DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Migren, psikiyatrik sorunlara yol açabilir

Migren, psikiyatrik sorunlara yol açabilir

Migrenin doğrudan psikiyatrik kökenli bir ağrı olmadığını kaydeden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Psikiyatrik kökenli olmasa da zamanla psikiyatrik sorunlara yol açabilir.” dedi. Prof. Dr. Erkmen, psikiyatrik ilaçların migren ataklarını azaltabileceğini söyledi.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 21:36
Migren, psikiyatrik sorunlara yol açabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Migrenin direkt psikiyatrik kökenli bir ağrı olmadığını kaydeden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Psikiyatrik kökenli olmasa da vakitle psikiyatrik sıkıntılara yol açabilir.” dedi. Prof. Dr. Erkmen, psikiyatrik ilaçların migren ataklarını azaltabileceğini söyledi.

Haziran ayı Migren ve Baş Ağrısı Farkındalık Ayı olarak anılıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, migren ve baş ağrısı farkındalık ayı hasebiyle yaptığı açıklamada migren ve baş ağrılarına ait değerlendirmede bulundu.

Baş ağrısında hangi doktora başvurulmalı?

Baş ağrısının pek çok nedenle olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Baş ağrısında ayırıcı tanıyı nörolojinin yapması uygun olacaktır. Zira pek çok baş ağrısı nörolojinin sonları içindedir.” dedi.

Baş ağrıları psikiyatrik nedenlerden de kaynaklanabilir

Baş ağrılarının psikiyatrik problemlerden da kaynaklanabileceğini tabir eden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Gerilim tipi baş ağrısı, isminden de anlaşılacağı üzere ruhsal gerginlik sonucu ortaya çıkar. Dissosiyatif bozukluklar da çoklukla baş ağrısı atakları ile başlayabilir. Çabucak her psikiyatrik hastalıkta da orta ara baş ağrısı olabilir.” diye konuştu.

Baş ağrısı TMU ile tedavi edilebilir

Baş ağrılarının tedavisinde kullanılan tekniklere de değinen Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Baş ağrıları ilaçlarla tedavi edilebildiği üzere TMU (Transkraniyel Manyetik Uyarım) sistemi ile de tedavi edilebilir. Kimi başka hastalıklara bağlı baş ağrıları ise öbür hastalığın tedavisi ile ortadan kalkar. Örneğin sinüzite bağlı baş ağrısı varsa bu sinüzit tedavisi ile ortadan kalkabilir.” dedi.

Psikiyatrik ilaçlar da baş ağrısına yol açabilir

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, her türlü psikiyatrik hastalığın tansiyona bağlı olarak baş ağrısı yapabileceğini belirterek bazen psikiyatrik ilaçların da baş ağrısına yol açabileceğini kaydetti.

Migren psikiyatrik kökenli bir ağrı değildir

Migrenin direkt psikiyatrik kökenli bir ağrı olmadığını kaydeden Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Psikiyatrik kökenli olmasa da vakitle psikiyatrik sıkıntılara yol açabilir. Değişik olan psikiyatrik ilaçların migren ataklarını azaltmasıdır. Bunu öteki nedenle tedavi olan hastalar çok düzgün bir formda fark eder.” dedi.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, migren hastalarının şayet tedavilerden faydalanmıyorlarsa psikiyatriye başvurmalarının uygun olacağını söyledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.