DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç İKÇÜ’de

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç İKÇÜ’de

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) ve İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği Başkanı Şeref Malkoç, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ)senato üyeleriyle bir araya geldi.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 21:48
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç İKÇÜ’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) ve İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği Lideri Erdem Malkoç, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ)senato üyeleriyle bir ortaya geldi.

Rektör Prof.Dr. Saffet Köse’nin konut sahipliğinde VIP Salonda yapılan toplantıya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Genel Sekreter Nurettin Memur, dekanlar, enstitü müdürleri ile senato üyeleri katıldı.

Akademisyen Sayımız 200 Bine Yaklaşıyor

Kamu Başdenetçisi Erdem Malkoç, İKÇÜ ziyaretinden duyduğu memnunluğu paylaşarak; Türkiye’de her alanda yaşanan gelişmelerden en barizinin eğitim ve yükseköğretim alanlarında yaşandığını aktardı. Kamu Başdenetçisi Malkoç, “Üniversitelerimizin sayısının, niteliklerinin, kalitelerinin artması son derece kıymetlidir. Benim üniversitede okuduğum vakitte 150 bin üniversite öğrencisi vardı. Bugün akademisyen sayımız 200 bine yaklaşıyor. Bu umut verici, heyecan verici. Gerek YÖK, gerek üniversiteler, gerekse de Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan insan kaynakları ofisinin kurduğu bağlantı, yayınların takibi, yakın iş birlikleri, gelişmeyi sağlamak, verimliliği arttırmak ismine kıymetli mekanizmalardır” diye konuştu.

Ombudsmanlık Topluluklarını Yaygınlaştırmaya Çalışıyoruz

Yeni kurulan bir kurum olan Kamu Denetçiliği Kurumunun insan haklarının uygulanması ve gelişmesini temin ettiğini tabir eden Kamu Başdenetçisi Malkoç, yönetimin hareket ve süreçlerini, vatandaşın müracaatı üzerine denetlediğini kaydetti. Malkoç, “Üniversitelerde ombudsmanlık toplulukları kurarak ve öğrencilerle, hocalarımızla diyalog kurarak hem Türkiye’de hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz hem de hukukun üstünlüğünü, hukukun hakemliğini, hukuk devleti prensibini daha da pekiştirmeye çalışıyoruz. Ardahan’dan Muğla’ya yaklaşık 150’ye yakın üniversitede programlar yaptık. 140’a yakın Ombudsman Öğrenci Topluluğu faaliyetlerde bulunuyor” diye konuştu.

Avrupa’nın Birçok Ülkesinden Daha Uygun Durumdayız

Adaletin temin edilmesinin toplumları canlı tutan en değerli öge olduğunu söyleyen Kamu Başdenetçisi Erdem Malkoç, devletle vatandaş ortasında hakem olan Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işleyişinin 2010 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte anayasaya eklendiğini tabir etti. Malkoç, “2010 yılında anayasa mahkemesine ferdî müracaat hakkı da konuldu. Bu mahkemeye kişisel müracaatın yapılmasının ne kadar değerli olduğunu alınan kararlardan görüyoruz. Ayrıyeten Şahsî Bilgileri Müdafaa Kurumu, Kamu Vazifelileri Etik Konseyi, Valilik ve Kaymakamlıklardaki Açık Kapı Uygulamaları ve en yaygın olarak bilineni T.C Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi (CİMER) vatandaşlarımızın aldığı hizmetlerde eksiklikler, badirelerini paylaşabildiği kurumlar. Bu kurumlarda çalışanlarımız takdire şayandır. Kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Yasalar, anayasa açısından, uygulamalar açısından değerlendirildiğinde Avrupa’nın birçok ülkesinden daha yeterli durumdayız” dedi.

Hak Arama Kültürünün Oluşması Lazım

Vatandaşa yönelik birçok kurum ve uygulamanın mevcut olmasına rağmen bu hakların gereğince kullanılmamasının bir eksiklik olduğunu kaydeden Kamu Başdenetçisi Malkoç “Vatandaşlarımız yasal ve anayasal haklarını kullanmalılar. Bu bir hak ve hava üzere su üzere besin üzere temel gereksinimler ortasında. Adaleti, yazılı olarak talep etmeyince kurumların bundan haberi olmayabiliyor. Hak arama kültürünün oluşması için daha çok uğraşımızın olması gerekiyor” formunda konuştu.

Güç Odaklı Anlayıştan Merhamet ve Adalet Temelli Bir Anlayışa…

İKÇÜ’ye ziyaretleri münasebetiyle Kamu Başdenetçisi Onur Malkoç’a teşekkürlerini sunan Rektör Prof.Dr. Saffet Köse, ülkemizin son yıllarda her alanda attığı kıymetli adımlara dikkat çekerek; Kamu Denetçiliği Kurumu’nun hayata geçirilmesinin kıymetli bir örnek teşkil ettiğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Köse, “ İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını ortaya koyan uygulamaların, halkı devlet ya da devletin sistemleri içindeki kurumlar karşısında daha güçlü, daha bedelli hale getirdiğine şahit oluyoruz. Güç odaklı anlayıştan merhamet ve adalet temelli bir anlayışa dönüşen işleyişin hiç kuşkusuz en kıymetli uygulaması Kamu Denetçiliği Kurumu’nun hayata geçirilmesidir. Kamunun kendi işleyişi içinde ortaya çıkacak sıkıntıları hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde çözme gayesine yönelik olarak oluşturulan bu kurumun vatandaş inancına de mazhar olduğunu görüyoruz. Nispeten kısa bir geçmişe sahip olmasına karşın Kamu Denetçiliği Kurumu’nun adalet ve hakkaniyete yönelik teşebbüsleri ile sonuç aldığı pek çok olaya şahit olmaktayız. Senatomuzun siz bedelli üyeleri ile Sayın Ombudsmanımızı bir ortaya getirmek suretiyle bir cins istişare toplantısına konut sahipliği yapmaktanmutluluk duyuyorum” dedi.

İKÇÜ Ombudsmanlık Topluluğu Açılacak

Senato üyelerinden gelen soruları yanıtlayan Kamu Başdenetçisi Gurur Malkoç, bu yıl birinci öğrencisini alacak Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerem Batır ile yaptığı görüş alışverişi sonucunda İKÇÜ’de de Ombudsman Öğrenci Topluluğu’nun açılması kararlaştırıldı. Toplantının akabinde Rektör Prof.Dr. Saffet Köse’yi makamında ziyaret eden Kamu Başdenetçisi Gurur Malkoç, İzmir programına devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.