DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İzmir Ticaret Borsası, Denizbank ve Türkiye İş Bankası İzmir Tarım Teknoloji Merkezi Çatısı Altında Buluştu
  • Gazete Haberim
  • Ekonomi
  • Borsa
  • İzmir Ticaret Borsası, Denizbank ve Türkiye İş Bankası İzmir Tarım Teknoloji Merkezi Çatısı Altında Buluştu

İzmir Ticaret Borsası, Denizbank ve Türkiye İş Bankası İzmir Tarım Teknoloji Merkezi Çatısı Altında Buluştu

İzmir Ticaret Borsası tarafından kurulan İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’ni yönetecek şirkete, tarımın ve çiftçinin geleceği için 20 yıldır aralıksız çalışan DenizBank ve tarımın desteklenmesini ve tarımda teknoloji kullanımını her daim öncelikleri arasında gören İş Bankası da ortak oldu.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 12:48
İzmir Ticaret Borsası, Denizbank ve Türkiye İş Bankası İzmir Tarım Teknoloji Merkezi Çatısı Altında Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Ticaret Borsası tarafından kurulan İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’ni yönetecek şirkete, tarımın ve çiftçinin geleceği için 20 yıldır aralıksız çalışan DenizBank ve tarımın desteklenmesini ve tarımda teknoloji kullanımını her daim öncelikleri ortasında gören İş Bankası da ortak oldu.

Türkiye’nin tarımda bilişim teknolojileri temalı birinci Ar-Ge ekosistemi olacak ve kurulacak bir anonim şirket tarafından yönetilecek olan İzmir Tarım Teknoloji Merkezi, kıymetli iş birlikleri ile yoluna çok daha güçlü bir halde devam ediyor.

Türkiye’nin birinci borsası olan ve 1891 yılında kurulan İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından geliştirilen İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’ni yönetecek şirket çatısı altında DenizBank ve İş Bankası da yer alacak. İzmir’de düzenlenen iki başka imza merasiminde, her iki bankanın üst seviye temsilcileri ile niyet ve iş birliği mutabakatları imzalandı.

“Yolculuğumuza çok daha güçlü bir formda devam ediyoruz”

İmza merasiminde konuşan İzmir Ticaret Borsası İdare Heyeti Lideri Işınsu Kestelli, mevzuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin birinci borsası olarak 130 yıldır tarım ve tarıma dayalı ticareti geliştirmek için çalıştıklarına vurgu yaparak, “İzmir Tarım Teknoloji Merkezi, Borsamız ve Ege Üniversitesi tarafından hazırlanan, Türk Tarımının Küresel Entegrasyonu ve Tarım 4.0 Raporumuzdan elde edilen sonuçlar doğrultusunda doğan çok değerli bir itibar projemiz. Tarımın “Silikon Vadisi” olması gayesiyle yola çıkan İTTM, tarım bölümü için bilişim teknolojileri temelli tahlillerin üretileceği, ‘Living-Lab’ konseptinde faaliyet gösteren bir Ar-Ge ekosistemi olacak. İTTM sayesinde tarıma yatırım yapan özel şirketler, teknoloji firmaları, start-up’lar, bilim insanları, üreticiler ve finans kuruluşları tıpkı çatı altında, güç birliği içinde çalışarak Türk tarımının meselelerine kalıcı tahliller üretecek. Geliştirilecek yeni teknolojiler sayesinde üretimde verimlilik artarken su ve güç üzere kaynakların kullanımında tasarruf sağlanacak. Hem üreticimiz hem tüccarımız hem de ülkemiz kazanacak. Yıllardır tarıma verdiği sistemli takviyeyle öne çıkan ve güçlü bir banka olan DenizBank’ın, iştiraki NEOHUB ile İTTM’nin iş ortağı olmasının, projemizin hedeflediği noktaya ulaşmasına büyük ivme kazandıracağına inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci ulusal bankası olan ve genç cumhuriyetin tarım ile yükselmesine öncülük eden Türkiye İş Bankası’nın da proje ortaklarımız ortasına katılmasından son derece mutluyuz. Tarımın, gelecek devirde, tıpkı cumhuriyetin birinci yıllarında olduğu üzere iktisatta lokomotif rolü üstleneceğine inanıyoruz. İş Bankası deneyimi, Denizbank tarıma olan dayanağı ile seyahatimizde bizlere büyük güç katacak. İTTM’yi yönetecek şirket çatısı altındaki iştirakimizin tüm taraflar açısından güzel olmasını ve gelişerek devam etmesini diliyorum” dedi.

