DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Koçtaş’tan Büyüme Atağı

Koçtaş’tan Büyüme Atağı

Ev geliştirme perakendeciliğinin lideri Koçtaş, perakende sektöründe çeyrek asrı geride bırakırken her kanaldan büyüme yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.

ABONE OL
Haziran 4, 2022 13:12
Koçtaş’tan Büyüme Atağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mesken geliştirme perakendeciliğinin başkanı Koçtaş, perakende dalında çeyrek asrı geride bırakırken her kanaldan büyüme seyahatine sürat kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl konut geliştirme dalında en çok mağazası bulunan şirket pozisyonuna da yükselen Koçtaş, Türkiye’de mağaza yaygınlığını artırırken dijital kanallarıyla da eser ve hizmetlerini tüm ülkede tüketicilerle buluşturuyor. Koçtaş’ın son yıllarda büyük bir ivme kazanan büyüme seyahatiyle ilgili açıklama yapan Koçtaş Genel Müdürü İhtilal Kılıçoğlu: “2021 yılı da pandemi tesirlerinin ve belirsizliğin devam ettiği bir yıl oldu. Olumsuz şartlara karşın 2021 yılında yüzde 57 oranında bir büyüme sağladık. Taşınabilir, web ve kiosktan oluşan dijital kanallarımızda ise evvelki yıla nazaran yüzde 66 büyüyerek toplam satışlarımız içindeki hissesini yüzde 11.8’e çıkardık. 2022 yılı sonunda ise yüzde 88 büyüme ile bu sayısı yüzde 13.4’e çıkarmayı hedefliyoruz. Mağaza ayağında ise 2022 yılını toplamda 366 adet mağaza ile tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Mesken geliştirme perakendeciliğinin önderi olan ve dalda sağlam adımlarla ilerleyen Koçtaş, son yıllarda yakaladığı büyüme ivmesini kesintisiz sürdürüyor. Perakende bölümünde çeyrek asırlık bir şirket olan Koçtaş son yıllarda sürat verdiği mağaza açılışlarıyla Türkiye’de 48 vilayette müşterileriyle buluşurken dijital kanallarıyla birlikte milyonlarca şahsa Koçtaş kalite ve teminatını ulaştırıyor.

Koçtaş perakendecilikte 26 yılı geride bırakırken, müşteri ve çalışan tecrübesine, teknolojiye daima yatırım yapmayı, istihdam ve ülke iktisadına katkı sağlamayı, tedarikçileriyle birlikte kesimi geliştirip pazar hissesini güçlendirmeyi sürdürüyor. Şirket içerisinde son derece kıymet verilen ve çok kıymetli yatırım alanlarından biri olan çoklu kanal yapılanmasıyla hem mağazaları hem de dijital kanallarıyla süratle büyüyen Koçtaş, Fix mağazaları ile yayılımını sürdürürken müşterilerinin taleplerini kıymetlendirerek büyük Koçtaş mağazası açılışlarına da devam ediyor. Bu sene Gaziantep, Balıkesir ve Isparta’da büyük mağazalarının açılışını gerçekleştiren Koçtaş, bugün 231 Koçtaş Fix, 45 de büyük formatlı olmak üzere toplam 276 mağazasıyla 48 vilayette hizmet veriyor.

“2023 amacımız 550 mağaza ve 7 bin istihdam”

Koçtaş Genel Müdürü İhtilal Kılıçoğlu, 2022 yılı içerisinde 4 adet büyük formatlı ve 120 adet Koçtaş Fix olmak üzere 124 yeni mağaza açarak 2022 yılını toplamda 366 adet mağaza ile tamamlamayı hedeflediklerini belirterek “2023 yıl sonu gayemiz ise toplamda 550 mağazaya ulaşmak” dedi. Hem dijital kanallar hem de yaygınlaşan mağaza ağıyla çok daha kolay ulaşılabilir olurken, istihdama ve ülke iktisadına, yerli tedarikçilerin gelişimine de katkı sağlamayı sürdürdüklerini söz eden Kılıçoğlu, açılacak mağaza sayısına paralel olarak çalışan sayısının da 2023 yılı sonunda 7 bine ulaşmasını planladıklarını belirtti.

“Büyüme yolunda yatırımlarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz”

Konut geliştirme perakendeciliği dalında en çok mağazası bulunan, yerli ve yabancı çok sayıda markanın yüz binlerce eserini uygun fiyat ve kolay ödeme avantajıyla müşterilerine sunan Koçtaş’ın büyümeye odaklandığını belirten Kılıçoğlu şöyle konuştu: “2021 yılı da pandemi tesirlerinin ve belirsizliğin devam ettiği bir yıl oldu. Olumsuz şartlara karşın 2021 yılında yüzde 57 oranında bir büyüme sağladık. Son yıllardaki e-ticaret ve online alışveriş rüzgarından biz de faydalandık, taşınabilir, web ve kiosktan oluşan dijital kanallarımızda evvelki yıla nazaran yüzde 66 büyüyerek toplam satışlarımız içindeki hissesini yüzde 11.8’e çıkardık. 2022 yılı sonunda ise yüzde 88 büyüme ile bu sayısı yüzde 13.4’e çıkarmayı hedefliyoruz. Pandemi öncesi periyoda nazaran dijital satışlarımızda kiosk dahil yüzde 220 oranında bir artış sağladık. E-ticaret satışlarımız geçen yıla oranla da birinci 3 ayda yüzde 134 arttı. 2023 yılı gayemiz ise bu hissesi yüzde 17’ye yükseltmek. Hem mağazalarımız hem de dijital platformlarımızla yakaladığımız bu ivmeyi artırarak sürdürecek ve büyüme yolunda yatırımlarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz. 2022 yılı yatırım fiyatımızı geçen yıla oranla iki kat artırdık.”

“Koçtaş Basic ile yıl sonunda 250 esere ulaşacağız”

Tüketicilerin fiyat- performans odaklı alışveriş beklentilerini karşılama emeliyle hayata geçirdikleri özel markalı eserleri Koçtaş Basic’e de değinen Kılıçoğlu: “Özellikle pandemi süreci ile birlikte tüketiciler daha çok fiyat/performans odaklı bir yaklaşımla alışverişe yöneliyor. Özel markalı (private label) eserlere olan bu yönelim, tercihten fazla bir mecburilik. Önümüzdeki süreçte bu eserlerin hissesinin artacağını gözlemliyoruz. Biz de Koçtaş olarak geçtiğimiz yıl özel markalı eserlerimizi hayata geçirmeye başladık ve bu alanda da büyümemizi sürdürüyoruz. 2021 yılı başında 6 kategoride 45 eserle başlayan seyahatimizde bugün 11 kategoride 197 esere ulaşmış durumdayız. Yıl sonuna kadar 200 yeni eseri daha raflarda müşterilerimizle buluşturarak Koçtaş Basic markalı eser sayımızı 400’ye çıkaracağız” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.