DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Mesir Macunu Dağıtımı ve Sakiler Konseriyle Başladı
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Mesir Macunu Dağıtımı ve Sakiler Konseriyle Başladı

Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Mesir Macunu Dağıtımı ve Sakiler Konseriyle Başladı

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen “Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali”nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İstanbul Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı Hasan Turan’ın katılımıyla gerçekleşti.

ABONE OL
Haziran 16, 2022 02:12
Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Mesir Macunu Dağıtımı ve Sakiler Konseriyle Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen “Merkezefendi Klâsik Tıp Festivali”nin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İstanbul Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı Hasan Turan’ın iştirakiyle gerçekleşti. Bakan Varank, Milletvekili Turan ve Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy, Sakiler konserini dinleyeme gelen vatandaşlara mesir macunu dağıttı.

Zeytinburnu Belediyesi’nin 22 yıldır düzenlediği ve klasikleşen Tıp Festivali’nin 23’üncüsü mesir macunu dağıtımı ve Sakiler konseriyle başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı Hasan Turan, Zeytinburnu Belediye Lideri Ömer Arısoy ve Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, Merkezefendi konser alanını dolduran vatandaşlara şenliğin klasikleşen ikramı mesir macunu dağıtımında bulundular.

BAKAN VARANK: “ZEYTİNBURNU’NUN DEĞİŞİMİNİ ANLATMAYA SAYFALAR YETMEZ”

Festivalin açılış merasiminde bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Zeytinburnu Belediyesi tarafından 23’sü düzenlenen Merkezefendi Klasik Tıp Festivali’nin, çağdaş tıbbın başlangıcı diyebileceğimiz klasik tıptan ilham alarak, tıbbın kökenlerine inen, bitki ilminin insan sağlığındaki ehemmiyetini ele alan bir şenlik olduğuna dikkat çekerek, “9 gün boyunca sürecek olan bu şenliğin, klâsik tıpta bitki ile tedavi metotlarını anlatan seminer, atölye, söyleşi üzere değerli aktiflikleri olacak. Tıpkı vakitte şenlik boyunca düzenlenecek konserler ile eğleneceğiz. Ben tüm İstanbulluları bu şenliğe katılmaya, hem öğrenip hem eğlenmeye davet ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Gönül Belediyeciliği’ yaklaşımına atıfta bulunarak, Zeytinburnu Belediyesi’nin buna en somut örneği oluşturduğuna değinen Bakan Varank, “Zeytinburnu Belediyesi ‘Gönül Belediyeciliği’nin en uygun örneklerinden bir adedidir. Yapılan işlerle bunu çok uygun gözlemleyebiliyoruz. Biz bu ilçenin nerelerden nereye geldiğini çok düzgün biliyoruz. Anlatmaya kalksak saymakla bitmez. İşte burada, yanında bulunduğumuz Millet Kıraathanesi Türkiye’ye örnek olmuş bir çalışmadır. Bu Millet Kıraathanesi Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’de başlattığı Millet Kıraathaneleri projesinin birincisini oluşturuyor. Bu hizmet Türkiye’ye buradan yayıldı. Zeytinburnu’nda Türkiye’nin en büyük ve en çağdaş buz pistlerinden bir tanesi var, Zeytinburnu Millet Bahçesi tüm Türkiye’ye örnek olabilecek bir Millet Bahçesi, keza Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Türkiye’de örneği güç bulunacak bir yer. Belediyemizin bu vizyonunun sizlerin yetkisiyle uzun periyot devam etmesini temenni ediyorum.” diye konuştu.

BAŞKAN ARISOY: “TÜRKİYE’DE JENERASYONU TÜKENEN BİTKİLERİ YETİŞTİRDİK”

Bundan 23 yıl evvel, bitkilerin lisanından anlayan ve insanlara şifa veren ulu gönüllü̈ insan Merkez Efendi’den ilham alarak bu şenliğin temellerini attıklarını kaydeden Zeytinburnu Belediye Lideri Arısoy, tıbbi bitkiler konusunda bir şuur oluşmasına katkıda bulunmak üzere 2003 yılında şenlik alanına yakın bölgede Türkiye’nin birinci tıbbi bitki bahçesinin temelini attıklarını, 2005 yılında hizmete giren bahçede bugün 700’ü aşkın bitki cinsinin yetiştiğini belirtti.

“Bazı bitki tipleri Türkiye’ye Tıbbi Bitkiler Bahçe’mizden yayıldı. Bugüne kadar yüzlerce öğrenci burada staj yaptı, istekli bahçıvanlar eğitim gördü. Tezlere, öğrenci projelerine dayanak verildi. Sıhhat Etraf Okulu ismi altında yürütülen kurs, seminer ve atölyelerden yüzlerce kişi faydalandı.” diyen Lider Arısoy konuşmasına şöyle devam etti: “İlk Osmanlıca tıp yazmaları günümüz lisanına çevrilerek yayınlandı. Kitaplar, mecmualar çıkarıldı. Birtakım üniversitelerin öğrencilerine protokol çerçevesinde eğitim verildi. Yurdun farklı yerlerinde misal projelerin hayata geçirilmesi için pek çok kuruma danışmanlık, proje ve malzeme dayanağı sağlandı. Tıbbi bitkilerin gündemimize yerleşmesinde ve fitoterapinin sıhhat sistemimizin bir modülü haline gelmesinde Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi büyük rol oynadı. Önümüzdeki yıllar da inşallah tıpkı ciddiyetle tıbbi bitkiler ve klâsik tıp konusundaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Merkezefendi Klasik Tıp Şenliği 22 yılda klâsik tıpla ilgili stantlara, çok sayıda seminer ve atölye çalışmasına, çocuk programlarına, Bitkilerle Tedavi Sempozyumuna, Sıhhat Tarihi ve Müzeciliği Sempozyumlarına, bitkisel eser fuarlarına mesken sahipliği yaptı. Pandemi periyodunda dahi -online biçiminde bile olsa- şenliğimizi sürdürdük.”

FESTİVAL AKTİFLİKLERİ 9 GÜN BOYUNCA DEVAM EDECEK

23. Merkezefendi Klasik Tıp Şenliği önümüzdeki 9 gün boyunca her akşam farklı bir aktiflikle Zeytinburnulularla buluşacak. Şenlik; Klasik Yemek Müsabakası, Merkez Efendi’yi Anma Gecesi, Yenikapı Mevlevihanesi’nde Mevlevi Mukabelesi, Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde her gün yapılacak, atölye, seminer ve çocuk aktiflikleri, 15 Temmuz Meydanı ve Merkezefendi’de düzenlenecek konserlere mesken sahipliği yapacak. Merkezefendi konserlerinde Sakiler, Rumeli Orhan & Kemal, Cengiz Özkan, Ekin Uzunlar sahne alırken, 15 Temmuz Meydanı’nda ise Murat Dalkılıç, Buray ve Eypio Zeytinburnululara müzik ziyafeti sunacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.