DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Kilo Vermeyi Yavaşlatan 10 Önemli Neden

Kilo Vermeyi Yavaşlatan 10 Önemli Neden

‘Diyet yapıyorum ama bir türlü kilo veremiyorum’ diyorsanız…

ABONE OL
Haziran 2, 2022 09:36
Kilo Vermeyi Yavaşlatan 10 Önemli Neden
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Diyet yapıyorum lakin bir türlü kilo veremiyorum’ diyorsanız…

Yediğiniz her şeye dikkat etmenize karşın kilo vermekte zahmet mü çekiyorsunuz? Daima yaptığınız diyetler artık bir işe yaramıyor mu? Süratle kilo vermek için çok antrenman yapıyor, lakin bir türlü istediğiniz kiloya ulaşamıyor musunuz? Cevabınız ‘evet’ ise tartı ibresinin bir türlü düşmemesinin nedeni, kusurlu birtakım alışkanlıklarınızdan ve beslenme üslubunuzdan kaynaklanıyor olabilir!

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz, ülkü ve sağlıklı bir kilo verme programında haftalık yük kaybının ortalama 1 – 1,5 kilo ortasında olduğunu belirterek, “Ancak bazen diyet yapılmasına karşın kilo kaybı bir türlü gerçekleşmiyor. Şayet insülin direnci, hipotiroidi ve Cushing sendromu üzere kimi hastalıklar yoksa, kilo vermekte zahmet yaşanması yanılgılı birtakım alışkanlıklar ve yeniden yanlışlı beslenme şeklinden kaynaklanabiliyor. Sağlıklı kilo kaybı lakin gerçek bir beslenme programının yanı sıra gerçek yapılan fizikî aktivite ile gerçekleşebiliyor. Diyette var olan içeriklerin mümkün olduğunca dışına çıkılmaması, beslenme istikrarını bozacak halde olan yönelimlerin önüne geçilmesi, duygusal yahut gerilime bağlı yeme ataklarının gerekirse profesyonel bir takviyeyle çözümlenmesi, uzun vadede kalıcı beslenme alışkanlığı kazanmak ismine önemlidir” diyor. Pekala, hangi yanlışlarımız kilo vermeyi yavaşlatabiliyor? Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz,diyet yapmanıza karşın kilo vermekte zahmet çekmenizin 10 nedenini anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu!

Nedeni: ‘Diyet’ sözünü yanlış anlıyorsanız

Kilo vermekte zahmet çekmenizin nedeni, ‘diyet’ sözünü yanlış anlıyor olmanızdan kaynaklanabiliyor. “Kendinizi aç bırakarak diyet yaptığınızı sanıyor olabilirsiniz. Tartıda zayıfladığınızı görmek için 24 saat aç kalmanız kâfi. Fakat bu gerçek bir kilo kaybı değildir” ikazında bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Çünkü bu sistemle beden su kaybına uğrar ve kaslar küçülür, ancak yağlar erimez. Bu basamakta organizma kendisi için gerekli olan enerjiyi yakalamak için kasları güce dönüştürür. İşte bu nedenle gün boyunca yemek yemeyen kişi ‘Hiçbir şey yemiyorum, ancak tekrar de kilo veremiyorum’ diye düşünmeye başlar. Bu yanılgının önüne geçmek için sizin gereksiniminize nazaran hesaplanmış, ömür üslubunuza uygun, sürdürebileceğiniz kâfi ve istikrarlı bir beslenme programı uygulamanız en gerçek karar olacaktır”

Nedeni: Tüm gün masa başında yahut koltukta oturuyorsanız

Tüm gün hareketsiz bir halde oturduğunuzda bedeniniz kaloriyi yakmakta zorlanır. Bu durumda muhtemelen yaktığınız kalori aldığınız kaloriden daha az olacaktır. Sağlıklı bir formda kilo vermek için bedeninize uygun antrenman ise olmazsa olmazlardandır. İdman tertipli olarak yapıldığında ülkü beden yükünü muhafaza, sağlam olma ve esneklik sağlama üzere birçok bahiste faydalı olabiliyor. Unutmayın, gün sonunda, kilonuzun yüzde 70’i diyetle, yüzde 30’u ise antrenmanla azalıyor.

Nedeni: Yemek dışında öteki her şeyle ilgileniyorsanız

Arkadaşlarınızla sohbet ederken tabağınızı bitirmeye mi çalışıyorsunuz? Yahut elinizde tabağınız sinema mi izliyorsunuz? Özetle, yemek dışında öteki her şeyle ilgileniyorsanız, kilo vermekte zahmet çekmenizin sorumlusu, ‘yemeklerinize odaklanmamak’ olabilir! Yavaşlamayı, dikkatinizi dağıtmadan yemek yemeyi, bedeninizin ne vakit doyduğunu beyninize söyleyen doğal sinyalleri dinlerken her lokmanın tadını çıkarmayı içeren ‘sezgisel yeme’ tekniği, en sağlıklı kilo verme araçlarından biridir. Yapılan çok sayıda çalışma, sezgisel yemenin kilo kaybına katkı sağlayabileceğini ve tıkanırcasına yeme sıklığını azaltabileceğini ortaya koyuyor. Yemeğinizi ekran karşısında olmayan bir masada yavaş ve uygunca çiğneyerek, renk, koku, tat ile dokuların farkına varmaya çalışarak tükettiğinizde, doyduğunuzu anladığınız an yemek yemeği bıraktığınızda ‘sezgisel yeme’ davranışının büyük çoğunluğunu gerçekleştiriyor ve kilonuzun azalmasına katkı sağlamış oluyorsunuz.

