bisikletin kent içinde alternatif ulaşım aracı olarak kullanımını sağlamak isteyen Nilüfer Belediyesi Nilespit istasyonlarına 4 yeni istasyon daha ekledi ve böylelikle Nilüfer’deki istasyon sayısı 33’e yükselirken, abone sayısı da 33 bin 950’ye çıktı.

Yeni istasyonlar Bursa Uludağ Üniversitesi içinde faaliyete geçirildi. Uludağ Üniversitesi Metro Çıkışı, Mediko Toplumsal Tesisleri Önü, Merkez Kütüphane Otoparkı ve Kredi Yurtlar Kurumu Yurtlar Bölgesi’nde konuşlandırılan 4 istasyon, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde merasimle faaliyete geçirildi.

İstasyonların açılışı Uludağ Üniversitesi’nin Sürdürülebilir Yerleşke Projesi aktiflikleri kapsamında gerçekleştirildi. Bursa Uludağ Üniversitesi Mediko Toplumsal Tesisleri önünde düzenlenen açılış merasimine Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Merasimde konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, etraf dostu bir belediye olarak kentte bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak için uzun yıllardır gayret sarf ettiklerini söz etti. Genç nüfusun ağır olduğu Görükle bölgesinde ve üniversite yerleşkesi içerisinde de NİLESPİT istasyonu bulunmasını uzun vakittir istediklerine değinen Lider Fazilet, “Bu bahis gençlerin de bizden talebiydi. Daha evvel de gündeme gelmişti. Artık üniversite idaresinin de takviyesiyle bu talebi karşılamış olmaktan memnunluk duyuyoruz” dedi,

Hem Etraf Haftası’nda, hem de 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde bu istasyonları gençlerin hizmetine sunmaktan memnunluk duyduklarını belirten Lider Fazilet, “Kampüste küçük kiosklu 4 istasyonda, toplam 36 adet Akıllı Bisiklet Parkı bulunmakta. Cep telefonlarınıza yükleyeceğiniz Nilespit cep telefonu uygulamasıyla abone kartına gerek kalmadan, park üzerindeki QR kodları okutarak buradan bisiklet kiralayabileceksiniz. Gençlerimiz için yerleşke ile kent ortasındaki ulaşımda çevreci bir alternatif olarak bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını diliyorum” dedi.

Lider Fazilet, Nilespit kullanımının her gün birinci kullanımda birinci yarım saatin fiyatsız olduğunu da hatırlattı. 2022 yılını İklim Yılı ilan ettiklerini de hatılatan Lider Fazilet, bisiklet kullanımının karbon emisyonunun azaltılması istikametindeki gayretlere büyük katkı sağlayacağına inandığını da kelamlarına ekledi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da etraf konusunun kainatın sürdürülebilirliği için olmazsa olmaz bir mevzu olduğunu vurgulayarak, “Dünya olarak bu işe değer vermemiz gerekiyor. Bu hafta, farkındalık haftası. En azından 5-10 kişinin zihnine bu dünyayı ve cihanı büyüklerimizin bize emanet ettiğini, bizim de birebir emaneti daha da geliştirerek, en azından örselemeden devraldığınız üzere gelecek jenerasyonlara aktarmamız gerektiği şuurunu aşılamayı hedefliyoruz” dedi.

Etraf Haftası’nda bu hususta farkındalık oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Kılavuz, “Biz bu farkındalık haftasında bu şuuru topyekun gençlerimizin gönlüne yerleştirebilirsek, zihinlerine kazıyabilirsek biz kendimizi bahtiyar addedeceğiz. Bugün tıpkı vakitte Nilüfer Belediyesi’nin NİLESPİT projesinin de açılışını yapıyoruz. Uygulama başladı. Bisiklet kullanan sayısı da her geçen gün katlanarak artıyor. Bu uygulamayı kullananlar güçten ve vakitten tasarruf ederken, spor yapma imkanına da kavuşmuş oluyor” diye konuştu.

Şenlik havasında gerçekleşen merasimde açılışı Lider Fazilet, Rektör Kılavuz ve öğrenciler birlikte yaptı. Açılışın akabinde da üniversite yerleşkesinde klâsik etraf yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz da katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.