DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İzmir’de bisiklet hayatın her alanında

İzmir’de bisiklet hayatın her alanında

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

ABONE OL
Haziran 5, 2022 12:24
İzmir’de bisiklet hayatın her alanında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde Lider Tunç Soyer’in 2030’da sıfır karbon amacı doğrultusunda kentte bisikletli ulaşımı güçlendirmek için yaptığı çalışmaları açıkladı. Bisikleti toplu taşımaya entegre eden Büyükşehir Belediyesi, Lider Soyer devrinde bin bisikletlik park yeri, 35 tamir istasyonu yaptı. Bisiklet yolu 61 kilometreden 89 kilometreye, BİSİM bisikletlerinin sayısı ise 540’tan 890’a çıkarıldı. 34 BİSİM istasyonuna 26’sı daha eklendi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılmasını arttırma gayesi doğrultusunda son üç yılda bisikletli ulaşım yatırımları arttı. Global iklim krizine karşı çevreci, ekonomik ve sürdürülebilir ulaşım siyaseti benimseyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan çevreci toplu ulaşım yatırımlarını hayata geçirirken, motorlu taşıtlar yerine bisikleti günlük hayatın bir kesimi yapmak için de altyapıyı güçlendirdi.

Bisikletli ulaşımın hissesi arttı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lider Tunç Soyer devrinde bin bisikletlik park yeri yaptı. Bisiklet yolu 61 kilometreden 89 kilometreye çıkarıldı. 34 Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (BİSİM) istasyonuna 26’sı daha eklendi. Bisikletlerin otobüsle taşınabilmesi için otobüslere özel aparatlar monte edilirken katlanır bisikletlerin otobüslere alınmasına müsaade verildi. Çalışmalar doğrultusunda bisikletli ulaşımın İzmir’deki hissesi yüzde 0,5’ten yüzde 0,8’e yükseldi. Maksat ise ulaşımın hissesini yüzde 1,5’a çıkarmak.

BİSİM 890 bisikletle hizmette
Bisikletli ulaşım planlamasının en kıymetli bileşenlerinden BİSİM kent genelinde 120’si çocuk, 120’si tandem (iki sürücülü) ve 650’si yetişkin bisikleti olmak üzere 890 bisikletle hizmet veriyor. BİSİM bisikletlerinin sayısı 540’tan 890’a çıkarıldı. Lider Soyer devrinde BİSİM bisikletlerinin kullanımı yüzde 30 arttı.

5 kuruş uygulaması binişleri yüzde 82 artırdı
Bisiklet kullanımının artırılması için toplu ulaşımın tamamına bisikletli ulaşım dahil edildi. 2020’den itibaren bisikletli yolcuların körfez içi vapur seferlerinden 5 kuruşa faydalanması sağlanarak bisikletle vapuru tercih eden yurttaşların sayısında 2021-2022 yılları ortasında yüzde 82’lik artış sağlandı.

Maksat 107 kilometre
Kent genelinde 89 kilometreye ulaşan bisiklet yolu uygulanacak yeni düzenlemelerle 107 kilometreye çıkacak. Gaziemir, Buca, Çeşme, Menderes, Bayındır, Tire, Bergama, Selçuk ilçelerinde ise bisiklet yolu için planlama ve projelendirme çalışmaları sürdürülüyor. Kısa vadede 107 kilometre, orta ve uzun vadede ise 248 kilometrelik bisiklet yolunun daha yapılması planlanıyor.

Bisikletliler trafikte daha özgür
Bisiklet şoförlerinin yolda kalmadan ulaşımlarını sağlayabilmeleri için bisiklet yollarına 35 fiyatsız tamir istasyonu, 50 bisiklet pompası yerleştirildi. Trafikte bisiklet şuurunu güçlendirmek için 30 ilçedeki dijital ekranlarda ve billboardlarda motorlu taşıt şoförlerine yönelik iletiler verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü aktiflikleri kapsamında bugün saat 18.00’de Konak Meydanı’ndan İnciraltı Kent Ormanı’na toplu bisiklet sürüşü yapacak. İnciraltı Kent Orman’ında ise etkinlikler sürecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.