DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Lojistik sektörünün devleri İzmir’de buluşacak

Lojistik sektörünün devleri İzmir’de buluşacak

Başkan Soyer ilk kez yapılacak Logistech Fuarı’nı tanıttı

ABONE OL
Haziran 27, 2022 06:00
Lojistik sektörünün devleri İzmir’de buluşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Başkan Soyer birinci kere yapılacak Logistech Fuarı’nı tanıttı
Dünya fuarcılığında kelam sahibi olma yolunda ilerleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, global büyüklüğü 5,5 trilyon doları aşan lojistik bölümünün değerli temsilcilerini sonbaharda Fuar İzmir’de buluşturacak. İZFAŞ tarafından birinci kere yapılacak Logistech-Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, fuarın İzmir’in lojistik dalındaki pozisyonunu güçlendirme ve refahını büyütmeye yönelik bir adım olduğunu söyledi.
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’i dünya fuarcılığında ön plana çıkarma gayesi doğrultusunda çalışan İZFAŞ, kente yeni fuarlar kazandırmaya devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde İZFAŞ tarafından 29 Eylül-1 Ekim 2022 tarihlerinde yapılacak Logistech–Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı bölüm temsilcilerine tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Lider Tunç Soyer ile İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Lideri Yusuf Öztürk, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, İZDENİZ İdare Şurası Lideri Hakan Erşen, İZDENİZ Genel Müdürü Ümit Yılmaz, lojistik bölümü profesyonelleri ve bürokratlar katıldı.
Soyer: “En süratli gelişen dallardan biri”
Başkan Soyer, “Lojistik dünyanın en süratli gelişen bölümlerinden biri. Bu nedenle doğal bir lojistik coğrafyası olan İzmir’in bu daldan aldığı hissesi büyütmek en temel önceliğimiz. İzmir, tarih boyunca bir kalp fonksiyonu görerek Avrupa ve Asya ortasındaki kültürel ve ekonomik münasebetleri büyütmüş. Limanı ve Körfez’den başlayarak tüm Ege ve Batı Anadolu’ya uzanan geniş hinterlandı ile Akdeniz’in en büyük ticaret merkezlerinden biri olmuş. 4,5 milyon nüfusu, dünyanın değerli noktalarına direkt uçuşlarla en çok üç saatlik ulaşım aralıkta olması ve çok sayıda limanıyla İzmir bugün de lojistik dalı için kıymetini koruyor” dedi.
“İzmir’in pozisyonunu güçlendirecek”
Çin’in öncülüğünde yürütülen “Bir Jenerasyon Bir Yol Projesi” ve başka global gelişmelerin bu heyecanın rasyonel temellerini oluşturduğunu belirten Lider Soyer kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kemalpaşa’da kurulacak lojistik merkezi, Ege Bölgesi ve limanımız ortasında çok kıymetli bir ikmal noktası olarak fonksiyon görecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu merkezi daha da fonksiyonlu hale getirmek için raylı sistem de dahil olmak üzere yaklaşım yolları üzerinde önemli bir titizlikle çalışıyor. Bu nedenlerle, İzmir ve lojistik kesimi ortasındaki münasebete çok büyük paha veriyoruz. Logistech – Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı, elbet ki İzmir’in refahını büyütme gayemize gerçek atılmış çok değerli bir adım. Fuarımız, ulusal ve milletlerarası lojistik dalını bir ortaya getirerek İzmir’in bu mevzudaki pozisyonunu daha da güçlendirecek.”
Sektörün tüm paydaşları Fuar İzmir’de buluşacak
Lojistik bölümünün global büyüklüğünün 2021 yılı sonunda 5,5 trilyon doları aştığı görülüyor. 2026 yılına kadar pazarda oluşacak büyümenin yaklaşık pahasının ise 16,5 milyar dolara ulaşacağı kestirim ediliyor. Bu süratli gelişimiyle birlikte lojistik kesimi İzmir açısından başka bir kıymet taşıyor. Logistech’in ana temasını İzmir’in Akdeniz çanağında bir ticaret ve lojistik merkezi haline gelmesi, milletlerarası bir liman kenti olması, bu sayede deniz ve kara yoluyla ticaret yapan bölümlerin geliştirilmesi ve bu sayede istihdamın desteklenmesi üzere amaçlar oluşturuyor. Fuara kara, deniz, hava ve demir yolu lojistik firmalarının yanı sıra, depolama, prefabrik üretim, soğuk zincir, bilgi teknolojileri ve otomasyon, e-ticaret servis sağlayıcıları, akaryakıt, taşıma araçları, yük taşıma ekipmanları, banka, sigorta, gümrükleme alanında faaliyet gösteren firmalar, liman işletmecileri, bölümdeki sivil toplum kuruluşları ve sektörel yayıncı kuruluşların katılması bekleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.