DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Kursk NGS’nin 3’üncü Ünitesi, Kobalt-60 İşletimine Başladı

Kursk NGS’nin 3’üncü Ünitesi, Kobalt-60 İşletimine Başladı

Kobalt-60 (60-Co) işletimi için başlangıç materyali içeren ilk ikincil kobalt emici çubuk (SCAR), Rusya’da bulunan ve Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un inşa ettiği Kursk Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü güç ünitesine yüklendi. Reaktöre toplamda 27 SCAR’ın yüklenmesi planlanıyor.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 15:48
Kursk NGS’nin 3’üncü Ünitesi, Kobalt-60 İşletimine Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kobalt-60 (60-Co) işletimi için başlangıç malzemesi içeren birinci ikincil kobalt emici çubuk (SCAR), Rusya’da bulunan ve Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’un inşa ettiği Kursk Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü güç ünitesine yüklendi. Reaktöre toplamda 27 SCAR’ın yüklenmesi planlanıyor.

Ek olarak kobalt emicilerin yüklenmesi süreci, standart bor karbür emicilerin yüklenmesinden farklılık göstermiyor. Her kobalt emici, 1152 doğal kobalt-59 tableti içeriyor. Bir reaktörde 5 yıllık ışınlamanın akabinde kobalt-59, yeni bir izotopa yani 60-Co’ya dönüştürülüyor.

Yükleme, reaktörün nötron-fiziksel özelliklerinin daima izlenmesi ile gerçekleştiriliyor.

Kursk NGS Yöneticisi Vyacheslav Fedyukin mevzuya ait açıklamasında şu sözleri kullandı: “Kobalt-60 izotopunu kapsayan yeni eserlerin geliştirilmesine ait çalışmalar, Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu Rosatom’un izotop stratejisinin modülü olan Rosenergoatom’un ‘Yüksek Güçlü Kanal-Tipi Reaktörlerde (RBMK) 60-Co üretimi düzenlenmesi’ projesi ve ‘Nükleer tıp ve teknoloji eser yelpazesinin geliştirilmesi’ sanayi programının bir kısmı olarak yürütülmektedir. Tıpta, tarımda ve birçok sanayide kullanılan radyasyon kaynaklarını üretmek hedefiyle kanal tipi güç reaktörlerinin eşsiz marifetini güç üretimi ile birlikte kullanıyoruz.”

Radyasyon Teknoloji Departmanı Lideri Nikolay Kushkovoy, bahisle ilgili olarak, “2018’de birinci kobalt emiciyi Kursk Nükleer Santrali’nin 4’üncü Ünitesine yükledik. 2018’den bu yana, Kursk santrali takımı çok fazla tecrübe kazandı, çalışmanın güvenliğini ve güvenilirliğini doğruladı. Proje son derece olumlu olduğunu kanıtladı. Kobalt-60, Rusya ve dünya pazarlarında daima olarak yüksek bir ticari talebe sahip. Kursk NGS’nin 3’üncü Ünitesi’nde işlenmesi planlanan Kobalt-60’ın ticaret hacmi, güç ünitesinin tüm işletim müddetini kapsayacak halde mukavelelerle belirlenmiş bulunuyor. Işınlanmış Kobalt-60’ın 5 yıl içinde boşaltılmasına ve taşınmasına hazırlanmak için daha yapılacak çok iş var” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.