DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,7 arttı

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,7 arttı

TÜRKİYE İMSAD İLK ÇEYREK SEKTÖR RAPORUNU AÇIKLADI

ABONE OL
Haziran 4, 2022 18:48
İnşaat malzemeleri sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,7 arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKİYE İMSAD BİRİNCİ ÇEYREK DAL RAPORUNU AÇIKLADI

Türkiye İMSAD mayıs ayına ilişkin bilgilerle birlikte yılın birinci çeyreğini pahalandıran dal raporunu açıkladı. Mayıs Ayı Kesim Raporu’na nazaran; güç kesintilerinin tesirine karşın 2022 yılının birinci üç ayında üretim, geçen yılın birinci üç ayına nazaran yüzde 4,7 arttı. Talep tarafında ise büyüme yavaşlayarak devam etti.

Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), yılın birinci 3 aylık periyoduna ait kesim datalarını açıkladı. Yapı dalı ve iktisat etrafları tarafından dikkatle izlenen raporda şu değerlendirmeler yer aldı:

İnşaat materyalleri sanayi üretimi 2022 yılı ocak ayında güç kesintileri nedeniyle kıymetli ölçüde yavaşlayarak yüzde 0,1 oranında, şubat ayında ise yüzde 8,3 artış kaydetmişti. Mart ayında üretimdeki büyüme devam ederek geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 4,8 arttı.

Böylelikle yılın birinci üç aylık periyodunda üretim artışı geçen yılın birinci üç ayına nazaran yüzde 4,7 olarak gerçekleşti. İnşaat gereçlerine yönelik talep de birinci çeyrekte yavaşlayarak büyümeye devam etti.

2021 yılında tüm alt bölümler üretim tarafında yüksek büyümeler kaydederken, 2022 yılında birtakım alt dallarda düşüşler yaşandı. Yılın birinci üç ayında 13 alt kesimde üretim geçen yıla nazaran arttı. 9 alt kesimde ise üretim geriledi.

2022 yılının birinci üç ayında en yüksek üretim artışı yüzde 31,8 ile seramik kaplama gereçlerinde, yüzde 27,5 ile birleştirilmiş parke ve yer döşemelerinde ve yüzde 24,7 ile seramik sıhhat gereçlerinde gerçekleşti. Demir çelikten çubuk ve profiller üretimi yüzde 19,6 ve plastik inşaat materyalleri üretimi yüzde 21,3 yükseldi. Buna rağmen yılın birinci üç aylık periyodunda tuğla ve kiremit üretiminde yüzde 22, metalden kapı ve pencereler üretiminde ise yüzde 9,6 gerileme oldu.

İnşaat kesimi küçülüyor, iç talep yavaşlıyor

Türkiye’nin birinci üç aylık büyüme bilgilerine nazaran, öbür iktisadi faaliyetlerdeki büyümeye rağmen inşaat dalı, 2021 yılı üçüncü çeyreğinde girdiği küçülme eğiliminden çıkamayarak 2022 yılı birinci çeyreğinde de yüzde 7,2 küçüldü. İnşaat kesiminde birinci çeyrekte yaşanan bu daralma, inşaat materyallerine yönelik iç talepte bir duraklama olduğuna işaret ediyor. İnşaat gereçleri endüstrisinde birinci çeyrekteki üretim artışı, büyük ölçüde dış talep kaynaklı olarak gerçekleşti.

İnşaat dalı ile ekonomik büyüme ortasında ayrışma devam etti

İnşaat dalı ile ekonomik büyüme ortasındaki ayrışma 2022 yılının birinci çeyrek periyodunda de sürdü. İnşaat bölümünün kendi iç dinamiklerindeki arz ve talep zahmetinin devam ettiğinin bir işareti olarak yılın birinci çeyreğinde iktisatta yüzde 7,3 büyüme yaşanırken inşaat kesimi yüzde 7,2 küçüldü.

İç pazarda öncü gösterge olan alınan yeni yapı ruhsatları alan olarak yüzde 21,8 daraldı

Bölüm açısından önümüzdeki periyotta yeni inşaat başlangıçları için değerli bir gösterge olan alınan yeni yapı ruhsatları, 2022 yılının birinci çeyrek periyodunda geçen yıla nazaran alan olarak yüzde 21,8 daraldı. 2021 yılı birinci çeyreğinde 34,38 milyon metrekare olan alınan yapı ruhsatları 2022 birinci çeyrekte 26,87 milyon metrekareye indi. Alınan yapı ruhsatlarındaki düşüş, müteahhitlerin yeni işler için çok istekli olmadığını ve artan inşaat maliyetlerinin yeni inşaat işlerine olan eğilimi sınırladığını gösteriyor.

Alınan yeni yapı ruhsatları daire sayısı yüzde 27,9 geriledi

Bölüm açısından değerli göstergelerden biri olan, konut ve konut dışı binalar için alınan yeni yapı ruhsatları içindeki daire sayısında da düşüş kaydedildi. 2022 yılının birinci çeyreğinde alınan yeni yapı ruhsatlarında daire sayısı 125 bin 854 adet iken geçen yılın birinci çeyreğinde bu sayı 174 bin 675 adet, 2021 yılının son çeyreğinde ise 237 bin 146 adet olarak gerçekleşti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.