DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Muğla, Çilek Üretiminde 16. Sıraya Yükseldi

Muğla, Çilek Üretiminde 16. Sıraya Yükseldi

“Çilek Yemeyen Çocuk Kalmayacak”

ABONE OL
Haziran 1, 2022 10:24
Muğla, Çilek Üretiminde 16. Sıraya Yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Çilek Yemeyen Çocuk Kalmayacak”

Muğla Valiliği Yatırım İzleme Ve Uyum Başkanlığı (YİKOB) takviyeleri ile 2018 yılından beri her yıl büyüyerek devam eden ve Muğla’nın Vali Hanım Çileği olarak bilinen Çilek Projesi sayesinde üretim alanları iki katına çıktı. Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yürüttüğü Çilek Projesi kapsamında 49 üreticiye verilen takviyeyle üretim alanına 147 dekar daha eklendi. Buna nazaran proje başlamadan evvel 2017 yılında üretim alanı 414 da İken TUİK 2021 datalarına nazaran iki katına çıkarak 1010 dekar alana ulaştı ve 3507 ton çilek üretimi yapıldı. 2021 yılı datalarına nazaran çilek üretiminde Muğla 16. Sırada yer alarak kaliteli çilek üretimi ile kısa müddette pazarda yerini aldı.

Türkiye’de 2021 datalarına nazaran yaş meyve ve zerzevat olarak 42 bin ton ihracat yapılarak 46 milyon dolar gelir sağlandı.

Muğla’da çilek girmeyen mesken ve çilek yemeyen çocuğun kalkmaması gayesiyle başlatılan proje ile ilgili ayrıntılı bilgileri aktaran Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Başlatılan proje kapsamında üreticiye çilek fide dayanağının yanında malç, sulama için gerekli sistem, gübre ve ilaç üzere gereçleri dayanağı sağlandı. Vilayetimizde kesimli arazi yapısından ötürü gelir getirici alternatif arayışında olan üretici için çilek güzel bir gelir kaynağı oldu. Projenin tüm etapları boyunca üreticiye projenin yürütücüsü Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik takımları tarafından eğitim dayanağı sağlanarak üretimin her evresi takip edildi” dedi.

Muğla’da 12 Aya Yayılan Çilek Üretimi

Muğla’da çilek üretiminin 12 ay yapılabildiğinin altını çizen Saylak, “Yüksek bölgelerde yetiştiriciliği yapılan çilekler bölgenin birinci don olayından etkilenene kadar açıkta dayanmakta ve yetiştiriciliği yapılabiliyor dedi.

Saylak kelamlarına şöyle devam etti: “Çileğin örtü altına alınan kısmında 12 ay üretim yapma imkânına sahip Muğla’da her dönem iri ve lezzetli çilek bulmanız mümkün. Dönem dışında yetiştirilen eserler de daha yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. İhracatçı firmalar tarafında epeyce ağır talep görürken, turistik bölgelerimizdeki pastane, cafe, restoran ve otel üzere turistik işletmelerden gelen talep azımsanmayacak oranda. Ayrıyeten Muğla geneli çilek üreticileri bir ortaya gelerek kurdukları Muğla Çilek Üreticiler Birliği ile gerek iç gerekse dış piyasa alıcılar karşılarında belirli kaliteyi yakalayan üreticiler birliğini muhatap bulmaları ihracatın önünü açacaktır. Türkiye’de çilek üretim alanlarında son beş yılda yaklaşık 20 artış olurken Muğla’da artış suratı yaklaşık 240’a ulaştı. Üretim alanından elde edilen verimlilik ülkede 61 artarken Muğla’da bu artış 250 oranında oldu.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.