“Sürdürülebilirlik için tarımda teknoloji dönüşümü gündemimizde”

DenizBank Tarım Bankacılığı Kümesi Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak “İnsan kaynağı ve eser çeşitliliği ile tarıma yönelik tasarlanan, yurdun dört yanına yaygın şube ağımız ile bu alana odaklanan birinci özel bankayız. Kırsal ömrün sürdürülebilirliği için finansman sağlamak, artan nüfus için daha verimli kaynak idaresine katkıda bulunmak, kesimin toplumsal ve ekolojik yapısını güçlendirmek misyonuyla Türkiye’nin en ücra köşelerinde, 20 yıldır bankacılık sisteminin kapılarını üreticilerimize açıyoruz. Sürdürülebilirlik için tarımda teknoloji dönüşümünü de uzun vakittir gündemimizde tutuyoruz. Yenilikçi iştirakimiz olan, birebir vakitte tarım teknolojilerinin geliştirilmesi için ülkemizdeki girişimcilik ekosistemini destekleyen NEOHUB ile İTTM’nin iş ortağı olarak, sürdürülebilirlik gayelerimiz doğrultusunda yeni bir adım attık. Biliyoruz ki akıllı tarım uygulamalarının tarıma entegrasyonu, üreticiye sağladığı maliyet ve verimlilik avantajının yanında, doğal kaynakların korunmasını da yüksek oranda destekliyor. Tarımla olan gönül bağımızda bugüne kadar daima gelecek kuşaklara karşı duyduğumuz sorumluluk hissiyle hareket ettik. Bundan sonra da ülkemizin, dünyamızın çocuklarına bırakacağımız mirası gözeterek gerek finansman gerek teknoloji tarafında bütünsel bakış açısıyla dalımızın yanında durmaya devam edeceğiz.”

“Tarım ve finansta sürdürülebilir büyüme için teknoloji geliştireceğiz”

NEOHUB Genel Müdürü Gürhan Çam ise mevzuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “NEOHUB, Türkiye ve dünyada yeni iş modelleri kurmak için teknoloji ve finans uzmanlığını bir ortaya getirerek kuruldu. Tüm ekosisteme katkı sağlayacak finansal teknoloji tahlillerini hayata geçirmek için yola çıktı. Ülkemiz ve gezegen için yaşamsal kıymeti olan tarım kesimine inovatif, sürdürülebilir ve yapan tahliller üretmek üzere İzmir Tarım Teknoloji Merkezi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği de son derece değerli. Tarım ve finans ekosisteminde sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek yeni jenerasyon teknolojiler ile bölümü ileri taşıyacak projelere imza atacağız. DenizBank Finansal Hizmetler Kümesi iştiraki olarak Bankamızın el üstünde tuttuğu tarımın yarınlarına ve üreticimizin gayelerine katkı sağlayacak olmaktan dolayı gururlu ve heyecanlıyız.”

Tarımın tüm bileşenlerini bu merkezde bir ortaya getirmeyi hedefliyoruz”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Fazilet ise imza merasiminde yaptığı konuşmada, sürdürülebilir tarımın İş Bankası’nın öncelikleri ortasında yer aldığını belirterek şunları söyledi: “Gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir dünya bırakma gayesiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tarım hem insan hayatı hem de iktisat için kritik ehemmiyet taşıyor. Ülke tarımının, değişen kurallar ile ahenk içerisinde sürdürülmesine, yeni ve tesirli teknolojiler geliştirilmesine katkı sağlamak üzere hayata geçirilen İTTM’nin kısa vakitte tarım teknolojilerinin Ar-Ge üssü haline geleceğine inanıyoruz. Tarımın dijital dönüşümünde, tarım girişimciliği ekosistemindeki tecrübelerimizi bu projeye aktarıp tarım işletmeleri ve çiftçilerden, bölümdeki öteki üreticilere, araştırma ve akademisyenlerden girişimcilerimize kadar tarım dalının tüm bileşenlerini bu merkezde bir ortaya getirmeyi hedefliyoruz. Akademisyenler, araştırmacılar açık inovasyon merkezi olan İTTM’de gerçek problemlere bilimsel bir yaklaşımla tahlil bulabilme imkânı bulacaklar. Hem çiftçimizin teknolojiye ulaşmasını hem de besine erişimi kolaylaştıracak, tarımda dijital dönüşümü hızlandıracak bu projenin ülkemize kıymet katacağına inanıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.