DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İyot Eksikliği Birçok Hastalığı Tetikleyebiliyor

İyot Eksikliği Birçok Hastalığı Tetikleyebiliyor

Vücut tarafından üretilemeyen ve besinler yoluyla dışarıdan alınan iyot, özellikle anne karnındaki bebeğin gelişiminde önemli rol oynuyor.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 19:36
İyot Eksikliği Birçok Hastalığı Tetikleyebiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beden tarafından üretilemeyen ve besinler yoluyla dışarıdan alınan iyot, bilhassa anne karnındaki bebeğin gelişiminde kıymetli rol oynuyor. Yalnızca anne karnındaki bebekler için değil, ömrün tüm evrelerinde sıhhat açısından vazgeçilmez bir gereksinim olan iyotun günlük alınması gereken ölçüsü, yaşa ve metabolizmanın muhtaçlığına nazaran farklılık gösterebiliyor. Deniz eserleri uygun bir iyot kaynağı olmakla birlikte; yumurta, et ve süt eserlerinin iyottan güçlü olduğu biliniyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Başak Karbek Bayraktar, “1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi” haftası öncesinde, iyot hakkında bilgi verdi.

Hamilelikle iyot istikrarı hayati değer taşıyor

Gebelik sırasında iyot eksikliği bebeğin gelişimi ve doğumu üzerinde olumsuz tesirlere neden olabilir. Hamilelikte önemli iyot eksikliği ani düşüğe yahut meyyit doğuma yol açabileceği üzere zeka geriliğinin önemli ve geri dönüşsüz bir tipi olan kretinizm üzere doğumsal anormalliklere de sebep olabilmektedir. Besinler yoluyla alınabilen iyot yalnızca gebelikte değil, ömrün bütün evrelerinde sıhhat açısından vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. İyot, tiroksin (T4) ve triiyodotironini (T3) içeren tiroid hormonlarının üretiminde anahtar bileşendir. Tiroid hormonları, bedenin enerjiyi hakikat halde kullanmasına, gerekli ısıda kalmasına ve beynin, kalbin, kasların ve başka organların gerektiği üzere çalışmasında değerlidir.

Saç dökülmesi ve cilt kuruluğu iyot eksikliğinden kaynaklanabilir

 • Boynun önündeki şişlik yahut guatr, iyot eksikliğinin en yaygın bir belirtisidir.
 • Saç ve cilt hücrelerinin yenilenmesi konusunda anahtar rolü olan iyotun eksikliğinde saç dökülmesi ve cilt kuruluğu üzere belirtiler görülebilir.
 • Bayanlarda adet döngüsünün düzenlenmesi vazifesini de yürüten iyot eksikliğinde ağır ve sistemsiz adet periyotları yaşanabilmektedir.

İyot muhtaçlığı herkeste farklı olabilir

Günlük alınması gereken iyot ölçüsü, yaşa ve gereksinim durumuna nazaran değişebilmektedir. Bununla birlikte, dünya sıhhat örgütünün belirlediği sayılar şu haldedir;

Bebekler 90 μg/gün (0-59 ay)

Çocuklar: (6-12 yaş): 120 mikrogram/gün

Çocuklar: (>12 yaş) : 150 mikrogram/gün

Ergenler ve yetişkinler: 150 mikrogram/gün

Gebe ve emziren bayanlar: 250 mikrogram/gün

İyot için sofranızda bu besinlere yer verin

İyot, beden tarafından üretilemeyen bir element olduğu için dışarıdan alınması gerekmektedir. Muhtaçlık duyulan iyotun sağlanması için asıl kaynak iyotlu rafine tuzdur. Lakin deniz eserleri de düzgün birer iyot kaynağıdır. Birçok deniz eserine nazaran iyot içeriği daha düşük olmakla birlikte yumurta, et ve süt eserleri de bitkisel besinlerin birçoklarından daha zengindir. Ek besine başlama devrindeki bebeklerde kâfi iyot alımı sağlamak için, konutta yapılan ve piyasada satılan ek mamaların /gıdaların kesinlikle iyot içermesine dikkat edilmelidir.

Yaygın besinsel iyot kaynakları şu formda sıralanabilir;

 • İyotlu rafine sofra tuzu
 • Peynir
 • Tuzlu su balıkları
 • İnek sütü
 • Su yosunu (esmer su yosunu, kırmızı deniz otu ve nori dahil)
 • Yumurta
 • Kabuklu deniz hayvanları
 • Dondurulmuş yoğurt
 • Soya sütü
 • Soya sosu

Kaya tuzu yerine iyotlu tuzu tercih edebilirsiniz

1997-1999 yılları ortasında Türkiye’de iyot eksikliği ile ilgili yapılan taramalarda ortaya çıkan tablonun akabinde ülkemizde tüm sofra tuzlarının mecburî olarak iyotlanması için gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Bu uygulama ile kent merkezlerinde büyük oranda çözülen iyot probleminin kırsal bölümlerde devam ettiği bilinmektedir. Rafine edilmeyen, içeriği net olarak bilinmeyen yahut öbür katkı hususlarının doğal ya da yapay olarak eklendiği, kaya tuzu, gurme tuzları üzere tuzlar yerine iyotlu tuz önerilmektedir. Aksi tabip tarafından belirtilmedikçe mutlak iyotlu rafine tuz kullanılmalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.