Nedeni: Su içmeyi unutuyorsanız

Beden susuz kaldığında yahut başka bir deyişle içilen su ölçüsü kâfi gelmediğinde sindirim enzimlerinin ve bağırsakların çalışma temposu yavaşlıyor. Yavaşlayan sindirim sistemi de kalori yakımının azalmasına, yağ yakımının yavaşlamasına ve bunların sonucunda kilo artışına yahut kilo verememeye neden olabiliyor. Bilimsel kuruluşların genel kılavuz unsurlarına nazaran; sağlıklı bir yetişkinin kilo başına her gün yaklaşık 35 ml su içmesi gerekiyor. Örneğin, 50 kilogram yükündeki bir kişinin günde en az 1,7 litre su içmesi büyük ehemmiyet taşıyor.

Nedeni: Çok uzun müddettir diyet yapıyorsanız

Çok uzun müddet ‘diyet’ yapıyor olmak da kilo vermenizi önleyebiliyor. Aylardır kilo veriyorsanız tahminen de artık bir direnç noktasına ulaşmış olabilirsiniz. Bu durumda diyet yapmaya biraz orta vermeniz gerekiyor olabilir. Bu plato devirlerinde günde birkaç yüz kalori artırmayı, daha fazla uyumayı, güçlenmek ve daha fazla kas kazanmak maksadıyla tartı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Orta verdiğiniz periyotta, tekrar kilo vermeye başlamadan evvel beden yağ düzeyinizi 1-2 ay boyunca muhafazayı hedefleyin.

Nedeni: Büyük porsiyonları tercih ediyorsanız

Çok ölçüde kalori alımını, münasebetiyle kilonuzu porsiyon ayarlamasıyla denetim altında tutabilirsiniz. Dışarda sipariş verdiğiniz yemeklerin porsiyonları genelde sağlıklı önerilen ölçüden fazla oluyor. Örneğin, bir restoranda sipariş ettiğiniz biftek (250 gram) üç porsiyon et içerebiliyor. Üstelik birçok vakit patates kızartması ya da makarnayla servis ediliyor ki bu da alınan kaloriyi bariz bir biçimde artırıyor. Porsiyonlarınızı denetim altında tutmak için yemeğinizin hepsini bitirmeye uğraşmayın. Yemeğinizi, çatalınızı ortada sırada bırakarak yavaş yavaş yemeye ihtimam gösterin. Yemeğinizin yanında gelen patatesi ya da bunun üzere yüksek karbonhidratlı ve yağlı seçenekleri salata alternatifleriyle değiştirin.

Nedeni: Yeteri kadar uyumuyorsanız

Uyku düzensizliği nedeniyle iştahı, hasebiyle besin alımını arttıran grelin hormonunun bedendeki düzeyi yükselirken, tam zıddı tesire sahip olan leptin hormonu ise baskılanıyor. Bunların sonucunda da şişmanlama riski artıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz, “Kilo verememenize neden olan uyku mahzurunu ortadan kaldırmak için yumurta, balık, kavrulmamış ve tuzsuz kuruyemişler tüketin. Bu besinler, uykuya dalmanızı kolaylaştırıyor ve daha uzun müddet uykuda kalmanıza yardımcı olduğu bilinen melatonin hormonunun en yüksek kaynaklarını oluşturuyor” bilgisini veriyor.

Nedeni: Çok fazla antrenman yapıyorsanız

Araştırmalara nazaran; çok fazla fizikî aktivite yapıldığında beden kalori yakımını durdurarak reaksiyon gösteriyor. Bu nedenle çok antrenman yapan şahıslarda kısa vadede kilo verilse de orta ve uzun vadede zayıflama kelam konusu olmuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz,dolayısıyla tek başına çok spor programının kilo vermede kâfi olmadığını ve sıhhati da olumsuz etkilediğini belirterek, “Kilo vermek için spor ile birlikte kesinlikle diyet yapılmalı. En tesirli spor olması nedeniyle de kilo vermek için sistemli yürümeye itina gösterilmeli. Yürüyüş düşük sikletli ve uzun soluklu bir spor olması sayesinde bedende gerilime sebep olmadan yağ yakımını hızlandırıyor. Günde en az 45 dakika yürüyerek hem kilo vermeyi hızlandırabilir hem de sağlıklı bir yaşama adım atmış olursunuz” diyor.

Nedeni: Yatma saatine çok yakın yemek yiyorsanız

Gece geç saatlerde yemek, beden ısınızı, kan şekerinizi ve insülin düzeylerinizi yükselterek yediklerinizin depolanmasına ve kilo verememenize yol açabiliyor. Bu nedenle yemeğinizi yatmadan en az 3 saat evvel bitirmeye çalışın. Akşam yemeğinden sonra atıştırma konusunda dikkatli olun, çünkü televizyon seyrederken yahut bilgisayar kullanırken fark etmeden fazla kalori alırsınız.

Nedeni: Gerilimli durumlar içerisindeyseniz

Gerilim, adrenal bezler ile kana glikoz salınımı buyruğunu veren ve beynin güç için glikoz kullanımını artıran kortizol ismi verilen diğer bir hormon salgılıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu Oğuz, bu hormonların gerilim geçene kadar olağan düzeyine dönmediğine dikkat çekerek, “Stres geçmezse, hudut sistemi sonunda iltihaplanmaya ve hücrelere ziyan verebilecek fizikî tepkileri tetiklemeye devam ediyor. Bu problemleri azaltmak ve yönetmek için kafein, rafine karbonhidrat ile şarküteri eserlerinin tüketimini azaltırken, meditasyon ve antrenmana de vakit ayırmalısınız.” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.